Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sotside aseesimees Lember võttis kahtlustuste kohaselt korduvalt altkäemaksu ja oli seotud 850 000 euro väljapetmisega

-
25.05.2016
POLIITIKA

Teisipäeval kahtlustatuna kinni peetud Tartu sotsiaaldemokraadist abilinnapea Kajar Lember võttis kahtlustuse järgi altkäemaksu seoses Raadi kinnistu arendamisega, avalike tualettide paigaldamisega kui ka linna raha eraldamisega, samuti on eeluurimisel selgunud, et Lember võis eraäri ajamisel olla seotud ligi 850 000 euro ulatuses eurotoetuse väljapetmisega.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Marek Vahing märkis, et nii teisipäeval kui ka kolmapäeval on Eesti eri paigus toimunud läbiotsimised, muuhulgas teisipäeval ka Tartu linnavalitsuses ning Lember on jätkuvalt kinni peetud. Kolmapäeva hommikul kuulas menetleja Lemberi kahtlustatavana üle ja tal oli võimalus selgitada talle esitatud kahtlustuses toodud asjaolusid. Lemberile esitati kahtlustus soodustuskelmuste toimepanemises ja muuhulgas altkäemaksu võtmises.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Janek Maasik märkis, et kriminaalmenetlus sai alguse juba 2014. aasta kevadel, kui tekkis kahtlus, et Lõuna-Eestis on käima lükatud skeem kelmuste toimepanemiseks eurotoetuste taotlemisel. Praeguseks on uurimise all 26 toetustaotlust, mille puhul on alust arvata, et toime on pandud soodustuskelmus. Kogu kuritegeliku skeemi keskmes pole mitte Lember, vaid üks ehitusfirma, mis oli kõigi kelmuste niinimetatud ühenduslüliks.

Ehitusfirma roll oli pakkuda võimalust toetuse taotlejatel seada asjaolud nii, et neil ei tuleks tegelikult omaosalust tasuda, kuigi toetustoatluse dokumentides oli näiliselt aru saada, et omaosalus on tasutud. Selleks lavastas ehitusfirma hinnapakkumisi, moonutas neid ning korraldas pakkumiste võtmise endaga seotud sõbralikelt äriühinguelt. Nii oli võimalik tõsta objektide maksumust sedavõrd, et tegelikult kadus vajadus omafinantseeringu kohustuse täitmiseks.

Kokku käsitleb eeluurimine eurotoetuste väljapetmist 2,1 miljoni euro ulatuses. Ka Lemberiga seotud ärihuvid olid sama skeemiga seotud, kusjuures Lemberi puhul on kahtlustus, et väljapetetud toetussumma ulatub 850 000 euroni.

Mis puudutab korruptsioonikahtlust, siis eeluurimise kogutud andmetel tekitas Lember Tartu linnavõimule kahju. Prokurör Vahing märkis esmalt, et ühes normaalselt toimivas ühiskonnas peaks mistahes ametniku otsus olema vaba igasugustest välistest ja asjasse puutumatutest mõjutustest.” Seega, kui ametnik lähtub oma ametiülesandeid täites omakasust või kellegi kolmanda isiku huvidest, saades selle eest vastutasuks midagi, kuritarvitab ta avalikku usaldust, mis talle kui ametnikule on antud. Sest avalikkus eeldab, et ametnik täidab talle pandud ülesandeid avalikes huvides ja on sealjuures aus ja hoolas ennelõike valdkonnas, mis puudutab avalike rahaliste vahendite kasutamist,” ütles Vahing.

Tema sõnul on alust arvata, et Lember on avalikku usaldust kuritarvitanud. “Ta sai kahtlustuse, kuna ta ei ole abilinnapeana käitunud mitte Tartu huvides, vaid on otsuseid teinud ja Tartu rahalisi vahendeid suunanud nii omakasust kui ka kolmanda isiku huvidest lähtuvalt, saades selle eest vastutasu,” märkis prokurör.

Lemberile on esitatud kahtlustus Raadi kinnistuga seonduvalt ja omakorda ideekonkursiga seoses, samuti linna avalike tualettide ehitamise ja paigaldamisega seoses, samuti ühe firma huvides linna eelarvest raha eraldamisega. Vastutasuks sai Lember Tartu ehitusärimehelt erinevat vara ja muid soodustusi. Konkreetsetest summadest prokurör siiski uurimise huvidele viidates rääkida ei soovinud.

Küll aga avaldas prokurör, et Lember sai kahtlustuse järgi hüvesid kahelt isikult. Samas on praegu koos Lemberiga kinni peetud üks inimene. Soodustuskelmuse asjus on aga kahtlustatavana üle kuulatud kuus isikut.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ning juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Alates 2013. aasta novembrist töötab Lember Tartu rahandus- ja ettevõtlusvaldkonna abilinnapeana. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) aseesimees Lember teatas üle-eelmisel nädalal, et paneb Tartu abilinnapea ameti maha.

Lember kuulus aastatel 1998-2010 Rahvaliitu. 2011. aastal astus ta Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda.

BNS

Foto: PM/SCANPIX BALTICS