Rahvuskonservatiivid tahavad avalikustada VEB fondi uurimise materjale

Eesti,
- Updated
Riigikogus oli VEB Fondi juhtum taas arutlusesl.
©UU
Riigikogus oli VEB Fondi juhtum taas arutlusesl.

Teisipäeval 20. septembril tuleb Riigikogus esimesele lugemisele Riigikogu otsuse eelnõu “VEB Fondi uurimiskomisjoni materjalide avalikustamisest”.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas kevadel parlamendile eelnõu, et tühistada juurdepääsupiirangud Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni materjalidele.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Aastatel 1993 – 2012 pandi Eesti Pangas VEB Fondiga seonduvalt toime võltsinguid ja finantsmahhinatsioone ning varjati sellekohast infot ametnike ja avalikkuse eest. See on murendanud avalikkuse usaldust riigiinstitutsioonide vastu. Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni materjalide jätkuv salastamine aga süvendab umbusku ausasse õigusemõistmisesse,” ütles Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme.

„On viimane aeg varjamine lõpetada, sest fondi loomise ajal juhtis Eesti Panka Siim Kallas, kes kandideerib Eesti presidendiks. Tänaseni puudub avalikkusel info, kes võtsid Venemaa pankadest välja 32 miljonit dollarit Eesti ettevõtjatelt pärit fondi raha ning kuhu raha edasi liikus. Ometi on andmeid, et asjaga on seotud Reformierakonnaga seotud isikuid ning need nimed on uurimiskomisjoni materjalidest läbi käinud.“

Riigikogu kantselei on seni keeldunud VEB Fondi uurimiskomisjoni salvestisi avalikustamast, viidates isikuandmete kaitsele ning sellele, et salvestistel olevate isikuandmete avalikustamiseks puudub seaduslik alus ja komisjoniga koostööd teinud inimeste nõusolekud.

„Isikuandmete kaitse reeglid on muutunud kohati absurdseks. Näiteks Riigikogu Kantselei on öelnud, et VEB Fondi uurimiskomisjoni salvestiste kuulamiseks on vaja Vahur Krafti ja Siim Kallase enda luba,“ ütles Helme. „Meie leiame, et isikute privaatsusõigus, informatsioonilise enesemääramise õigus ja isikuandmete kaitse vajadus ei kaalu antud juhul üles avalikkuse huvi. Juurdepääsupiirangud salvestistel olevale teabele tuleb lõpetada.“

2013. aastal moodustatud VEB Fondi uurimiskomisjoni ülesanneteks oli VEB Fondi moodustamise, töökorralduse, juhtimise ja aastate 1993–2012 jooksul sooritatud toimingutega seotud asjaolude

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused