VIDEO: Riigikogu esimees Henn Põlluaas: Mälestame küüditamisohvreid, et 14. juuni tragöödia enam kunagi ei korduks

Eesti,
- Updated

79 aasta eest läbi elatud tragöödia söövitas meie rahva hinge mälupitseri, mida kanname põlvest-põlve, ütles tänasel leinapäeval Riigikogu esimees Henn Põlluaas oma videopöördumises.

 

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Kallid eestlased, armsad sõbrad!

Täna, 79. aastat tagasi, 1941. aasta juunikuu varaööl peatusid meie ajalookellad. Peatusid üheskoos küüditamisrongidega meie jaamades.

Tuhandetesse Eesti kodudesse tungisid punaarmeelased ja sundisid perekonnad koos imikutega veoautode kastidesse. Autod, koormaks ahastavad, süütud inimesed, kihutasid raudteejaamadesse, kuhu olid valmis seatud trellitatud loomavagunid.

Naised-lapsed eemaldati meestest ja isadest. Kõik nad topiti pungil täis vagunitesse. Riiv lükati ette. Algas meeleheidet täis teekond ida poole, nälja ja viletsusemaale. Lisaks õhu- ja veepuudusele valmistasid inimestele kirjeldamatuid piinu ahastus, teadmatus ning hirm enda ja oma perekonna saatuse pärast.

Ka mahajääjate silmad olid märjad. Nad tundsid kogu piinarikka hetke traagikat ega suutnud varjata oma valu. Soe ja rõõmus suvi asendus kurbuse, leina ning masendusega. Aga ka suvesõjaga, milles eesti rahvas tõusis üles kommunistlike okupantide vastu.

1941. aasta juuniküüditatute arv oli üle 10 000 inimese. Ligi 38% neist olid alaealised, alla aastaseid lapsi oli üle saja. Küüditati isegi voodihaigeid vanainimesi. Tagasi Eestisse pääses neist kõigist vaid 40%. Ebainimlikes tingimustes hukkus ja hukati umbes 6000 inimest, neis enamik mehed.

14. juunil tähistame me küüditatute mälestuspäeva. See on Leinapäev. Juuniküüditamine, sellele järgnenud sõja-aastad, uued kommunistide-poolsed küüditamised 1945., 1949. ja 1951. aastal jätsid jälje pikkadeks aegadeks. Läbi elatud tragöödia söövitas meie rahva hinge mälupitseri, mida me kanname põlvest-põlve.

Täna meenutame me nende traagiliste sündmuste ohvreid – kannatanuid, hukkunuid, tagasijõudnuid ja mahajäänuid. Me ei unusta ka teisi kommunismiohvreid. Mitte ühtegi neist!

Me langetame pea kõigi nende mälestuse ees. Me mäletame ja mälestame, et midagi sellist ei saaks enam korduda ja et meie lapsed kasvaksid naeru ja rõõmuga vabal, rukkilillesinisel maal, mille esiisad on meile jätnud.

Me mäletame!”

6 commentsOn VIDEO: Riigikogu esimees Henn Põlluaas: Mälestame küüditamisohvreid, et 14. juuni tragöödia enam kunagi ei korduks

 • Avatar

  eks öeldagu ka kes need küüditajad ja organisaatorid siis olid?! Ent sellest ei sõnagi. Ning et miks Eesti rahva genotsiidi korraldajal IGEL JAKOBSON lasti surra vanadusse, omas kodus? Kas ehk sellepärast et ta oli juut?

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Ajalool on kahjuks komme korduda ja meie püüame oma viha õhutamisega seda kiirendada !

 • Avatar

  Ehk me peaks mäletama ka 90ndate eestlaste töötuse ja näljaga soome ja mujale väljamaale küüditamist. Püsse polnud vaja, ise jooksid Isamaa põllumajanduse hävitajate rõõmuhõisete saatel minema, raha on hullem küüditaja kui püssid, ei mingit sundi, ise tegid, ise tegid.

 • Avatar

  Paraku on see nüüd kordumas, kus ühed rahvused tehakse teiste orjadeks.
  Kui nüüd eestlastest saavad itaalaste orjad, siis mille poolest te EKRE-s ise erinete juuniküüditajatest?
  Isegi USA-s kui mingi osariik läheb pankrotti ei pea teised osariigid seda kinni maksma.
  Euroopa Liidu võimu tsentraliseerimine ületab juba Venemaal toimuvat ja hakkab liginema Lenini aegsele Venemaale.
  Isegi Venemaal korraldatakse referendum põhiseaduse muutmiseks.
  Eestis aga kavatsetakse ilma referendumita kehtestada orjanduslik kord ja seda EKRE kätega.

 • Avatar

  Mitmetel TRAGÖÖDIATÄHTPÄAVADEL küsitakse – KES TEGI JA VASTUTAB?! Kõik poliitilsed sündmused( ka tapatalgud, I ja II MS) pole kunagi juhuslikud, vaid need on EELNEVALT KAVANDATUD! Ka 21. saj jamad on seda. Aga kes siis kavandab, peaks igaüks huvi tundma?
  Sellleks on MAAILMA VÕIMSAIM ORGANISATSIOON- VABAMÜÜRLASED( ja tema harud), millest räägib ka Gunnar Aarma, kui kõrgvabamüürlane. Vabamüürlased olid Lenin ja kõik teised venenimestatud revolutsioonitegelased, Hitler, Briti kunginglikd, Hiina kommud, PRantsuse revolutsiooni korraldajad, samuti Putin ja ka Eesti Valitsuses kogu aeg olevad vabamüürlased, kes täidavad vastuvaidlematult neile antud korraldusi. Meie omad on need sabarakud ja kaasajooksikud, rahasüsteemi haldurid jne….
  Avalikult sellest rääkida ei saa, eks näis kaua see komm siingi üleval seisab???? 🙂 Maaleht kustutas koheselt! Eks see siis ole ka kasulik informatsioon, millest järeldusi teha.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused