Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

“Russofoobide” nimekirjas puuduvad Kesk- ja Reformierakonnaga seotud nimed — ju siis polnud põhjust

-
08.06.2018
Putin ja Vene karu fikseerisid ära Eesti “russofoobid”.
© UU

Viimastel päevadel on palju põnevust pakkunud teadasaamine, kes on siis kurikuulsas Venemaa “russofoobide” nimekirjas.

Huvi lisab seegi, et mingit nimekirja avalikustamist polnud, välisministeerium helistas vaid selles olevatele inimestele ja edasi oleneb kõik sellest, kuivõrd nood ise seda infot avalikkusele teada annavad, või siis nimed kuidagi välja imbuvad.

Hetkeseisus, kus avalikkuse ette on jõudnud suurem osa nimedest, ei leia sealt ühtegi otseselt Kesk- ega Reformierakonnaga seotud inimest. Keskerakondlaste puudumine on täiesti mõistetav, sest koostööpartnereid kiusata ei tohi, ka vasaksotsid pole ilmselt andnud põhjust ennast russofoobideks pidada, küll aga on üllatuseks see, et väga pikka aega riiki valitsenud Reformierakond pole andnud põhjust ennast Vene-vaenulikkuses süüdistada.

lmselgelt ei tahetud sinna panna võimupoliitikuid, sest ka Eesti-poolne nn Magnitski nimekiri teise poole selliseid nimesid ei sisaldanud. Erakondadest aga torkavad silma EKRE kahe väga aktiivse poliitikuga, Vabaerakond ühe inimesega pluss kaks nende seast lahkunut, ning Isamaa, kelle liikmed on nimekirjas pigem ammuse, isamaalise tegevuse pärast, mitte aga IRL-i selgrootu sõbraliku rahvusluse tõttu, mis Kremlile silma oleks jäänud.

Uute Uudiste andmetel on nimekirjas kolm Riigikogu saadikut: EKRE liige Henn Põlluaas, vabaerakondlane  Andres Herkel ja Isamaa liige Mart Nutt, ajakirjanikud Erik Bahovski ja Ainar Ruussaar, kuid samasse gruppi võib paigutada ka teise EKRE liikme Urmas Reitelmanni, kes ise arvab, et sai sellesse nimekirja tänu Vene-kriitilisele raadiotööle. Ka sõjaajaloolane, õppejõud, kirjanik ja publitsist Igor Kupõtin ja Ukraina päritolu Eesti õigusteadlane Evhen Tsybulenko on ilmselt Kremlile silma jäänud tänu oma töödele ja seisukohtadele.

Viis inimest on ilmselt saanud sissesõidukeelu oma töö tõttu Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses: nendeks on juba eelpool nimetatud Erik Bahovski, Dmitri Teperik, Kristi Raik, Ivo Juurvee ja Kalev Stoicescu.

Endine riigipea Toomas Hendrik Ilves on nimekirjas ilmselt tänu oma üldisele lääne- ja globalismimeelsusele, kuid väga võimalik, et ka rolli pärast Vene-Gruusia sõja teadvustamisel Lääne ruumis. Trivimi Velliste kui Eesti omariikluse eest seisja nimekirja sattumine pole ka eriline üllatus, Sergei Metlevi ja Jevgeni Kristafovitši nimed ka mitte, sest nemad võivad kvalifitseeruda “reeturiteks”, kellest Kristafovitš on tuntud just otsese Putini solvamisega.

Euroopa välissuhete nõukogu analüütik Kadri Liik märkis, et Venemaa nimekiri Eesti kodanikest, kellele ta keelas sisenemise riiki, on ilmselt samaväärne märtsis Eestis kehtestatud nn Magnitski nimekirjaga. Samas on Venemaa nimekirjas vaid 20 inimest, Eesti-poolses aga 49. Tegelikult on paljud väidetavad “russofoobid” öelnud, et nad pole Venemaa ja vene rahva vastu, vaid vastanduvad Kremli agressiivsele režiimile.

Loos sisalduv info on esitatud hetkel, mil olid teada vaid eelnimetatud nimed, seega võib olukord vahepeal muutuda ja Uute Uudiste järeldused pisut ka ekslikuks osutuda.