Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Täna möödub Vabadussõja algusest 105 aastat

-
28.11.2023
Eesti võitis oma Vabadussõja, kuid ei pruugi praegustest maailma arengutest enam elusalt välja tulla.
© Uued Uudised

Täna 105 aastat tagasi algas Vabadussõda, mis kestis 28. novembrist 1918 kuni 2. veebruarini 1920. Lisaks hõlmas see Lõuna-Eestis ja Põhja-Lätis vahemikul 1919. aasta 5. juunist kuni 3. juulini peetud Landesveeri sõda baltisaksa väekoondiste vastu.

Esimese maailmasõja käigus Eesti territooriumi hõivanud Saksa keisririigi väed olid maailmasõja lõpu tõttu Eestist lahkumas. Tekkinud soodsat olukorda ära kasutades otsustas Nõukogude Venemaa Eesti alad uuesti enda külge liita, et kehtestada neis enamlik režiim. Sõja alguseks loetakse Punaarmee rünnakut Narvale 28. novembril 1918. Linn vallutati ning seda kaitsnud alavarustatud ja märkimisväärses arvulises vähemuses Eesti Rahvaväe üksused löödi tagasi. Järgmisel päeval kuulutasid enamlased vallutatud linnas välja Eesti Töörahva Kommuuni. See Nõukogude Venemaa sõjajõudutele toetuv nukuriik pidi edasist sõjalist konflikti kujutama Eesti sisese kodusõjana.

31. detsembril 1919 sõlmisid Eesti ja Nõukogude Venemaa vaherahu, mis jõustus 3. jaanuaril 1920. Sõja ametlik lõpp saabus 2. veebruaril 1920 sõlmitud Tartu rahuga. Sellega tunnistas Nõukogude Venemaa Eesti iseseisvust ja loobus igaveseks ajaks kõigist õigustest, mis olid Venemaal Eesti maa ja rahva suhtes.