Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Reformierakond väidab endid kollektiivselt vihatavat – tuult külvad, tormi lõikad!

-
03.09.2019
Reformierakond on ekssovjeti Siim Kallase nägu, kes oli võimu juures nii nõukaajal kui ka taasiseseisvas Eestis.
© UU

Reformierakonna auesimees, parlamendi asespiiker Siim Kallas ütleb intervjuus ERR-ile, et “kolm valitsusparteid vihkavad Reformierakonda ühiselt”.

“Tegelik seis on see, et kolm erakonda on koalitsioonis, nad vihkavad meid ühiselt, mitte mingit märki, et kuskil oleks pragusid, ei ole,” ütles Siim Kallas.

Kuna Kallase intervjuu ilmub täispikkuses hiljem, siis pole Uutel Uudistel teada, mis kontekstis Siim Kallas vihkamisjuttu ajab. Küll aga on tõsiasi see, et Reformierakond teeb kõike, et neid vihataks. See sai alguse juba siis, kui Tallinnas sai võimule Savisaar ja riigi tasemel Ansip – teineteist välistava vastasseisu algatasid mõlemad tugevad liidrid.

Nii on Reformierakond käitunud üleolevalt oma partnerite suhtes nii koalitsioonis kui opositsioonis, lüües noa selga Isamaale, ja viimase, peaministri umbusalduse aegu jätsid nad väidetavalt sotsid infosulgu, kus viimased teadsid vähe RE strateegiast ja taktikast.

Ühise valitsuse loomine Keskerakonnaga jäi suuresti selle taha, et poliitoravad suhtusid kohe algusest peale võimalikku koalitsioonipartnerisse üleolevalt ja upsakalt – võrdsete partnerite jutt hakkas ilmnema alles siis, kui RE võimalused valitsust luua hakkasid kiiresti kahanema. Selle aja peale aga olid esile kerkinud juba teised jõujooned.

Reformierakonna juhtpoliitikute sõnavõtud on alati olnud upsakad, ennastäis ja teisi alandavad. Nad on suhtluses teiste poliitiliste jõududega rõhutanud justkui oma patriitsi-staatust ja teiste pööblitaset. Oma valitsemisaega kujutavad nad nostalgia-sõnavõttudes ette paradiisiajana, milleni keegi teine ei suutvat kunagi jõuda.

EKRE retoorikast rääkiv RE jätab tähelepanuta juba pika ajalooga oravaretoorika, mis seisneb Ligi lamedustes, mille peale ei köhata ükski feminist; “peenhäälestaja” Rõivase enesekiitustes, kes näib ennast endiselt Eesti läbi aegade parimaks peaministriks pidavat, ning lõpuks Kaja Kallase suhtlemisstiilis, mis sarnaneb printsessi kaebustele kümne sulemadratsi all asuva hernetera üle.

Nii et Reformierakonnal pole mingit põhjust kurta selle üle, et neid vihatakse – oma eemaletõukava näo on nad ise endale kujundanud. Huvitav aga on see, et Kallas ei pidanud tõenäoliseks, et lähemas tulevikus oleks võimalik Jüri Ratase juhitud Keskerakonna, EKRE ja Isamaa võimuliidu lagunemine. “Nii et tuleb olla opositsioonis ja teha opositsioonis, mis võimalik,” tunnistas ta.