Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rain Epler automaksust: valitsus loobib ühe käega raha tuulde, teine käsi on samas inimeste ja ettevõtete taskus

-
06.06.2024
Rain Epler.
© UU

Kolmapäeval arutleti Riigikogus taas nn automaksu üle ja seal sõna võtnud EKRE saadik Rain Epler tegi Annely Akkermanni ettekande maatasa.

“2021. aastast on Kaja Kallas riiki juhtinud ja riigieelarve seis on kiires tempos halvenenud. Endine rahandusminister ja praegune rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann ei olnud võimeline tegelikkusele otsa vaatama ja õigeid otsuseid tegema.

Selle asemel lasi ta endale teha illusioonidest kantud prognoose, mille baasil siis oli võimalik teha paisutatud kuludega eelarveid. Nüüd on tõehetk käes, raha on otsa saanud ja tuleb juurde leida. Ja süüdi on loomulikult kõik teised. Koalitsiooni hinnangul peasüüdlane loomulikult Jüri Ratas. Aga raha leidmiseks ja eelarve seisu parandamiseks ei korrigeerita oma kurssi, ei kuulata mõistuse häält ja jätkuvalt loobitakse raha ühe käega tuulde, aga teise käega minnakse inimeste ja ettevõtjate tasku kallale.

Mõni näide. Sõna otseses mõttes loobitakse raha tuulde, planeerides üüratuid toetusi tuule- ja päikeseenergeetikale. See ei ole mure mitte ainult rahalises mõttes, mis viib meid väga kehva rahalisse seisu, aga see on mure ka energeetilises mõttes. Paarikümne aasta pärast ei ole meil ei elektrit, aga ei ole ka piisavalt raha ega materjale, et midagi nende tolleks ajaks kõngenud tuulikute ja päikesepaneelide asemele ehitada.

Raha uputatakse sohu, mis sest, et unistus hiidraudtee sõitma hakkamisest selle soo peal on juba täna nii suurte mõradega, et mina küll ei tea kedagi, kes usuks selle valmimisse. Kindlasti need, kes saavad seal täna veel töid teha, ehitades sildu ja ristmikke, laulavad laulu nii kaua kaasa, kuni ühel päeval tunnistatakse, et ega suurt raudteed ei tule.

Kolmanda suure kohana, kust võiks raha leida, ei saa jätta mainimata pankasid. Ja erinevalt nende PR-jutust ei teinud pangad tegelikult mitte midagi innovaatilist, et hiidkasumeid teenida. Nad tegid hoopis midagi alatut. Nad kandsid keskpanga intressitõusu praktiliselt momentaanselt laenuvõtjaile edasi, aga hoiustajatele hakkasid suuremat hoiuseintressi maksma alles siis, kui ühiskonnas nurin tõusis ja hakati rääkima hiigelkasumi võimalikust maksustamisest.

Loomulikult valitsus neid mõtteid arvesse ega kuulda ei võta, selle asemel võeti vähemaks lastega perede toetusi, kaotati tulumaksuvabastus laste arvelt, tõsteti käibemaksu. Need kõik löövad just ühiskonna vaesemat osa ja lastega peresid ning maal elavaid inimesi. Ja nüüd lisatakse automaks, mis samuti lööb valusamalt just neidsamasid ühiskonnaliikmeid.

Palju räägitakse personaalsest riigist. Viimane nädal tõi siis eriti personaalse riigi uudise, kus maksuametnikud arvasid, et nad peaksid saama meile hommikul helistada, kui nende arvates me oleme oma abikaasale liiga palju lilli ostnud või sõbrale liiga kena kingituse teinud. Sellist personaalset riiki ei ole vaja. Personaalne riik ei pea olema see suur vend, kes meid kogu aeg vaatab personaalselt ja teed juhatab. Selle asemel peaks riiki juhtides lähtuma tegelikest oludest.

Ja kui räägitakse, et ka maksusüsteem peaks olema õiglane ja tegelikkust arvestav, siis võiks arvesse võtta seda, et suurel perel ongi suuremat autot vaja. Maal elaval inimesel ongi kahte autot vaja. Ja võtta arvesse ka seda, et auto tegelikult annab inimestele vabaduse. Meile ju nii meeldib rääkida Eestist kui vabast riigist ja tema vabadest kodanikest. Nii et veel kord kutsun üles, head koalitsioonisaadikud, saatke see eelnõu prügikasti.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid