Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tarbijahinnaindeks tõusis jaanuaris kuu võrdluses 1,4 protsenti

-
07.02.2024
Inimesed tarbivad üha vähem, sealhulgas ka toitu.
© UU

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks jaanuaris võrreldes detsembriga 1,4 protsenti ning võrreldes 2023. aasta jaanuariga 4,7 protsenti – mulluse jaanuariga võrreldes olid kaubad 2,9 protsenti ja teenused 7,9 protsenti kallimad.

Statistikaameti tiimijuhi Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid jaanuaris tarbijahinnaindeksit 2023. aasta jaanuariga võrreldes enim toidu ja mittealkohoolsete jookide ning eluasemega seotud hinnamuutused, mis kumbki andsid kogutõusust ligi veerandi.

Riietuse ja jalatsite hinnakasv oli aastases võrdluses 4,1 protsenti.

Kulutused eluasemele kallinesid aastases võrdluses 6,4 protsenti ja detsembriga võrreldes 2,1 protsenti. Majapidamuskulud suurenesid vastavalt 3,7 ja 0,3 protsenti, tervishoiukulud 10,3 ja 2,4 protsenti ning kulutused transpordile 0,2 ja 1,4 protsenti.

Sidekulud kasvasid aastases võrdluses 1,4 protsenti ja detsembriga võrreldes 2,3 protsenti. Kulutused harrastustele ja lasteasutustele kasvasid vastavalt 7,4 ja 0,7 protsenti. Kulutused
söömisele väljaspool kodu ja majutusele kasvasid aastaga 6,3 protsenti, detsembriga võrreldes muutust aga ei toimunud.

Elanike tarbimisharjumuste ja hindade pideva muutumise tõttu ajakohastab statistikaamet igal aastal tarbijahinnaindeksi arvutamisel kasutatavaid kaalusid ning arvutuste aluseks olevaid esinduskaupu. Alates jaanuari indeksist on arvutuste aluseks 2023. aasta detsembri hinnad.

 

Allikas: BNS