Sõna on vaba ainult siis, kui see ERR-i nõukogu uusi liikmeid laidab

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
ERR-i nõukogu uued liikmed said paika. Pilt on illustratiivne.

Raul Rebase sõnavõtt ERR-i nõukogu uute liikmete teemal tõendab veelkord, et asi ei ole mitte mõne uue liikme kompetentsis, vaid selles, et ühe uue liikme nimi on Peeter Espak.

Kuigi Rebane ütleb, et ainus ekspert kolmest on Priit Hõbemägi, ei võta ei tema ega ka keegi teine kritiseerijatest ette majandusteadlast Viktor Trasbergi, vaid ikka tuleb jutuks konservatiivsete vaadetega orientalist Peeter Espak, kes on ka liberaalsete vaadetega inimestele vastumeelse MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut juhataja.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mõlema viimatinimetatud mehe kohta kirjutab Vikipeedia nii: “Peeter Espak on avaldanud üle 50 teaduspublikatsiooni peamiselt Lähis-Ida religiooni, mütoloogia ja ajaloo teemadel. Kirjutanud rohkelt esseesid, ajaleheartikleid ja arvamusi Eesti ajalehtedes ja ajakirjades” ja “Viktor Trasberg on avaldanud arvukalt artikleid ja kommentaare (Vikerraadio päevakommentaar) majandusteemadel.”

Nagu näha, on mõlema mehe ajakirjanduskogemus sarnane, aga rünnaku all on vaid Peeter Espak. Tegelikult võiks ju Rebase endagi kohta öelda, et tema ajakirjanduskogemus piirdub vaid spordi kajastamisega ja küsida, et mis ekspert on tema poliitteemalises ajakirjanduses.

Rebane tuletab meelde Rein Langi, kes väitis “Olekski absurdne loota, et poliitikud valiksid ringhäälingunõukogusse eksperte, kelle maailmavaade oleks vastupidine nende omale ja neljapäevane tulemus oli oodatav.”

Seejuures naeris Lang Rebase sõnutsi välja võimaluse, et poliitikud käituksid mingi kõrgema eetilise põhimõtte alusel, loomulikult toimivad nad vastavalt erakonna huvidele. “Päris kurb lugu, aga ilmselt Lang asja tunneb, tema poliitiline kogemus on väga suur,” väidab Rebane.

Siinkohal on Rebane enda teadmata märki tabanud: reformierakondlane Rein Lang teab kahtlemata hästi, kuidas poliitikud ERR-i nõukogusse ja teistesse organitesse oma inimesi sokutavad, sest oravapartei tegi seda kogu oma valitsemisaja. Või tahab Raul Rebane väita, et enne Jüri Ratase valitsust valiti ERR-i nõukogu liikmeteks ainult apoliitilised eksperdid ja alles nüüd on hakatud poliitilisi eelistusi tegema?

Kolmapäevases valitsuse infotunnis ütles peaminister Jüri Ratas, et ERR-i nõukogus on varemgi asjatundjana olnud erakondade liikmeid ja tõi nimeliselt välja Reformierakonda kuuluva Paavo Nõgene, kes oli nõukogus nii kultuuriministeeriumi kantsleri kui ka Tallinki juhina.

Rebane ei taha ilmselt tunnistada, et ERR-i nõukogu on alati osaliselt poliitilistel alustel valitud ja selle tulemusel on rahvusringhäälingust juba varem saanud kallutatud institutsioon, mis on upakile just opositsiooni poole – näiteks Toomas Sildami sotsialistlik kalle on küll väga märgatav. Täpsustatult – Raul Rebasele ja teistele kriitikutele ei meeldi, et varem upakile aetud ERR-i hakatakse nüüd pisut tasakaalu viima – nemad tahaksid ikka ise tüüriratta juures olla.

“Ringhäälingunõukogu /…/ koht annab võimaluse proovida suruda oma erakonna poliitikat suuremas mahus ERR-i kanalitesse,” väidab Rebane, kes eelistab ilmselt mitte näha Reformierakonna kauaaegseid oravakõrvu ERR-is – kui võrrelda näiteks reporter Johannes Tralla suhtumist intervjueeritavasse Kaja Kallasesse või näiteks Martin Helmesse, mis on nagu öö ja päev.

Samas on nõukogu koosseis üsnagi laia kandepinnaga – ega viimati valitud Priit Hõbemägi on samuti suhteliselt valitsuskriitiline, eriti EKRE rolli osas.

Raul Rebane arvab lisaks, et ta on peale “meediaeksperdi” veel ka kehakeeleekspert, sest igastahes väidab ta: “Oli kurb vaadata komisjoni esimehe Aadu Musta intervjuud ETV-s, kus ta üritas kuidagi seda määramist õigustada, aga oli selge, et tal oli piinlik.” On inimesi, kes võtavad endale õiguse kirjeldada teiste inimeste väidetavaid tundeid pelga visuaalse vaatluse põhjal.

Ebaeetiline on ka väita Viktor Trasbergi ja Peeter Espaki määramise peale, et “kui olukord nõuab, siis vajadusel sokutatakse suvalisse nõukogusse kasvõi onu Heino ja seda kutsutakse poliitikaks. /…/ Kraadiklaasi ostmine ei tee veel arstiks, teleka vaatamine ringhäälinguasjatundjaks.” Vähemalt niipalju võiks eksspordireporteril olla lugupidamist kahe teadlase vastu, et nende määramist mitte sedasi iseloomustada.

Tegelikult võiks ju küsida – miks ei sobi Peeter Espak ja Viktor Trasberg ERR-i nõukogusse? Kui võtta aluseks seesama Rein Lang, keda Raul Rebane eeskujuks toob, siis too on olnud kultuuri- ja justiitsminister ning siseministri kohusetäitja. Lang on seega meister igal alal (nagu enamik RE endisi ministreid), sobib igasse ametisse, aga Espak ja Trasberg, kel on meediatöös kogemus ikkagi olemas, ei sobi järsku ERR-i nõukogusse?

Kui vaadata Eesti Rahvusringhäälingu seadust, siis ütleb see: nõukogu planeerib Rahvusringhäälingu tegevust, korraldab Rahvusringhäälingu juhtimist ja teostab järelevalvet juhatuse tegevuse üle.

Nõukogu ainupädevusse kuulub: 1) Rahvusringhäälingu finantsplaani kinnitamine, taotluse esitamine valdkonna eest vastutavale ministrile Rahvusringhäälingule riigieelarvest toetuse saamiseks, eelarve kinnitamine ning selle täitmise järelevalve; 2) Rahvusringhäälingu siseauditi eeskirja ja siseaudiitori tööplaani kinnitamine; 3) Rahvusringhäälingu vara kasutamise ja käsutamise korra kinnitamine; 4) Rahvusringhäälingu eelarve täitmise poolaasta aruande ja majandusaasta aruande kinnitamine; 5) Rahvusringhäälingu struktuuri kindlaksmääramine; 6) Rahvusringhäälingu programmide arvu suurendamine; 7) käesoleva seaduse §-des 4 ja 5 loetletud Rahvusringhäälingu eesmärkide ja ülesannete täitmise järelevalve.

Kui vaadata seda tööpõldu, siis miks ei peaks nõukogusse sobima Viktor Trasberg ja Peeter Espak, ja milles on Priit Hõbemägi neist nii kõvasti üle?

Raul Rebane kasutab kriitikas Jaak Madisoni ja Martin Helme sõnu: “Ehk saab selle asutuse ka lõpuks neutraalsemaks kallutatud” ja lisab oma kommentaari “Enam isegi ei teeselda mingeid vaba ajakirjanduse põhimõtteid, nõukogu liikme eesmärk on kallutada.”

Kibedas kritiseerimisehoos jääb Rebasel märkamata sõnaühend “neutraalsemaks kallutatud” – see ei tähenda mitte uut kusagile kaldu minekut, vaid just tasakaalu.

Pealegi lisab Rebane: “Valijatel võib siiski olla illusioon, et äkki kõikidel ei ole isiklik südametunnistus erakondlikuga asendunud. Ka minul on.” Paraku ei ütle Rebane, millise erakonna südametunnistus tal on, aga seda saab aru sellest tõrvast, millega ta Ungari üle valab.

Rebane soovitab president Kaljulaidile, et “kui see sviiter on alles, võiks selle puhtaks pesta ja valmis panna, varsti võib uuesti vaja minna.”

Jutt käib mõistagi dressipluusist tekstiga “Sõna on vaba”, mille sõnumi lörtsis riigipea kohe Riigikogu saalis ära, sülitades ühe siiani kohtuotsuseta ministri süütuse presumptsioonile, ja näidates, et vaba on ainult presidendiga kaasahõiskav sõna.

Kommunikatsiooniekspert Raul Rebane üritas musta valgeks rääkida, aga nii kaugele tema eksperdivõimed siiski ei ulatunud – tuli järjekordne läbipaistev ahastuskarje selle üle, et sõna ERR-is võib vabamaks muutuda.

11 commentsOn Sõna on vaba ainult siis, kui see ERR-i nõukogu uusi liikmeid laidab

 • Avatar
  Kalle Kadarik

  Kaljulaiu dressipluusi ei anna pesta.See on trükitud Hiina värvidega ja peale pesu on sõna kadunud.

 • Avatar
  Tõnis Siim

  NB! SOROSFASHISTIDEST-RASSISTIDEST uute okup.võimude kohalikud käsilased, sh europolitrukid-ajupesurid massimeedias-ajupesutööstuses ei ole ehtsad sotsialistid vaid libasotsid, kelle eesmärgiks on põlisrahvasteta-europiidideta, rahatotalitaristliku-plutokraatliku, ühtse ning eristamatu biomassirahvaga täidetud Euroopa, sh estenfrei (eestivaba, eestlasteta) Eesti ûlesehitamine võimalikult lühikese ajaga. Karistuseks ja kättemaksuks holokausti eest.
  .

 • Avatar
  Margus Peterson

  et rebaseraul lati alt lausa läbi roomab – see ehmatab. maksumaksja rahaga nuumatavalt eeärrärr-ilt ootaks mingitki
  tõsiseltvõetavust, ent – tutkit, feedja. miskipärast meenub kadund naabrimehe pea pool sajandit tagasi öeldu: nii kui
  sõnakese ütleb, nii näkku tõmbab. arvata, et rebaseraul on loll, on liigne optimism. pigem küsiks – kelle raudses haardes
  rauli munad on või mis mis luukered ta kapiuksi ragistavad? seepärast kutsun teda meeleparandusele teele – et ta kergendaks
  südant ja räägiks suukese puhtaks. nigut kommunist kommunistile. ja algusest. nigut sihvka agu.

 • Avatar

  E(r) R peab ühe R asendama M-ga, marksistlik, võib ka s—ga, soroslik ringhääling, aga mitte rahvuslik. Niikaua, kui selles vasakpoolses häälingus lõksutavad lõugu igatsorti rebased, trallad, lobjakad ja muu sotsalistlik rämps, ei ole ju tegu mingisuguse rahvushäälinguga, vaid kommunistide—sotside—oravate—… hääletoruga.

 • Avatar

  Rebase hädakisa kohe NII suur, et oleks nagu rebaseraudadesse sisse jooksnud! Aga et tegemist siiski Rebane-Kirjaoskajaga,siis on ta vaesekese hädakisa pigem NII suur, et oleks nagu ajaleht PRAVDA Suure sotsialistliku Revolutsiooni pealinnas jälle kinni pandud. Leht ilmus salaviisil küll uute nimede all («Листок „Правды“», «Рабочий и солдат», «Пролетарий», «Рабочий», «Рабочий путь»). Rebane,Lang,Raik(eile purskus samal teemal peaaegu nutma RK infotunnis!!) jt õnnetud võiksid katsetada ühiselt ja samamoodi salaviisil. Näiteks: “Tükike Erri” , “Tõe ja õiguse ERR” ,”MeieERR” jne.

 • Avatar
  Rebane- hale demagoog

  Kui oleks tegu Rebase poolt ausa kriitikaga, peaks enim kritiseerima majandusmehe Trasbergi kandidatuuri, kui meediast kõige kaugemal ‘seisvat’ inimest.
  Aga kus sa sellega, soroslase hambus on konservatiivse hoiakuga Espak, kui EKRE esindaja…

 • Avatar

  Raul Rebane on tema sõnavõttude põhjal otsustades ise tugevalt vasakule kaldu. Miks enamasti vasakpoolsus seostub demagoogia ja valega?

 • Avatar

  Va rebane reinuvader arvab, et sõna saab dressipluusil puhtaks pesta, tutkit, vingerda niipalju kui tahad, seda lärtsi enam puhtaks ei pese, ega see raha pole.

 • Avatar
  Sallivad vihkajad

  Joseph Goebbels või Raul Rebane, – mis vahet neil on?

  • Avatar

   On küll, suur vahe on: Goebbels oli siiski võimsa riigi propagandaboss, Rebane on selle kunagise mehe hale vari, ühe liberastliku eurokummardajate partei endisest spordilobisejast meediaasjatundjaks muundunud sõnadetegija.Kellega siiski teda võrrelda?Ehk prooviks kellegi rumala poisikesega, kes teeb lasteaiale mõeldud Hensagusta show`d või midagi sarnast?

  • Avatar

   Joseph Goebbels astus välja ja langes OMA rahva ja KOGU Euroopa huve kaitstes. Raul Rebane on vaid üks pisikene vingerdav mammona kummardaja.
   Võrdlus Goebbelsiga on solvav viimasele – Rebane pole selle mehe küünemustagi väärt.
   Kui aga võrrelda kindlasti tahad siis palun – NLiidu propagadnist kes kutsus ülesse hävitama kõiki kes pole judeo-bolsevismi poolt – Ilja Ehrenburg
   Saad temast lugeda bolsevistliku wiki leheküljelt nn nunnu versiooni – https://en.wikipedia.org/wiki/Ilya_Ehrenburg
   Tema ülekutsed tappa ja vägistada sealt kaovad kiiresti – selle eest hoolitseb “hasbara” kogukond.
   Lugemiseks Deemon Mammona – https://drive.google.com/file/d/1F_pveDsxAdTPfqxm_zNgIyqWuqFkTWaL/view?usp=sharing

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused