Riigikogu esimees Henn Põlluaas: kui elu koondub ainult Harjumaale, on sellest kaotada rohkem kui võita

Eesti,
©UU
Riigikogu esimees Henn Põlluaas

Elu koondumisest Tallinna ümber võime me küll rahaliselt võita, aga kaotame palju rohkem, ütles Riigikogu esimees Henn Põlluaas omavalitsuspäeval Pärnus.

Põlluaas osutas oma kõnes, et Eestis on jätkuvalt probleemiks regionaalsed erinevused.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„On jõukad Tallinn, Harjumaa, Tartu, Pärnu ning veel mõned teisedki kohad. Kuid Eesti on märksa laiem mõiste ja suurem reaalsus. Ka maal ja väiksemates linnades elavad inimesed. Piirkondi tuleb igakülgselt aidata, toetada innovaatiliselt, et need areneksid edasi. Et inimestel oleksid teenused ja kaubad kättesaadavad. Et elu oleks võimalik kõikjal Eestis,“ ütles Põlluaas.

„Tsentraliseeritud Eesti, kus kõik on koondunud mõnda kohta, on ka julgeolekuoht. Oleme näinud, kuidas Venemaa sõjalised õppused on valgunud üle piiri ning nii öelda „tühja maa“ ära võtmine, kus ei ole enam näiteks kaitseliitlasigi, on lihtne. Me võime tsentraliseerumisest küll finantsiliselt võita, aga kaotame palju rohkem.“

Põlluaasa sõnul on lahenduseks detsentraliseerimine. „Oleme juba alustanud ministeeriumite, riigiametite ja erinevate teenuste viimisega maakondadesse üle Eesti. Arvestada tuleb demograafilisi, majanduslikke, haridust ning ka ettevõtlust puudutavaid kriteeriume. Ettevõtlus tähendab tulubaasi, mida tuleb endiselt enam siduda omavalitsustega,“ kõneles Riigikogu esimees.

„Vaid ettevõtlus tekitab ühiskonnale rikkust. Seega peab riik looma head tingimused ettevõtluse arenguks maapiirkondades. Tuleb sisse viia regionaalsed maksuerisused, millest räägib ka praegune koalitsioonilepe. Analüüsida tuleb kohalike maksude teemat, regionaalhalduse ja regionaaljuhtimise küsimusi, lapse ja peretoetusi. Ühesõnaga tuleb hakata tegema regionaalpoliitikat, mida meil seni pole kahjuks eksisteerinud.“

Põlluaasa sõnul on veel palju teha, et Eesti muutuks just selliseks, nagu me soovime seda näha – majanduslikult edukaks, et maapiirkondade tühjenemine ja väljaränne peatuks, et inimesed tuleks tagasi, et meie laste arv kasvaks, et meie rahvus, keel ja kultuur püsiks ja me jääks peremeheks oma maal.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused