Rahvusarhiiv esitleb helisalvestist Pätsi viimasest avalikust kõnest

Eesti,
- Updated
Konstantin_Päts

Rootsi Eestlaste Liidu poolt Rahvusarhiivile üle antud filmi- ja helikogust leiti helisalvestis president Konstantin Pätsi poolt Kadrioru lossi rõdul 21. juunil 1940 peetud viimasest avalikust kõnest, mida rahvusarhiiv esitleb neljapäeval.

Rahvusarhiivi filmiarhiiv esitleb haruldasi leide kell 15.30 Tallinna Ülikooli SuperNova kinos Narva maantee 27 hoones. Üritusel jagavad kommentaare ajaloolane Ago Pajur ning Rahvusarhiivi filmiarhiivi juhtivkonsultant Pearu Tramberg ja heliarhivaar Paavo Annus. Rootsi Eestlaste Liidu esindajana on kohal Jüri-Karl Seim.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Salvestis Konstantin Pätsi kõnest ja 21. juuni riigipöörajatest on ainus neist sündmustest säilinud helidokument,” teatas rahvusarhiiv. “Salvestisel, mida peeti aastakümneid hävinuks, püüdis president Kadriorgu kogunenud rahvahulgaga dialoogi astuda, mis jõuliste vahelehüüete tõttu nurjus ja kõnelejal tuli lossi rõdult lahkuda,” lisatakse pressiteates.

Seni oli võimalik 21. juunil 1940 Kadriorus toimunu kohta saada infot vaid toonastes ajalehtedes kirjutatu ja hiljem kirja pandud vastuoluliste mälestuste põhjal. Ringhäälingu poolt tehtud helisalvestis kuulutati juba aastakümneid tagasi lootusetult kadunuks.

Huvipakkuvat ja avalikkusele täiesti tundmatut materjali on Rootsi Eestlaste Liidu kogus muudki, märgib Rahvusarhiiv. Filmilintidel saab näha president Pätsi lähikondlastega Oru residentsis ja Toila rannas 1939. aasta suvel. Samuti on jäädvustatud Tallinna linnapilti pärast märtsipommitamist 1944.

Ajaloo traagilisi keerdkäike peegeldav filmimaterjal jätkub eestirootslaste lahkumisega Haapsalu sadamast ja olustikukaadritega eestlaste põgenikelaagrist Lõuna-Rootsis. Elu paguluses kajastavad filmilõigud Stockholmi Eesti Gümnaasiumi lõpueksamitest ja lõputunnistuste kätteandmisest aktusel.

Lisaks filmidele tulevad esitlusele mõned haruldased helisalvestised aastatest 1940–1953. Kuulata saab kiriku- ja haridustegelase Johan Kõpu avasõnu Eesti Üliõpilaste Seltsi ajaloo teise trüki esitlusel Rootsis, riigitegelase August Rei kõnet Eesti Vabariigi 32. aastapäeva pidulikul aktusel Stockholmi Kontserdisaalis . Helilindilt „Siuru jutud“ on võimalik kuulda Marie Underi ballaadi „Kotermann“ autori esituses.

Paljude nimetatud filmide ja helisalvestuste autor on Harald Perten (8. aprill 1913, Tallinn – 5. mai 1992, St. Gallen, Šveits), kes oli eesti põllumajandusteadlane ja teraviljakeemik. Põhitöö kõrvalt tundis ta suurt huvi filminduse ja fotograafia vastu ning on jäädvustanud palju kultuurilooliselt huvitavat materjali. Harald Perteni filmi- ja heliarhiiv korrastati koostöös Rootsi Eestlaste Liiduga.

Filmide digiteerimist toetas Rahvuskaaslaste programm. Rootsi Eestlaste Liidu audiovisuaalkogu jääb hoiule Rahvusarhiivi filmiarhiivi ja tehakse kõigile huvilistele kättesaadavaks Rahvusarhiivi andmebaasis FIS.

BNS

Foto: Riigikogu Kantselei

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused