Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Siim Pohlak: miks te maksustate suurpankade asemel Eesti inimeste autosid? Kaja Kallas: sest inimeste palgad ja ostujõud kasvavad ja nad saavad hakkama

-
14.02.2024
Kaja Kallase nägemus Eesti inimeste hetkeseisust, võetuna tema isa Siim Kallase rahakoti järgi.
© Uued Uudised

Kolmapäevases valitsuse infotunnis küsis EKRE Riigikogu saadik Siim Pohlak peaminister Kaja Kallaselt: “Väga konkreetne küsimus teile: miks te eelistate eelarve tulu tekitada ikkagi niigi hinnatõusu ja kõrgete laenuintresside all kannatavate Eesti inimeste autode maksustamise kaudu? Miks te olete teinud sellise valiku, selle asemel, et maksustada suurpankade enneolematuid intressikasumeid? Miks te püüate raha võtta sealt, kus seda on tegelikult vähemaks jäänud, selle asemel, et maksustada täiendavalt pankasid, kuhu Eesti inimeste käest, Eesti majandusest on kõrgete laenuintresside kaudu tegelikult raha liikunud?”

Vastuses kiitis Kaja Kallas pankasid, kes olevat Eesti ettevõtjaid kriisides aidanud ja see pani Siim Pohlaku üle küsima:

“Ma kuulsin teie käest, kuidas vaesed pangad vajavad riigi abi ja tuge ja kuidas pankadel on keeruline, aga ma ei kuulnud mitte ühtegi sõna sellest, et Eesti inimestel on keeruline tänu nendele maksutõusudele, inflatsioonile, kõigele sellele te ei pööranud üldse tähelepanu. Kogu fookus oli ainult pankadel, sellega te kõnelesite päris palju tegelikult oma poliitikast, aga mina tahaksin ikkagi saada vastust, mis filosoofia siin taga on. Kas mingisugune poliitiline agenda või mis see on? Miks te eelistate välismaist suurkapitali Eesti inimestele maksude kehtestamise puhul, seda te ei öelnud. Te rääkisite palju toredat juttu sellest, kuidas pankadel on keeruline, aga mitte mingit konkreetset vastust. Palun veel kord kahele küsimusele vastust. Üks on see, kui palju tänu teie kokkuleppele riik kaotas pikas vaates pankade tulumaksu pealt ja teine on see, et miks te eelistate maksustamisele maksustada Eesti inimesi, mitte välismaist suurkapitali?”

Kaja Kallas väitis muu jutu sees, et Eesti inimestel minevat hästi: “…inimeste pensionid on kasvanud 17,6 protsenti ja sellel aastal kasvavad veel ligikaudu 10 protsenti, samal ajal kui hinnad kasvavad keskmiselt kuskil neli protsenti. Inimeste ostujõud on jälle kasvanud ja inimesed saavad lõppkokkuvõttes ikkagi hakkama, sest tegelikult see pilt ei ole majanduses nii must, kui seda reaalselt maalitakse. Töökohti tuleb juurde. Tööhõive on kõigi aegade suurim ja inimeste palgad tõusevad, inimeste sissetulekud suurenevad, see on oluline.” Ühes varasemas selgitus märkis peaminister: “..on olnud palju suuremad šokid autodega seoses või autodega, kasutamisega seoses, kui see automaks, ja inimesed elasid selle üle.”

Teema lõpetas EKRE saadik Kert Kingo: “Teie juhitud valitsused on olnud Eesti riigi ja Eesti inimeste suhtes kõige vaenulikumad valitsused. Teie arusaam valitsusest piirdub ainult igasuguste maksude tõstmise ja uute maksude väljamõtlemisega. Ettekäändeks toote te muidugi need kulunud sõnaühendid nagu “eelarve tasakaal” või “korras riigirahandus”. Samas tundub, et te ise ei saa nende sõnade tähendusestki aru, sest riigirahanduse seis on viimase kolme valitsuse ehk teie valitsuste ajal läinud üha suuremasse miinusesse ja üha hullemaks.

Nüüd olete te jõudnud oma otsustega siis juba üksikisikute vara maksustamiseni, täpsemalt autode maksustamiseni ja seda mitte ainult ühe maksuna, vaid koguni kahe maksuna. Ma seetõttu küsingi: millal loobute teie enda ja oma turvameeskonna uhketest maksumaksja raha eest ülalpeetavatest autodest, et toetada omalt poolt autostumise vähenemist ja seda teie elluviidavat rohepööret, ja hakkate kõik tööl käima ainult ühistranspordi või jalgrattaga – ja seda muidugi mitte ainult pildistamise tarbeks, vaid ikka aastaringselt?”

Allikas: Riigikogu stenogrammid