Referendum koos valimistega pole maailmas erand – see toimub eelseisval nädalavahetusel ka Itaalias

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Valimised koos rahvahääletusega pole mitte midagi erilist, seda praktiseeritakse sageli. Pilt on illustratiivne.

Eestis on alanud opositsiooni rünnak kohalike valimistega koos peetava abielureferendumi vastu, kusjuures vastasrind soovib selle mitmeid põhjusi ettekäändeks tuues ära jätta – kuigi pärispõhjusena kardetakse rahva tahet ja arvamust mehe-naise liidu ainuõigsuse küsimuses.

Üldjuhul korraldatakse rahvahääletused koos valimistega, et kuludelt kokku hoida, ühendades selleks kaks vajalikku toimingut.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Itaalias viiakse nädalavahetusel läbi piirkondlikud valimised, nendega koos läbi viidav referendum puudutab parlamendikohtade arvu. Valijailt küsitakse, kas nad on nõus kärpima alamkoja kohti 630-lt 400-le ja ülemkojas 315-lt 200-le, vahendab BNS.

Leedus toimus 2019. aasta mais koos presidendivalimistega ka kaks referendumit: leedulased hääletasid topeltkodakondsuse laiendamise ja parlamendisaadikute arvu vähendamise üle. Lisaks uue presidendi valimisele hääletasid leedulased seimiliikmete arvu vähendamise üle 141-lt 121-ni.

Teisel referendumil said leedulased hääletada, kas sünnijärgsel Leedu kodanikul on õigus jätta alles oma Leedu kodakondsus, kui nad saavad ka teise riigi kodakondsuse.

2018. aastal toimus Saksa Hessenis koos liidumaa parlamendivalimistega  ka referendum surmanuhtluse tühistamiseks, kus 83 protsenti hääletamast käinutest pooldasid 1946. aastast kehtinud seadusepunkti tühistamist (see oli Hessenis ainsana kõigist liidumaadest kehtiv).

Eesti valimistel ja referendumil on omapäraks see, et kahest hääletusest osavõtjate kontingent ei kattu – erinevalt mitmetest naaberriikidest andis Eesti omal ajal ka mittekodanikele õiguse osaleda kohalikel valimistel, kuid referendumist saavad osa võtta vaid kodanikud. See tekitab teatud ebamugavusi nii korralduses kui hääletamises, kuid tegu ongi suveräänse riigi otsusega need vajalikud protseduurid just nii läbi viia.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused