Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Riigikohtu esimees: e-valimiste kaebusi ei jõua sisuliselt läbi vaadata, nii võib vigu tekkida

-
06.04.2023
Riigikohus
© Uued Uudised

Riigikohtu esimees Villu Kõve tunnistas usutluses Postimehele, et e-hääletamise kaebuste läbivaatamiseks on seadusandja näinud ette ebanormaalselt vähe aega, mis soosib vigade tegemist.

Kõve sõnul pole kaebuste lahendamise kord jätkusuutlik, sest ei jõuta me seniste meetodite ja tähtaegadega asju sisuliselt ja põhjalikult lahendada.

Ta toob näite viimaste kaebuste lahendamisest, mida tuli teha seitsme päeva jooksul: „Lahendi projekt jõuab nõunikult kohtunikuni õhtul kella 22 ajal, mina vaatan selle läbi ja vastan öösel kell 2, nõunik reageerib hommikul kell 4 ja ennelõunaks peab otsus majast välja minema. See ei ole normaalne, nii võib lihtsalt vigu tekkida. Me andsime nende valimiskaebuste lahendamisel oma parima, saime seekord veel kuidagi hakkama, kuid sõnum poliitikutele kõlab: nii ei saa enam jätkata! Juba järgmisel aastal on Euroopa Parlamendi valimised ja siis oleme tõenäoliselt jälle samade väidetega täpselt samas olukorras, kui keegi midagi ei muuda. Poliitikud, palun võtke see teema nüüd ette, et oleks võimalik kõik väited läbi analüüsida ja valimiste kord saaks nii palju muudetud, et jõuaksime kaebusi ka sisuliselt rahulikumalt lahendada.“

„Praegu on probleem selles, et valimiskaebuste lahendamise kord ei võimalda neis toodud tehnilisi väiteid ette antud aja jooksul piisava põhjalikkusega lahendada ei valimiskomisjonil ega ka riigikohtul,“ rääkis ta. „See ülikiire tähtaeg pärineb ajast, kui toimus vaid paberhääletamine. Nüüd, kui on ka elektrooniline hääletamine ja sellele on kohaldatud samad tähtajad, võib inimestele tunduda, et nad ei jõuagi enam kaebusi esitada. Valimiskaebuste lahendamise kord peaks andma võimaluse väidetavad tehnilised etteheited ka läbi käia. Kolmandaks peaksid e-hääletuse reeglid olema seaduse tasandil täpsemad.“

Ta rõhutab, et e-hääletamise reeglite seaduses täpsustamise ja valimiskaebuste lahendamise korra analüüsiga tulebki nüüd edasi minna, teha seda valimiste vahelisel rahulikumal ajal.

E-valimiste õigus- ja seaduspärasust on kahtluse alla seatud juba nende algusest 2005. aastal, kuid alati on kõik kahtlused ümber lükatud.

 

Allikas: Postimees