Teadur: EKRE on ühiskonna laiapõhjalise toetusega erakonnaks saanud

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
EKRE Saaremaa osakonna lipp. Pilt on illustratiivne.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna populaarsuse kasv kajastub juba kõigi reitinguagentuuride populaarsusküsitlustes.

Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti küsitlusest selgub, et viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 29 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 23,2 protsenti ja Keskerakonda 18,4 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Kevadel pikalt langustrendis olnud Reformierakonna toetus on suve jooksul stabiliseerunud ning peaministripartei püsib liidrikohal. Teisel kohal oleva EKRE toetus liigub jätkuvalt tõusvas trendis ning rahvuskonservatiivide reiting on kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat Eesti AS erakondliku eelistuse küsitlustega alustas. Langustrendis on kolmandal kohal olev Keskerakond, kes on kolme nädalaga kaotanud 1,6 protsenti oma toetusest.

EKRE edu Keskerakonna ees on kasvanud juba 4,8 protsendini ning seega on Keskerakond jäämas üha kindlamalt populaarsuselt kolmandaks parteiks Eestis.

Teadur Martin Mölderi sõnul on näha, et EKRE tõusutrend ja Keskerakonna langustrend on jätkumas ning vahe teise ja kolmanda koha vahel on EKRE kasuks suurem kui kunagi varem. Neid kahte lahutab juba pea viis protsendipunkti.

“Kui vaatame pikemaajalisi trende, siis Keskerakonna toetus on tegelikult olnud languses juba eelmise aasta kevadest saadik. Koroona esimese laine hädaolukorra järgselt, mil Keskerakonna toetus korraks küündis Reformierakonna kannule, on nende reiting olnud keskeltläbi järjepidevas languses. Selle ajaga on nad oma toetusest kaotanud pea üheksa protsenti. EKRE toetus on aga alates selle aasta algusest olnud kiires tõusutrendis. Viimase natuke enam kui kuue kuuga on EKRE oma toetusele lisanud ligi 10 protsenti,” märkis Mölder.

EKRE on oma toetust kasvatanud vägagi laiapõhjaliselt, kuigi toetuse erinevused teatud valijagruppide vahel on suured. Samamoodi on Keskerakonna toetuse langus olnud suhteliselt laiapõhjaline.

“Taoliste trendide jätkudes võime peagi näha olukorda, kus Keskerakond on muutumas piiratud toetusega niššiparteiks ning EKRE kui mitte just kõigi ühiskonnagruppide lõikes laiahaardeparteiks, siis vähemalt palju laiapõhjalisema toetusega erakonnaks kui seni,” lisas Mölder. (BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused