Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Saad Reformierakonnaga paari, tõmbuvad hämarad asjad kohe klaariks

01.02.2021
Keskerakond tundub amorfse moodustisena, kes reedab võimu nimel kõik oma vaated.
© Uued Uudised

Niipea, kui Reformierakonnaga ära lepid, hakkavad asjad kohe sujuma. Äsja tuli teade, et Tallinna halduskohus rahuldas Keskerakond kaebuse ja tühistas erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutuse, millega kohustati parteid Paavo Pettai firmale Midfield OÜ tagastama annetusena saadud umbes üks miljon eurot. Ehe näide võitlusest korruptsiooniga, millest vastne peaminister Kaja Kallas suure suuga rääkis.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon tegi Keskerakonnale ettekirjutuse keelatud annetuse tagastamise kohustuse kohta 2019. aasta 8. aprillil, kuid partei läks seepeale kohtusse.

Vaidluse all oli ettekirjutus, millega kohustati Keskerakonda tagastama Midfield OÜ-le keelatud annetus. ERJK pidas keelatud annetuseks Midfield OÜ poolt kaebajale osutatud reklaamiteenuseid, mille eest ei ole Midfield OÜ parteile arveid esitanud ega tasu nõudnud. Ettekirjutuse põhjenduste kohaselt korraldas Midfield OÜ aastatel 2009–2015 kõik Keskerakonna valimiskampaaniad, kuid on jätnud neile olulises osas arved esitamata.

Halduskohtu hinnangul ei saanud pidada usaldusväärseteks tõenditeks kinnitusi, mis on saadetud väidetavalt e-kirja teel Pettaile ja mida ta ei ole eksperdile edastanud, vaid millest ta on teinud väljatrüki ja mis on lisatud ekspertarvamusele.

“Kohtu jaoks ei anna selline väljatrükk piisavalt kindlust, et ka tegelikult on Midfield OÜ lepingupartner sellise kinnituse e-kirja teel saatnud. Kuna Midfiled OÜ-l on asja lahenduse vastu isiklik rahaline huvi, siis ei ole ta erapooletu ja tema esitatud dokumentidesse tuleb suhtuda mõistliku skepsisega. Samadel põhjendustel ei ole usaldusväärne ka tõendi vormis, kuid ilma allkirjata kinnitus,” märkis kohus.

Halduskohtu hinnangul ei kogunud ERJK haldusmenetluses piisavalt tõendeid.

Kohus märkis, et vead tõendite kogumisel on olulised, sest võisid mõjutada Keskerakonnalt nõutava summa suurust.

Kohus jättis muutmata ka 2019. aasta 28. mail Keskerakonnale antud vaidluses tehtava otsuse jõustumiseni kehtiva esialgse õiguskaitse, mis tähendab, et ERJK ettekirjutuse täitmine on seni peatatud.