Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sotsiaalminister Tanel Kiik punnib EKRE-le vastu

-
07.10.2019
Keskerakondlasest noorministri Tanel Kiige maailmavaade ei ühti kuidagi rahvuskonservatiivide omaga.
© Scanpix.

Keskerakonna ministrid löövad vägisi kiilu valitsuse normaalsesse koostöövõimesse. Eriti paistab sellega silma sotsiaalminister Tanel Kiik, kes on esirinnas ka EKRE-le vastuvõetamatu homoorganisatsioonide rahastamises.

Aga see pole veel kõik. Äsja ei kooskõlastanud sotsiaalministeerium siseminister Mart Helme algatust hakata jaotama sisserände piirarvu poolaasta kaupa.

“Kahjuks ei saa me siseministri määruse “2020. aasta sisserände piirarvu ajaline jaotus aasta piires ning jagunemine elamisloa taotlemise põhjuse ja elamisloa andmise aluse järgi” eelnõu sellisel kujul kooskõlastada,” öeldakse sotsiaalminister Tanel Kiige allkirjaga vastuses.

Sotsiaalministeerium leiab oma hinnangus eelnõule, et ehkki selle eesmärk on tagada varem aasta esimestel päevadel täitunud piirarvu õiglasem ja ühtlasem jaotamine kogu aasta jooksul, ei ole selles näidatud, mil viisil muudatused eeltoodud eesmärke täidavad.

Näiteks on sotsiaalministeeriumi jaoks arusaamatu, mille põhjal on siseministeerium viis tööandja tegevusvaldkonda valinud ning kuidas töötamiseks antavate elamislubade jagunemise fikseerimine tööandja põhitegevusala järgi toetab majandusarengut. Samas küsitakse ka, kas tegevusalade fikseerimine lähtub lühiajalistest või pikaajalistest tööturu vajadustest.

Siseministeerium saatis septembris ministeeriumidele kooskõlastamiseks ning ametitele arvamuse avaldamiseks siseministri määruse “2020. aasta sisserände piirarvu ajaline jaotus aasta piires ning jagunemine elamisloa taotlemise põhjuse ja elamisloa andmise aluse järgi” eelnõu. Eelnõus sätestatakse 2020. aasta sisserände piirarvu ajaline jaotus poolaasta kaupa. Esimesel poolaastal võib välja anda 657 elamisluba ja teisel poolaastal samuti 657 elamisluba.

Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et 2016. aastal täitus sisserände piirarv detsembris, 2017. aastal juulis, 2018. aastal juunis ja 2019. aastal märtsis.

Lisaks Tanel Kiigele jätsid eelnõu kooskõlastamata Taavi Aas ja mailis Reps. Isamaaliidu ministrid Urmas Reinsalu ja Tõnis Lukas nõustusid mõningate mööndustega.

Samas on peaminister Jüri Ratase endine kabinetiülem Tanel Kiik ka ise terava kriitika all: Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser saatis Jüri Ratasele ja Tanel Kiigele kirja, kus kritiseerib teravalt Kiige tegevusetust. “See võib kahjustada Eesti riigi mainet ennustamatul määral.”

Jutt on inimgeeniuuringute seaduse redaktsioonist, kus vajamineva eetikakomitee moodustamiseks pole Kiik liigutanud lillegi.

Ajakirjanduses märgitakse, et sotsiaalminister ei ole uuringueetika komiteed moodustanud vaatamata sellele, et Tartu Ülikool on seda kohustust ministeeriumile korduvalt meelde tuletanud ja selgitanud, et eetikakomitee puudumine halvab Eesti geenivaramu tegevuse.”

Küll aga leiab sotsiaalminister aega kohtuda seksuaalvähemusi esindavate organisatsioonide esindajatega ja toetada nende rahastamist, mis Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale on täiesti vastuvõetamatu.

UU