Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sündimuse languse üheks peapõhjuseks on Reformierakonna rahvast vaeseks tegev poliitika

-
28.11.2023
Küüniline võimukamp näib arvavat, et nendeni ei ulatu kellegi käed.
© UU

Eestis löövad halvad asjad alati välja Reformierakonna valitsedes ja vähemalt sündimuse langus majanduslikel põhjustel on alati poliitoravate põlispatt.

Norstat poolt Pere Sihtkapitali tellimusel 2022. aasta lõpus ja 2023. aasta algul tehtud rahvastikubaromeetri küsitluses küsiti enam kui tuhandelt inimeselt, millised tegurid on nende pere ja laste saamise plaane viimasel ajal kõige enam mõjutanud: kas koroona, Ukraina sõda või elukalliduse tõus? Inimesed märkisid kõige sagedamini negatiivseks mõjutajaks just elukalliduse tõusu.

Hiljuti avaldati andmed vaesuse kohta, mille järgi absoluutses vaesus elavate inimeste arv suurenes Eestis 2022. aastal kaks ja pool korda. Samuti langes väga madalale tarbijausalduse indeks, mis mõõdab üldist majanduslikku kindlustunnet.

Muidugi on ka teisi tegureid, nagu hilisemaks lükkunud lastesaamine. Tallinna Ülikooli rahvastikuteaduse professor Allan Puur ütles ERR-ile antud pikemas intervjuus, et “Eestis hakkas lapsevanemaks saamise iga kerkima 1990. aastate alguses. Siis oli keskmine esmasünnitaja 22,5-aastane, nüüd läheneb see juba 29 aastale.

Vanuse tõus vähendab aga aastapõhist sündide arvu ja kõiki teisi aastapõhiseid sündimuse taseme näitajaid. Selle tõttu on Eestis igal aastal 1000 või enam sündi vähem. Pikaajalised sündide arvu vähendavad tegurid toimivad edasi. Ja kahjuks sellel kümnendil me näeme suure tõenäosusega veel rohkem kui ühte negatiivset sündide arvu rekordit.

Praegu sündivad väikesearvulise põlvkonnad on tulevikus ise uued lapsevanemad. Kui laste põlvkonnad on vanemate põlvkondadest püsivalt oluliselt väiksemad, siis tekib kahanemisspiraal, millest Rein Taagepera on kujundlikult kirjutanud. Kõik see mõjutab väga selgelt ühiskonna pikaajalist kestlikkust.”

Sellistes hinnangutes ei arvestata sageli poliitkorrektselt teisi olulisi tegureid ja üks neist on riiklik-ideoloogiline poliitika. Paljud Kaja Kallase valitsuse ministrid alates peaministrist endast (ja paljud ideoloogilised MTÜ-d) levitavad narratiivi, et naised polevat “jalgadega sünnitusmasinad” ning suunavad neid soovitustega pigem karjääri poole. Lisaks rünnatakse traditsioonilist peremudelit nii nn homoseadusega kui ka hiljuti naistevastase vägivalla tõkestamise päeva sõnavõttudega, kus peret kujutati vägivalla allikana.

ERR-i kokkuvõttes pole kahjuks sees ka kliimavõitluse momenti – paljud noored naised on väidetava katastroofiga ära hirmutatud ega soovi lapsi apokalüptilisse maailma tuua, lisaks levib narratiiv, et laste kasvatamine on keskkonnavaenulik.

Reformierakond pilbastas ka erakondadevahelise kokkuleppe, võttes suurperedelt ära osa lasterahadest – selline poliitika on otsene lastevastane deklaratsioon.

ERR, Uued Uudised