Sinine Äratus: peatagem Venemaa põlisrahvaste genotsiid!

Eesti,
- Updated
©Sotsiaalmeedia
Albert Razin hukkus mullu suvel udmurtide eest võideldes.

EKRE noorteliikumine Sinine Äratus juhib üldsuse tähelepanu Putini režiimi aastakümneid kestnud venestamispoliitikale paljude Venemaa põlisrahvaste suhtes, mis on viimastel aastatel eriti hoogustunud. Sinine Äratus rõhutab, et ajalooliselt vaid riigi lääneosas asunud vene rahvas ei saa end pidada kogu Moskva impeeriumile allutatud tohutu territooriumi ainsaks peremeheks.

“Me ei seisa Venemaa vähemusrahvuste eest nende tagakiusatuse, vähemuseks olemise või lihtsalt opositsioonilisuse pärast, vaid eelkõige seetõttu, et tegemist on põlisrahvastega, kes on omal maal elanud tuhandeid aastaid, ja kelle vabaduspüüe väärib tunnustamist,” ütleb Sinise Äratuse aseesimees Fedor Stomakhin.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Oluline osa venestamisprotsessis on põlisrahvaste omakeelse hariduse sihipärasel hääbumisel. See on eriti hoogustunud alates 2018. aastast, kui võeti vastu Venemaa Föderatsiooni haridusseaduse muudatused, mis takistavad haridusasutustes rahvuskeelte õppimist ja õpetamist.

Rahumeelseid meeleavaldusi põlisrahvaste toetuseks on Venemaale omaselt sisejulgeolekujõude poolt takistatud ja maha surutud. Nii aeti võimude poolt aastail 2017–2018 mitmel korral laiali omakeelse hariduse kaitseks korraldatud meeleavaldused Kalmõkkias Elistas, Baškortostanis ja Tatarstanis. Inguši massiprotestide juhid langesid 2018. aastal võimude poolt tagakiusamise ohvriks.

Venemaa võimud ei austa ka põlisrahvaste õigust saada osa oma kodumaa loodusressursside kasutamisest. Tihti koguni soodustatakse loodusvarade ja põliste pühapaikade hävitamist. Nii näiteks päädis võimude tegevusetus 2018. aastal Burjaatia metsade laiaulatusliku hävitamisega.

Põlisrahvaste õiguste kaitsmine on Venemaal keeruline, kuna selle poole püüdlevad ühingud langevad järjest repressioonide ohvriks. Keelatud on luua erakondi, mille eesmärgiks on põlisrahvaste huvide eest seismine.

Alates 2006. aastast on keelatud või ekstremistlikuks kuulutatud järgnevad põlisrahvaste organisatsioonid: Burjaadi Rahvuskongress, Tatari Avalik Keskus, Tatari noorsooühing Azatliq, Tšuvaši Rahvusliku ja Kultuurilise Taassünni Ühing, noorteühing Nuori Karjala, kalmõki represseeritud rahvaste fond.

Ekstremismiparagrahvi kasutatakse Venemaal ka põlisusu tagakiusamiseks. Nii on ekstremistlikuks kuulutatud ja keelustatud näiteks mari põlisusu pühakirjad.

Venemaa võimude poolt on represseeritud ja vangistatud järgnevaid põlisrahvaste õiguste eest võitlejaid:

teadlane ja burjaadi rahvusliku liikumise Negado esimees Vladimir Hamutajev (sunniti kodumaalt lahkuma 2013);
tatari rahvaesinduse esimees Fauzia Bairamova (vangistatud 2014);
tatari rahvusliku liikumise juht Rafis Kašapov (vangistatud 2015);

burjaadi ühenduse Burjad Soel esimees Bulat Sagina (vangistatud 2015);
tšerkessi rahvuslased Ruslan Gvašev ja Šamsudin Negutš (vangistatud 2017);
tšetšeeni inimõiguslane Ojub Titijev (vangistatud 2018);

inguši massiprotestide eestkõnelejad Angela Matijeva ja Zafira Sautijeva (represseeritud 2018);
tatari noorsooühingu Azatliq liige Batõrhan Agzamov (represseeritud 2019);
ühenduse Baškort juht Fayeel Alsõnov (represseeritud 2019);

baškiiri aktivist Airat Dilmuhamedov (vangistatud 2019);
kalmõki aktivistid Batõr Boromannajev, Vladimir Dovdanov, Badma Bjurtšijev ja represseeritud rahvaste fondi esimees Arkadi Gorjajev (vangistatud 2019);
jakuudi šamaan Aleksandr Gabõšev (vangistatud ja psühhiaatriahaiglasse paigutatud 2020).

Põlisrahvaste eestkõnelejate mõrvad ja inimröövid on samuti Venemaal tavaliseks nähtuseks, mida võimud keelduvad korrektselt uurimast. Olulisemate seas tuleb välja tuua tšerkessi noorteliikumise Adõgee Khase aktivisti Aslan Žukovi (2010) ja inguši rahvuslase Muslim Hašagulgovi (2018) mõrvad, Burjaatia inimõigusliikumise Erhe asutaja Jevgeni Hamaganovi mõrvakatse (2015) ning inguši aktivisti Rustam Lianovi röövimine (2018).

Venestamise tulemusena on põlisrahvad viidud meeleheitlike sammudeni, nagu udmurdi teadlase ja rahvuslase Albert Razini enesetapp (2019).

Rahvusvaheline genotsiidi vältimise ja karistamise konventsioon, millega on liitunud ka Venemaa, defineerib II artiklis genotsiidina tegu, mis on toime pandud kavatsusega hävitada osaliselt või täielikult rahvuslikke, etnilisi, rassilisi või usulisi üksusi, sealhulgas üksusele tahtlikult selliste elutingimuste pealesurumist, mis põhjustab üksuse täielikku või osalist hävimist.

Putini režiimi venestamispoliitikat viiakse ellu ilmselge kavatsusega kaotada põlisrahvaste rahvuslik, etniline ja mõnel juhul ka usuline eripära, mistõttu vastavalt rahvusvahelisele õigusele on Venemaa süüdi põlisrahvaste genotsiidis.

“Kramplikult repressiivsetel sammudel on kombeks esile kutsuda vaid meeleheitlikumat vastupanu. Kas olude kokkulangevus – tagakiusamine ja keskvalitsust äkitselt nõrgestanud koroonakriis – sütitavad Venemaa põlisrahvaste seas uue rahvusliku ärkamise?” spekuleerib Fedor Stomakhin.

12 commentsOn Sinine Äratus: peatagem Venemaa põlisrahvaste genotsiid!

 • Avatar
  VironShaman

  Alustame ikka iseendast, kui sinine äratus suudab eestlased kuulutada põlisrahvaks, on nad midagi väga suurt suutnud ära teha. hakake pihta ja tõstage et peale jutu ka midagi tõsist ära teete.
  Teadlane: eestlased peaks end iseenda pärast põlisrahvaks kuulutama
  Avaldatud: 7 november, 2018

  Eestlastele on vaja põlisrahva staatust, mis kaitseks eestlasi näiteks sundimmigratsiooni vastu, leiab USA Indiana Ülikooli keeleteadlane doktor Indrek Park.

  Eestlased on teadaolevalt üks Euroopa vanimaid põlisrahvaid, sest on elanud oma asualal ligi 10 000 aastat. Põlisrahva staatuses on maailmas praegu ligi 320 miljonit inimest, kuid eestlased nende hulgas ei ole. ÜRO põlisrahvaste deklaratsiooni järgi pole eestlased kohalikud põliselanikud enne, kui kuulutatakse end ise selleks, vahendab Postimees.

  Eesti kirjutas ÜRO põlisrahvaste õiguste deklaratsioonile alla 2007. aastal. See tähendab, et Eesti riik võttis omale kohustuse muretseda oma riigi põliselanike õiguste eest vastavalt deklaratasioonile. Ometi ei ole eestlased end kuulutanud ikka veel põlisrahvaks, sest paljud näivad arvavat, et kui on olemas oma riik, siis seda polegi tarvis teha
  https://lounaeestlane.ee/teadlane-eestlased-peaks-end-iseenda-parast-polisrahvaks-kuulutama/

 • Avatar
  Nii ja naa

  Eks nad on ka ise süüdi, et oma keelt ei räägu ja lähevad vene keelele üle – et elu mugav oleks.

 • Avatar
  PÕLISRAHVASTE ETTEPANEK pUTINILE VÕIKS USAST EESKUJU VÕTTA

  Rajama peaks reservaadid täieliku puutumatusega, ning põlisrahvad asustada USA eeskujul Vene riigile sobivatesse paikadesse. Kui vaja, siis läbi pühade matmispaikade rajada Trumpi eeskujul nafta ja gaasijuhtmed.

 • Avatar

  Huvitav, miks see “Putini režiim” jääb Sinisele Äratusele ette, aga veriste kätega mõrtsukvärdja Macroni režiim, mis üle aasta on oma riigi kodanikke, rahumeelseid meeleavaldajaid gaasitanud, sandistanud ja tapnud, ei jää? Kusjuures Macroni režiimi kuriteod oma põlisrahva vastu, massiline anarhotürannia, võitlus kristluse vastu ning otsene genotsiid on kordades vägivaldsem, julmem ning hullem kui ükskõik mida Putin kogu oma elu jooksul korda on saatnud. Miks siin ükski lilla, oops, sinine ärataja midagi öelda ei julge? Või briti laste massilise vägistamise kohta Suurbritannias? Või murjanite hirmutegude kohta Saksamaal? Või buuride kallal toime pandava massitapmise kohta Lõuna-Aafrikas? Putin ei ole kunagi midagi sellist korda saatnud, aga tema kallal vingumine on globalistide poolt lubatud, heaks kiidetud ja isegi tungivalt soovitatav, seega “äratajad” kriiskavad, sest globalist käsib. Või siis proovivad “äratajad” ennast kuulekate käsutäitjatena näidata, ehk hakkab nendegi potti miskit kukkuma.
  Mis iganes, haiseb räigelt soinistumise järgi. Räigelt. Ma saan aru, et tegelike maailmaprobleemide koha pealt hoitakse mokk maas, jõudu ja julgust tõtt rääkida ei ole, aga noorsotside kombel kriisata mingi minuskulaarse ja meid mitte nii väga puudutava probleemi üle, see jätab ikka väga nadi mulje. Oskus vait olla ja mitte lollustega kaasa joosta on ka tarkus.

  • Avatar
   Kaheteraga mõõk

   Oma sugulased ikka lähemal kui mingid konnasääjad või kämbud. Nemad suurrahvad, ise oma lolli tegevusega hävitavad oma rahvaid. Soomeugrilased on aga okupatsiooni ja rõhumise all. Mõikad vahet?

 • Avatar
  Tõnis Siim

  Eelnevad kommentaatorid on kõige olulisema ja kõige aktuaalsema üleskutse juba välja öelnud: PEATAGE PÕLISRAHVASTE-EUROPIIDIDE RAHVUSGENOTSIID/MASSIGENOTSIID JA ASSIMILEERIMISSURMA PÕHJUSTAMINE ÜHISKONDADE AVAMISE NAHA EEMALDAMISE MEETODI KASUTAMISEGA sorosfashistlike-rassistlike võimukeskuste poolt Euroopas, europiidideta-põlisrahvasteta Euroopa ülesehitamise programmi igapäevane intensiivne teostamine ja täideviimine sorosfashistlike-rassistlike rezhiimide ning rahavõimu esindajate – suuroligarhide domineeriva maffiagrupeeringu poolt EU-s!

 • Avatar

  Eesti keel on ülikoolidest väljasuremisel ja saamas vaid köögikeeleks.
  Kas Venemaa ja Putin on süüdi selles.

 • Avatar

  Lõpetage terve maailmaga tüli norimine. Esiteks, klähvimisega tuumaimpeeriumi vastu ei saa ja teiseks pole Lääne värvatud tegelased mingid oma rahvuse eest seisjad. Vene poole värvatud neegriõiguslased pole muidugi ka mingid Lääne paremaks muutjad ega pole seda kunagi olnudki aga meie võiks sellest räpasest trotskistlikust puntratantsust eemale hoida, enne kui mõni steu rahvaesindaja meid repressioonides ja genotsiidis süüdistama asub. Nii Venemaa kui USA on mõlemas sellisest intsidendist huvitatud ja tahavad väikesi valgeid riike jõledate natsiurgastena serveerida.

 • Avatar

  Pole ühtegi ekrelast näinud Toompeal plakatiga”Lõpetage eesti venestamine”?

 • Avatar

  Rahvusvaheline genotsiidi vältimise ja karistamise konventsioon, artikkel II defineerib genotsiidina tegu, mis on toime pandud eesmärgiga hävitada osaliselt või täielikult rahvuslikke, etnilisi, rassilisi või usulisi üksusi, sealhulgas üksusele tahtlikult selliste elutingimuste pealesurumist, mis põhjustab üksuse täielikku või osalist hävimist! No kuulge, sellisel juhul peaksid Euroopat võõrastega üle ujutavad juhtivad jõud ammu kinnimajas istuma. Ei toimi konventsioon Euroopas, miks peaks toimima Venemaal?

 • Avatar

  Kõigepealt peatage genotsiidilaadne olukord Eestis!
  Omandireformiga korraldatud ebaõiglus, eluks ajaks orjastatud 200 000 kohtutäituruite orja, lõpetage hullude ametnike ülemvõim! Kõik see, mis on võtnud Eesti elanikelt viimaste aastakümnete jooksul nende põhiseaduslikud õigused!
  Siis võidelge võõraste eest kui tahate!
  Arvan, et ei jätku jaksu esimesekski.

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Jätaks selle pideva väljapoole kraaklemise ja vaataks kuidas meil siin endal lood on ! Kuid need kodused teemad on liiga valusad,et nendega tegeleda seepärast otsime asendustegevust väljastpoole ! Kaitseme,abistame,aitame rahu kindlustada,viime moslemitele demokraatiat jne. aga keegi ei küsi kas seda kõike ka need kaitstavad tahavad peale mõne aktivisti ? maie ajakirjanduses löövad lained venemaalt sääred teinud “kultuuritegelased”kes enda elatamiseks on valmis suust igasugust jama välja ajama.
  Teisest küljest ei ole maailmas ühtegi suurvõimu kes oma territooriumil ei kehtestakse seadusi mis paljudele ei meeldi !

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused