Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Reformierakond liigub jõudsalt iseenesesliku huku poole

-
30.08.2019
© Scanpix

Lisaks ebaõnnestunud umbusaldushääletusele ei saanud opositsioon reedeks ka kõiki oma inimesi kokku, samas kui koalitsioon tõi saadikud ka välismaalt tagasi.

Riigikogus oli reedesel erakorralisel istungil kohal 96 saadikut, puudusid poliitoravad Johannes Kert, Eerik-Niiles Kross ja Valdo Randpere ning sotsid Lauri Läänemets ja Ivari Padar.

Koalitsioonil oli võimalus ka istungit üldse boikoteerida, kuid kolm erakonda otsustasid lahingu näost näkku vastu võtta. Opositsioonil aga puudus võitlusvaim, mille puudumist üritasid nad kompenseerida raevuka retoorikaga, millel puudus sisu.

Reformierakonnal tundub tegu olevat koospüsimisega, sest pärast Arto Aasa lahkumist kavatseb ka Kalle Palling tülitseva fraktsiooni tolmu jalgadelt pühkida. Kaja Kallas esines aga valitsust süüdistades väga nõrkade kõnedega nii meedias kui saalis, kusjuures peamisteks “argumentideks” olid ikka ja jälle Helmede väljaöeldud sõnad, Eesti maine reformarite pilgu läbi ja “õigusriigi lammutamine”, mis tegelikkuses tähendab vaid stagneerunud ametnike töölepanemist.

Sotsid on oma populaarsuse nagunii maha mänginud, nüüd jätkab koos nendega allakäigutrepil ka Reformierakond, kelle maine ja tõsiseltvõetavus said reedel tugeva hoobi nii hääletuse kui ka Jüri Ratase toetuseks korraldatud meeleavalduse võimsuse kaudu.

Koalitsiooni ridadest jättis mässajast saadik Viktoria Ladõnskaja-Kubits hääletamata. EKREt teravalt kritiseerinud Mihhail Lotman (Isamaa) pidas Reformierakonna umbusaldusavaldust rumaluseks ja hääletas selle vastu.

“Ma võib-olla olen koalitsioonis kõige Reformi-sõbralikum inimene, aga tunnen, et nad tulistavad praegu endale jalga. Täiesti mõttetu ettevõtmine,” väitis ta Delfile.

Ta lisas, et sellist üritust nii suurejooneliselt korraldada võis opositsioonile soovitada vaid vaenlane. Veel paari päeva eest kaalus Lotman, et istungile ei tule, kuid siis luges umbusaldusavalduse teksti ja leidis, et see on nii kunstlik, et ta tuleb ikka kohale ja hääletab selle vastu.

Reformierakonna retoorikas on muutunud kaks asja: nad ei räägi enam oma 17-aastasest valitsemisajast, vaid Eesti 28-aastasest taasiseseisvusajast, mida väidetavalt nullliks muudetavat; teiseks ei räägi nad enam enda võimuletulekust, vaid oma plaanidest kohalike valimiste ajaks, nagu Kaja Kallase ja Vilja Kiisleri hilisemast vestlusest selgus.

EKRE aga tõusis taas oluliselt pilti.