Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Revisjonikomisjoni juhtiv Kristel Menning on Viimsi vallavõimule tülikaks muutunud

-
14.05.2023
Kristel Menning

Viimsi vallavolikogu 16. mai istungil on kavas valida revisjonikomisjonile uus esimees ja aseesimees.

Miks selline manööver ette võetakse? Formaalne põhjus on Lauri Hussari (Eesti 200) loobumine revisjonikomisjoni aseesimehe kohast. Sisuliselt aga kasutab võimuliit tõenäoliselt neid valimisi ära vabanemaks neile tülikaks muutunud revisjonikomisjoni esimehest Kristel Menningust (EKRE).

Viimsi Uudistele teadaolevalt on võimuliidul plaan esitada uueks revisjonikomisjoni esimeheks Raimo Tanni (Keskerakond) ning aseesimeheks Siiri Visnapuu (Reformierakond) kandidatuurid. Võimalik, et tehakse ka mõned teised vangerdused, kuid hetkel on teada soov komisjoni juhtimisest kõrvale jätta Kristel Menning.

Miks ei taha võimuliit enam näha revisjonikomisjoni juhina Kristel Menningut? Sest ta on olnud töökas ning võtnud ette teemad, mida tänane võimuliit tahaks iga hinna eest varjata. Menningu eestvedamisel koostati  revisjonikomisjoni akt Lootsisadamas osa kinnistu mittesihipärase kasutamise ning maksumaksjate raha eest soetatud aeroglisseri väärkasutamise kohta. See oli üldse esimene revisjonikomisjoni akt selle komisjoni tegevuse ajaloos. Kuid  võimuliidu teerullipoliitika tulemusel on vastav akt, mis toob välja abivallavanem Alar Miku (Reformierakond) küsitavad tegevused, senini kinnitamata, kuna Menning pole nõus seda vastavalt võimuliidu soovidele muutma. Menning on soovinud revisjonikomisjonis arutada ka Randvere kooli juhtimiskriisi ning ka selle initsiatiivi on võimuliit erinevaid juntimistaktikaid kasutades blokeerinud. Ta on kaasanud vallakodanikke revisjonikomisjoni tööplaani koostamisse.

Kuna hea tava kohaselt kuulub revisjonikomisjoni juhi koht opositsiooni esindajale, siis on võimuliit valmis sellele kohale esitama Raimo Tanni, kes muide omab ka kehtivat väärteokaristust. Formaalselt kuulub Tann koos teiste keskerakondlastega opositsiooni, kuid enamasti hääletab ta olulisemates küsimustes ühes ülejäänud keskerakondlastega nii nagu võimuliitki. Aeg-ajalt õnnestub tema osaühingul saada vallalt erinevaid teenuslepinguid ning tema juhtitava Lubja külaseltsi projektid leiavad samuti valla poolt üldjuhul toetust.

Formaalselt opositsioonis, aga sisuliselt koalitsioonis olijate staatust on poliitikavaaatlejad hakanud nimetama depositsiooniks.
Võimuliidul hea sealt  lisahääli võtta, kui neid peaks vaja olema. Ning vastu pakutakse veidi kommi kah.

Revisjonikomisjoni tasalülitamise manöövreid hakatakse korraldama volikogu esimees Atso Matsalu (Eesti 200) aktiivsel juhtimisel. Meenutuseks, et Matsalu oli see mees, kes enne 2021. aasta sügist lubas reformierakondlikud jamad ära lõpetada ning „elevandi“ toast välja ajada.

Volikogu eelmise koosseisu ajal võeti revisjonikomisjoni juhi kohalt maha Ants Erm (Kogukondade Viimsi), kes samuti soovis revideerida Reformierakonna juhitud toonase võimuliidu tegevusi sügavuti. Pärast Ermi mahavõtmist ei toimunud pea aasta jooksul mitte ühtegi revisjonikomisjoni istungit, sest puudus kvoorum. Mille  tekkeks oma panuse andis ka Tann, kes toona ise lahkus revisjonikomisjonist.

Viimsi tänane võimuliit, kes lubas 2021. aasta lõpus suure suuga kaasamist ning avatust, käib täpselt sama rada nagu „vanad“ refid. Vahe on ainult sellest, et vallamaja toonased käsutäitjatest mikud ja mannid on nüüd saanud otsustajateks ning rakendavad oma eelkäijate kogemusi revisjonikomisjoni praeguseks tasalülitamiseks.

Asjaolu, et Viimsi vallas pole juba teist volikogu koosseisu saanud revisjonikomisjon võimuliidu vastuseisu tõttu normaalselt töötada, on vägagi kõnekas. Ilmselt on hirm erapooletu revisjoni ees suur seetõttu, et on mida varjata.

 

Allikas: Viimsi Uudised