Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sotsid jäävad sotsideks: juba enne kõnelusi jagatakse ministrikohti

-
03.07.2024
Lauri Läänemets

Sotsid jäävad sotsideks – võimu juurde saades ei huvitagi neid muud kui võimulolek. Näiteks, kui reeglina jõutakse võimuläbirääkimistes personaaliani ehk ministrikohtadeni alles kõneliste lõpufaasis, siis nüüd lajatas sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Lauri Läänemets lauda soovi ministrikohtade üle arutada veel enne, kui läbirääkimised on alanud. Tallinnas aga on sotsid asunud hoogsalt looma uut toiduahelat.

Läänemets rääkis eile Vikerraadios, et läheb koalitsiooniläbirääkimistele sooviga arutada ministrikohtade jaotust valitsuserakondade vahel, kuna sotside jõud riigikogus on võrreldes eelmiste võimukõnelustega kasvanud. Lihtsamalt öeldes tähendab see soovi ministrikohti juurde saada.

“Me oleme selleks kindlasti valmis ja me oleme ka selleks valmis, et üldse positsioone või proportsiooni ümber vaadata, sest tava riigikogus on, et kellel kõige rohkem kohti on, saab tavaliselt peaministri tooli. See, kellel on suuruselt teine fraktsioon, see saab võib-olla midagi rohkem,“ rääkis ta, viidates ilmselt ka tõigale, et praegu kuulub Eesti 200.le riigikogu esimehe koht.

Sotsid on nüüdseks saanud aga lisa mitme endise keskerakondlase näol.

Riigikogu SDE fraktsiooni kuulub küll ametlikult üheksa liiget, kuid tegelikult saab fraktsioon arvestada veel viie nn aknaalusega (Jaak Aab, Andre Hanimägi, Züleyxa Izmailova, Ester Karuse, Tanel Kiik) ehk neil on reaalselt 14 saadikut. Eesti 200, kes sai valimistel samuti 14 mandaati, on aga pärast Izmailova välja arvamist esindatud 13 saadikuga ehk ühe saadiku võrra väiksema esindusega kui SDE.

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni kuulub 37 saadikut. Lisaks saavad nad arvestada fraktsioonitu Maria Jufereva-Skuratovski häälega. Kokku on seega Reformierakonnal 38 saadikut. Mis tähendab, et kolme peale on neil riigikogus 65 häält (näiteks presidendi valimiseks riigikogus oleks vaja vähemalt 68 häält). Aga kui tekiks kaksikkoalitsioon, siis näiteks koos SDE-ga oleks 52 ja koos Eesti 200-ga 51 häält.

Mis Läänemetsa ambitsiooni puutub, siis Eesti 200 juhi Margus Tsahkna hinnangul on kummastav alustada läbirääkimisi ministrikohtade jagamisest. Peaministrikandidaat Kristen Michal (Reformierakond) lubab seda soovi arutada koalitsioonikõneluste lõpus.

Mis aga Tallinnasse puutub, siis seal luba suus koalitsioon ka uut poliitikat, lõhkudes esmalt pikalt valitsenud Keskerakonna toiduahela. Ja mis järgnes? Praegu juhib linna koalitsioon eesotsas linnapea sots Jevgeni Ossinovskiga ja Tallinna äriühingute nõukogudest vaatavad vastu enamuses… sotsid.