Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Siseminister Mart Helme: põllumehed arvestagu praegu pigem vajadusega tootmine kokku tõmmata

-
07.04.2020
Siseminister Mart Helme.
© Uued Uudised

Samal ajal kui president Kaljulaid räägib välistööjõu puuduse lahendamisest põllumajanduses, hoiatas siseminister Mart Helme pressikonverentsil esinedes, et Eesti maatootjaid võib eksporditurgude äralangemise ja tarbimise vähenemise  tõttu ähvardada hoopis vajadus tootmist vähendada.

Siseministri sõnul on näha, kuidas nõudluse kahanemine põllumajanduse toodangule on mitmes riigis juba suur. “Minu ennustus on, et põllumajandustootjad seisvad peagi silmitsi väga tõsise vajadusega oma toodangu mahtu kahandama hakata,” ütles Helme, soovitades põllumeestel võõrtööjõu asemel hakata oma vajadusi kodumaiste tööinimestega kindlustama.

“Põllumehed ei saa aru, et ülemaailmne majanduskriis tabab ka neid ning varsti polegi neil nii palju töötajaid vaja. Majanduskriis teeb omad korrektiivid ka põllumajandussektoris. Praegu on mul tunne, et põllumajandusettevõtjad elavad mingil määral eilses päevas – et nõudlus nende toodangule ja tööjõuvajadus jääb samaks, ja mitte midagi ei ole vaja muuta, paneme aga täiskäigul edasi. Ainult et tee lõpeb ära,” lisas minister.

Mart Helme viitas ka võimalikule piimasõjale (sellest kirjutab ka ERR), sest praegu Lätti ja Leetu viidavat piima ei pruugi lõunanaabrid varsti tahta, sest ka neil kukub eksport.

Siseminister lisas, et vöörtööjõudu pole praegu lihtsalt kusagilt sisse tuua, sest kõigil maadel on piirid kinni. Ta rõhutas, et kriis on ülemaailmne, see tähendab olulisi muudatusi praktiliselt kogu maailmas, mistõttu Eesti ettevõtjatel ei maksa arvata, nagu saaksid nemad riigi toel tavapärast elu jätkata. Kriisi edasisi arenguid aga on võimatu ette arvata.

Mart Helme sõnul on põllumajandustootjate lobby nende võõrtööjõupuuduse meedias ja ühiskonnas üle paisutanud, sest paljudes tootmisharudes on asjad palju hullemad, näiteks turismisektoris, hotellinduses, toitlustuses ja ka turismitaludes, mis on tühjad. “Vaadake kasvõi vanalinna söögikohti – seal valitseb täielik vaikus!” täpsustas ta.

Mart Helme sõnul otsustas koalitsiooninõukogu teisipäeva hommikul, et põllumajanduses töötavad võõrtöölised võivad eriolukorra ajaks Eestisse jääda.