Siseminister Mart Helme: põllumehed arvestagu praegu pigem vajadusega tootmine kokku tõmmata

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Siseminister Mart Helme.

Samal ajal kui president Kaljulaid räägib välistööjõu puuduse lahendamisest põllumajanduses, hoiatas siseminister Mart Helme pressikonverentsil esinedes, et Eesti maatootjaid võib eksporditurgude äralangemise ja tarbimise vähenemise  tõttu ähvardada hoopis vajadus tootmist vähendada.

Siseministri sõnul on näha, kuidas nõudluse kahanemine põllumajanduse toodangule on mitmes riigis juba suur. “Minu ennustus on, et põllumajandustootjad seisvad peagi silmitsi väga tõsise vajadusega oma toodangu mahtu kahandama hakata,” ütles Helme, soovitades põllumeestel võõrtööjõu asemel hakata oma vajadusi kodumaiste tööinimestega kindlustama.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Põllumehed ei saa aru, et ülemaailmne majanduskriis tabab ka neid ning varsti polegi neil nii palju töötajaid vaja. Majanduskriis teeb omad korrektiivid ka põllumajandussektoris. Praegu on mul tunne, et põllumajandusettevõtjad elavad mingil määral eilses päevas – et nõudlus nende toodangule ja tööjõuvajadus jääb samaks, ja mitte midagi ei ole vaja muuta, paneme aga täiskäigul edasi. Ainult et tee lõpeb ära,” lisas minister.

Mart Helme viitas ka võimalikule piimasõjale (sellest kirjutab ka ERR), sest praegu Lätti ja Leetu viidavat piima ei pruugi lõunanaabrid varsti tahta, sest ka neil kukub eksport.

Siseminister lisas, et vöörtööjõudu pole praegu lihtsalt kusagilt sisse tuua, sest kõigil maadel on piirid kinni. Ta rõhutas, et kriis on ülemaailmne, see tähendab olulisi muudatusi praktiliselt kogu maailmas, mistõttu Eesti ettevõtjatel ei maksa arvata, nagu saaksid nemad riigi toel tavapärast elu jätkata. Kriisi edasisi arenguid aga on võimatu ette arvata.

Mart Helme sõnul on põllumajandustootjate lobby nende võõrtööjõupuuduse meedias ja ühiskonnas üle paisutanud, sest paljudes tootmisharudes on asjad palju hullemad, näiteks turismisektoris, hotellinduses, toitlustuses ja ka turismitaludes, mis on tühjad. “Vaadake kasvõi vanalinna söögikohti – seal valitseb täielik vaikus!” täpsustas ta.

Mart Helme sõnul otsustas koalitsiooninõukogu teisipäeva hommikul, et põllumajanduses töötavad võõrtöölised võivad eriolukorra ajaks Eestisse jääda.

7 commentsOn Siseminister Mart Helme: põllumehed arvestagu praegu pigem vajadusega tootmine kokku tõmmata

 • Avatar

  Ning kas siis ikka veel see “tagasi maale” programm on kehtiv?

  tundub et 6hutatakse p6llumehi oma majandust “Kokku t6mmata” pigem väljasuretamise kavatsusega, et hoopis seet6ttu muuta majandus täielikult välismaistest mammutkontserni importtoodetest s6ltuvaks.

 • Avatar

  Põldudel peaks puhata laskma jah. Õudne vaadata neid äramürgitatud ja üleväetamisest siniseid paakunud kurnatud mullaga viljpõlde

  • Avatar

   Kas selgitaksid, kus on “sinised põllud” ja missugune on sinu põllumajanduslik haridus, mille alusel oma väited oled kirjutanud?

 • Avatar

  Asjas puudub loogika.
  Restoranideta saame hakkama, kuid kartuli, teravilja ja lihata mitte. Keegi neid meile kinkima ei hakka ja pigem võib jääda üleüldise jama tõttu puudu.
  “Vanalinna söögikoht” ei saa olla argument sellises kontekstis.
  Tark on nt piim kasvõi väikese kasuga maha müüa või siis toota sellest midagi kui hakata tootmist vähendama. Tasuks ikka ära oodata, mis tegelikult juhtub.
  Miks kõik valitsused püüavad toimetada nii, et nende pidurdamiste peale rahvas näoga vastu esiklaasi on? Tegutsema peaks ju ikkagi vastavalt olukorrale ja ka mis salata, vastavalt luureandmetele. “Piimasõda” pole hakanudki ja me juba lehvitame valget lippu?
  Mis siis saab, kui “tõmbame koomale” ja ülejärgmisel aastal pole mitte mingit strateegilist varu ja me peame põlvili mujalt abi paluma või siis mitmekordse hinnaga ostma?
  Pigem jäägu toitu üle kui puudu.

  • Avatar

   Vanalinna söögikoht on vägagi argument. Poolkirjaoskamatuid nõudepesijaid ja koristajaid saab sisse tuua samade argumentidega mis põlluöölisi. Kas Sa arvad, et 21 sajandi kõrgtehnoloogilistele põrandakaltsudele ja nõudepesusvammide peale on Eestist võimalik tööjõudu leida ?
   Egas keegi ju vägisi tootmist piira. Kes ei taha tootmist kokku tõmmata, ta võiks nii 700-800 palka maksta ja laseks tootmisega edasi. Või kui siis tootmist piirata, ega maailmalõppu ei tule. Lõunaosariikides piirati puuvillatootmist, meil piirati Balti parunite mõidates tootmist, hiljem piirati Gulagis tootmist peale Stalini surma jne. Orjapidamise kaotamine pole kusagil maailmalõppu kaasa toonud.

   • Avatar

    Pane pahaks või võta heaks, aga küsiksin sinult, et kas sulle öeldakse tihti, et sa ajad väga rumalat juttu?
    Siin ajad sa seda permanentselt. Kui oled puuvillatoiduline, siis ole pealegi, mina ei ole, kuid läbi kõikide sinu sõnavõttude käib vihkamine maa ja maaelu vastu. Maal peetakse orje, maakad teevad seda ja teist valesti, maksavad orjapalka jne.
    Paluksin tuua sinul faktipõhised andmed selle kohta kus peetakse orje ja kus makstakse heale tööinimesele 700 EUR veel? Konkreetselt paluks, sest isegi sinu vihatud “võõrtööline” ei vaheta 700 eest riideidki ära ja sa tahad öelda, et kusagil makstakse vähem!?
    Kus ajas sa elad? 1995. aastas?
    Paluks nüüd sootsiumi kaasaegsete faktidega valgustada. Maal ei lõhu mutikese puid ka mitte keegi alla 50 eur kätte päevas!
    Kus “maal” sinu kirjeldatud sündmused toimuvad? Jegorovi Valerka juures mingil muinasjutumaal?

  • Avatar

   A.B.:”Mis siis saab, kui “tõmbame koomale” ja ülejärgmisel aastal pole mitte mingit strateegilist varu ja me peame põlvili mujalt abi paluma või siis mitmekordse hinnaga ostma?
   Pigem jäägu toitu üle kui puudu.”

   Tundub nii. Ka ju tehti riigi poolt (mis selle riigi ees ja perekonnanimi on?) parim et suretada välja Eestis seakasvatus.

   kui keelata ära 5-ks aastaks m6tlemine siis peale seda enam ei osatagi m6elda.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused