Reaalne elu Eestis: kohtutäitur jätab viit last kasvatavale isale pangaarvele 270 eurot kuus

Eesti,
©UU
Kohtutäiturid võtavad inimestel ära ka pisku teenitava.

Uued Uudised vahendavad Eesti Õigusbüroo edastatud loo, mis annab aimu Eesti inimeste tegelikest muredest.

Eesti Õigusbüroo poole pöördus viit last kasvatav isa, kelle elatisvõlg temast algusest peale lahus elava esimese lapse eest on kasvanud 14 000 euroni. Mees ei ole ametlikult tööl käinud pikka aega ning nüüd, kus ta leidis ametliku töö ning püsiva sissetuleku, jätab kohtutäitur tema pangaarvele üksnes 270 eurot kuus. Üheltpoolt on mõistetav, et elatisvõlg tuleb tasuda, kuid kõik saavad aru ka sellest, et 270 euroga viit last ülal pidada ei ole lihtsalt võimalik. Eesti Õigusbüroo jurist kommenteerib olukorda.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Esimese lapse eest, keda mees nägi viimati lapse esimestel elukuudel 12 aastat tagasi, hakati elatist nõudma 8 aastat tagasi. Kuna mees ei olnud ametlikult tööl käinud, ei saanud siiani kohtutäitur võlgnevust kinni pidada. Nüüd on aga mees leidnud ametliku püsiva sissetuleku korraliku töökoha näol ja justkui liigub kõik paremuse suunas, kuid kohtutäiturid muudavad ametlikult tööl käimise võimatuks, kuna arvele jäetakse kuus üksnes 270 eurot.

Elatisvõlgnevust eristatakse sissenõudmise mõttes teistest võlgnevustest, kus iga lapse eest peab kohtutäitur võlgniku arveldusarvele jätma 180€ lisaraha. Ehk siis, näiteks kui mees oleks võlgu pangale, siis kohtutäitur peab viie ülalpeetava pealt mehe arvele jätma vähemalt 1115€ kuus, kuid elatisvõlglaselt võib kohtutäitur kinni pidada maksimaalse lubatud summa, ehk arvele peab jääma üksnes pool alampalgast summas 270€.

Eesti Õigusbüroo jurist Morris Laanemäe sõnul on tegemist üsna kurva olukorraga, kus üheltpoolt on elatise nõue arusaadav ning seda tuleb tasuda, kuid samal ajal saavad ju kõik inimlikult aru, et 270 euroga kuus ei elata viit last. “Juriidiliselt on kõik õige – kohtutäitur võibki selliselt toimetada ja arvele jätta üksnes pool palga alammäärast. Samas tuleb siin hinnata ka reaalset olukorda – viie alaealise lapsega pere ei saa sellise summaga kuus hakkama, see on fakt. Lisaks on tekkinud olukord, kus perepea on küll väga õnnelik ametliku töökoha üle, kuid kuna töötasust jääb talle kätte üksnes 270 eurot, ei saa ta endale ametlikku töökohta puhtalt hakkama saamise kohapealt lubada. Kui ta läheb taaskord nö haltuurat tegema, siis jäävad riigil maksud saamata ning ka kohtutäitur ei saaks sellisel juhul nõudeid kusagilt kinni pidada. Siin oleks mõistlik saavutada kokkulepe, kus mees saab jätkata ametlikul tööpostil ning pangaarvele jääb laste kasvatamiseks vajalik summa. Püüame omaltpoolt seda perekonda aidata ning leida lahenduse, mis lubab inimväärset elu ning hakkamasaamist,” lisas Laanemäe.”

Eesti Õigusbüroo juristid on tänavu abistanud 9600 inimest, neist 3800 on juristi abi vajanud just perekonnaõigusega seoses, enamjaolt on tegemist olnud elatise nõuetega. Kokku on Eesti Õigusbüroost 2,5 aasta jooksul abi saanud 23 000 inimest.

6 commentsOn Reaalne elu Eestis: kohtutäitur jätab viit last kasvatavale isale pangaarvele 270 eurot kuus

 • Avatar

  Minu emal ja isal oli vanusevahe 10 aastat ning kui nad mu emaga kokku kolisid oli isa lahutatud oma eelmisest elukaaslasest kellega koos oli ka neil ühine laps.
  Olukord oli nõnda paar aastat peale nõuka aja lõppu(kuskil 1995-1997) et vahetpolnud kui palju mees teenis, oli see 5000 krooni või 20 000 krooni, elatusraha võeti ametlikust palgast maha 20% mehe sissetulekust.
  Muidugi oli mu vanematel raske kuna isa pidi maksma ka eelnevast elust saadud lapsele elatisraha mis on muidugi ka õige aga eelmisel elukaaslasel kellega laps sai tehtud oli ka omakorda uus elukaaslane tekkinud, nemad käisid mõlemad tööl, minu isa maksis iga kuu 20% otsa kuid minu ema oli kodune lapsega ja tööl ei saanud kàia + too aeg polnud mingeid lastetoetusi.
  Minu pere pidi hakkama saama 80%ga(ainukesena käis tööl minu isa kuna ema oli kodune + isa pidi kaksma 20% sissetulekust) kuid isa endise elukaaslane sai 220%(mõlemad käisid tööl ja maksti peale kah veel).
  Jumal tänatud ,et toona kapitalism veel niimodi ei õitsenud nagu praegusel ajal ja kõigil olid nõuka ajast saadud tasuta korterid+ kommud olid väiksed…

  Miks see süsteem üldse ümber muudeti, võiks praegugi samamoodi olla ,et elatisvõlglane saaks ametlikult tööl käia, riigile maksud maksta ning tasapisi oma võlgnevusi maksta samas jääks endalegi kätte.
  Praeguse süsteemi järgi ei motiveeri küll ametlikult tööl käima ega oma võlgnevusi tasuma kui 270€ jääb kätte, teeni sa siis 5000€ või 1000€….
  Banaanivabariik!

 • Avatar

  Lapse mõlemal vanemal on võrdne kohustus panustada lapse ülalpidamisse. Seega kui isa maksab 270€ siis peab ka ema lapse kasvatamiseks eraldama 270€ + lastetoetus 60€, mis laekub last kasvatava vanema kontole. Julgen kahelda, et vanem, kelle kontole elatusraha laekub ka enda poolt sama summaga panustab laspe kasvatamisel. Kõlab nagu äriplaan mõnele naisele… Meie “Vaba”riigi seadused on ette näinud lahus elavate vanemate lapse kasvatamiseks 600€. Kas lapsed, kes elavad koos mõlema bioloogilise vanemaga, ka selliseid summasid oma kasvatusel näevad?

 • Avatar

  Selliselt rotilt, kes pole maksnud oma enda lapsele, terve tema 12 eluaasta jooksul sentigi elatusraha, tulebki kogu raha ära võtta!

  • Avatar

   Õige, tulebki võtta kui mees ei ole 12 aastat lapsest hoolinud ja on maksmisest teadlikult kõrvale hiilinud! Aga kõik ei ole alati nii must-valge. Tihti nõuavad emad elatusrahasid aga last isaga üldse jagada ei taha. Kui sellel isal polegi lubatud oma lapsega kohtuda? See pole odav lõbu hakata lapse emaga kohut käima, et endale juba niigi seadusega ettenähtud lapsega kohtumise õigus välja võidelda. Alati eelistatakse emasid aga kas keegi isalt on küsinud, et äkki ta sooviks ise last kasvatada ja emalt elatusraha saada?

  • Avatar
   Inetu vale

   Sülitan alati, kui kuulen poliitikuid ja ametnikke kiitmas: oi oi kui vägev MEIL ON ÕIGUSRIIK!
   See on inetu vale.

  • Jüri Kukk

   Martin ütleb, et sellelt “rotilt” tulebki kogu raha ära võtta. Loe üle: viit last kasvatavalt isalt. Raha võetakse ära mitte ainult “rotilt”, vaid viielt lapselt, kes kasvavad üles vaesuses.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused