Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tarmo Soomerel ei ole Riigikogus piisavalt toetust, Martin Helme tegi fraktsioonide juhtidele ettepaneku kohtuda Henn Põlluaasaga

-
06.08.2021
Tarmo Soomere
© Riigikogu

Juba kevadest saadik presidendiks ihkav akadeemik Tarmo Soomere ajas küll parlamendifraktsioonidega kohtudes mesijuttu, kuid piisavat toetust Riigikogus valimiseks ta ei leidnud ning ummikseis vaid mõned nädalad enne presidendivalimisi jätkub.

Riigikogus esindatud erakondade esimeestega kohtumisel osalenud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme ütles, et Tarmo Soomerel pole piisavalt hääli Riigikogus presidendi ametisse saamiseks.

„Tegelikult oli ainult üks fraktsioon, kes ütles, et neil on kõik saadikud valmis teda toetama. Oleme tagasi alguspunktis,“ märkis Helme, kes tegi omalt poolt ettepaneku kolleegidele, et Riigikogu fraktsioonid võiks kohtuda ka Henn Põlluaasaga.

Helme: „Mõistagi on Henn neile rohkem tuttav ja tuntud ning maailmavaatelisi valgeid laike tema puhul erinevalt uudiskandidaatidest pole, aga küllap on kolleegid teda harjunud vaatama teises rollis. Kui me siiski otsime inimest, kellel on laiem toetus, siis tasub neid vestlusi pidada avatud meelega.“

Rahvuskonservatiivide poolt pakutud kandidaat Henn Põlluaas on parlamendi EKRE fraktsiooni esimees ning endine Riigikogu esimees ning tegemas praegu ringsõitu ümber Eestimaa.

Ka Riigikogu esimees Jüri Ratas (Keskerakond) teatas täna pärast kohtumist, et Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ei pälvi piisavat toetust, mis võimaldab valida järgmist presidenti riigikogus 30. augustil.

Lepiti kokku, et jätkatakse koostööd ühise laiapindse kandidaadi seadmiseks. Selleks kohtutakse uuesti esmaspäeva õhtul.

Kas Põlluaasaga kohtumised ka kavva võetakse, pole teada.

Tarmo Soomere avaldas juba tänavu märtsis valmidust kandideerida Eesti Vabariigi presidendiks, kuid Jüri Ratas, kellele valitsuskoalitsiooni kokkuleppe järgi jäi ülesandeks sobiv presidendikandidaat välja pakkuda, tegi talle ettepaneku alles juuli lõpus, kui oli paljudelt saanud äraütlemisi.

Soomere püüdis küll fraktsioonidega kohtudes olla igaühele meele järele, salates oma tegelikku maailmavaadet, kuid kasu sellest polnud.

Kõige selle kõrval on EKRE algatanud petitsiooni presidendi otsevalimiste toetuseks.