Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Riigikogu esimees Henn Põlluaas tuletab meelde: täna möödub 75 aastat OttoTiefi valitsuse väljakuulutamisest

-
18.09.2019
Riigikogu esimees Henn Põlluaas.
© UU

Riigikogu esimees Henn Põlluaas tegi kolmapäeval Riigikogus ühe tähtpäevalise avalduse.

“18. septembril 1944. aastal taastati Eesti seaduslik riigivõim ja presidendi kt. J. Uluotsa poolt kinnitati juriidilise järjepidevuse alusel ERK (Eesti Rahvuskomitee) baasil loodud laiapõhjaline Otto Tiefi valitsus.

Valitsuse esimeseks sammuks oli deklaratsiooni avaldamine, milles Eesti Vabariik kuulutas end käivasolevas sõjas neutraalseks riigiks ja nõudis kategooriliselt kõigi võõrvägede kohest lahkumist Eestist.

Deklaratsioon avaldatati „Riigi Teatajas“ ja koheselt raadio teel maailmale. Koos uue Eesti Vabariigi valitsuse väljakuulutamisega likvideerus seni varivalitsuse ülesandeid täitnud Eesti Rahvuskomitee.

Paralleel 1918. aastal toimunud Eesti Vabariigi väljakuulutamisega on täiesti äratuntav. Ka siis oli üks okupant (Saksamaa) Eestist lahkumas ja teine (Venemaa) sisse tungimas. Järgnenud Vabadussõjas saavutati võit mõlema poole üle, kes püüdsid vasttärganud riiki ja rahva vabadusepüüdeid relvajõul maha suruda. Nüüd oli olukord keerulisem, lootus edu saavutada oli aga siiski olemas.

Tegelikkuses sattus Otto Tiefi valitsus kohe alguses väga raskesse situatsiooni, millest väljapääsemiseks puudusid Eestil nii sõjalised kui ka majanduslikud ressursid. Vastsel Sõjavägede ülemjuhatajal kolonel J. Maidel ei olnud arvestatavaid sõjalisi jõude, rindel viibivate eesti üksustega puudusid kontaktid. Eesti okupeeriti.

Seega omas valitsuse väljakuulutamine suurt tähtsust just Eesti kaugemat tulevikku, taasiseseisvumist ja meie riigi juriidilist järjepidevust silmas pidades. Täna saame me kõikidele nendele meestele olla tänulikud ja anda neile au.”