Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rahvuskonservatiivid: Eesti tervishoiu rahastamise süsteem vajab kapitaalremonti

-
07.09.2016
HAIGEKASSA NÕUKOGU KOOSOLEK

Hiljuti puhkes ühiskonnas skandaal haigekassa 33 miljonilise miinuse üle. Tülli pöörasid ka ministrid

IRL rahandusminister Sven Sesteri hinnangul peab tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ilma lisavahendeid saamata suutma usalduse taastamiseks haigekassa eelarve korda teha, mille järel on võimalik alustada arutelu võimaliku lisarahastuse leidmiseks.

“Ükski maksumaksja raha kasutav eelarveline asutus ei saa töötada avatud arvega. Kui seda lubada või – mis veel halvem – õigustada, saab maksumaksja raha lihtsalt ruttu otsa. Avaliku sektori rahandust ei ole võimalik juhtida nii, et liidetakse kõik võimalikud kulud ja esitatakse maksumaksjale arve, millest ta keelduda ei saa,” ütles Sester BNS-ile, kommenteerides Ossinovski ettepanekut likvideerida haigekassa umbes 33 miljoni euro suurune eelarvepuudujääk lisarahastuse leidmise kaudu.

Sotsialistist tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski vastas rahandusminister Sven Sesteri nõudmisele haigekassa eelarvepuudujääk kõrvaldada, et ainus viis eelarveprobleemide lahendamiseks on leida koostöös lisaraha.  Ta lisas , et olukorras, kus Eesti demograafiline olukord järjest halveneb, tegi haigekassa nõukogu “ainuvõimaliku vastutustundliku otsuse mitte kärpida tervishoiuteenuste mahtu ja seada ohtu ravi kättesaadavus elanikkonnale”. Samas on Ossinovski ise mitu korda tunnistanud, et tänane süsteem ammendub juba paari aasta pärast.

Kommenteerides Uutele Uudistele ministrite nääklemist ja Eesti ravikindlustuse tulevikuperspektiive laiemalt, ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerkonna fraktsiooni juht ja Riigikogu rahanduskomisjoni liige Martin Helme, et haigekassa pankrotikursile on EKRE varemgi tähelepanu juhtinud nii Riigikogus kui meedias, kuid sellest pole eriti välja tehtud. “Eks seda teadsid ka asjadega lähemalt kursis olevad inimesed ise, kuid siiani on teemat oskuslikult varjatud ja räägitud mingitest põhjatutest riigireservidest. Kahtlustan, et Ossinovski on teadlikult ja tahtlikult olukorda halvendanud, sest sotsid soovivadki maksutõuse ja loodavad, et niimoodi fakti ette panduna on valitsus sunnitud nende ettepanekuid toetama. Seejärel saavad nad endale vastu rinda taguda ja rääkida, kuidas nad seisavad ravi parema kättesaadavuse eest,” arvab Martin Helme.
Rahvuskonservatiivide meelest ei ole tänane haigekassa mudel igal juhul jätkusuutlik. Hoolimata paljukorrutatud solidaarsuse loosungist ei ole ta ka seda, sest umbes 40 000 inimest on Eestis tegelikult kindlustamata. Samuti pole ta universaalne ehk kõigile ühtviisi kättesaadav, sest kõik ju teavad, et arstile pääsemise järjekorrad on nii pikad, et inimestele jääb õigeaegne ravi sisuliselt kättesaamatuks. “Taolises olukorras panevad paljud inimesed ikkagi süsteemi raha juurde selle läbi, et lähevad viimases hädas eraarsti visiidile,” ütles Helme
Konservatiivne Rahvaerakond pooldab arstiabi süsteemi üle viimist kohustuslikule erakindlustuse süsteemile, kus teatud elanike grupid – eelkõige lapsed ja rasedad – oleksid solidaarse kindlustuse all, ülejäänud sõlmiks aga kindlustuslepingu iseenda poolt valitud kindlustajaga sobivatel tingimustel ja summas.  Helme sõnul tuleks selle elluviimiseks ümber teha maksusüsteem, ja seda nii, et sotsiaalmaksu tervisekindlustuse osa jääks inimestele kätte ning nad saaks selle rahaga osta endale kohustusliku tervisekindlustuse. “Keskmine summa oleks meie arvutuste kohaselt 150 -170 eurot kuus, miinimumsumma kindlasti väiksem. Taoline süsteem töötab mitmes Euroopa riigis väga edukalt tagades arstiabi kiire kättesaadavuse kõigile ning nii kindlustusfirmade kui meditsiiniasutuste konkurents toimib kulude loomupärase allasurujana. Ühtlasi on selle süsteemi eelis, et inimese tervisekindlustus ei ole otseselt seotud tööl käimisega ning inimesel on tervisekindlustus ka ajal, kui ta ei tööta.”
On väga tõenäoline, et arstiabi kättesaadavus ja ravikindlustus muutuvad järgmiste Riigikogu valimistel nö kuumaks teemaks, sest tervishoid puudutab meist igatüht. Arstid ja õed on aga juba praegu ähvardanud alustada streikidega kui nende palku ei tõsteta.
Uued Uudised
 
FOTO: PM/Scanpix – Haigekassa nõukogu koosolek 19. augustil