Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Tõde tõuseb, vale vaob: valet levitanud „Pealtnägija“ vabandab M.V. Wooli asjus, kuid kas ka Mart Järviku ees?

-
13.07.2020
Mart Järvik.
© UU

Lõpuks juhtus see, mis juhtuma pidi – valelik ja kallutatud meedia on sunnitud ühes asjas oma sõnu sööma. Kas see avab pandoora laeka ning paljastuvad ka muud kaasused?

Nimelt esitas kalatehas M.V. Wool, kelle ETV ülekohtuselt peaaegu et hävitas, kaebuse, et tänavu 27. mail eetris olnud “Pealtnägija” hooaega kokkuvõtvas saates listeeriaprobleemi puudutanud lõigus esitati nende aadressil alusetuid süüdistusi, eksitavat infot ega kajastatud ettevõtte kirjalikke vastuseid.

“Pealtnägija” toimetus võtab omalt poolt etteheited osaliselt omaks, kirjutas ERR. Põhiprobleem on 27. mai saates olnud lause: “Pealtnägija süsteemne uurimus tõi välja, et kroonimata kalakuninga Mati Vetevoolule kuuluvas M.V. Woolis avastatud listeeriabakter ST1247 nakatas Eestis üheksa inimest, kellest kaks suri.”

See lause seostab tehast surmadega liiga kategooriliselt: tegelikult on juttu selles tehases avastatud samasuguse tüvega, mitte konkreetselt sellest tehasest tulnud bakterist.

Toimetuse poolt oleks olnud korrektne viidata ka Euroopa Haiguste Tõrje ja Kontrollikeskuse (ECDC) ning Euroopa Toiduohutuse Ameti (EFSA) kirjadele käesoleva aasta algusest, isegi kui need ei muuda asutuste varasemaid seisukohti.

Tegelikult oli asi nii, et bakterit leiti surnutelt ja haigestunutelt mitmes Euroopa riigis, sh Eestis ning ainus tootmisasutus, kus tüve ST1247 siiani on leitud, on Eesti ettevõte M. V. Wool. Pärast süvapuhastust kadusid selle listeeriatüve leiud selles tehases sootuks.

ERR lisab, et “Pealtnägija” tänab võimaluse eest fakte täpsustada, vabandab M.V. Wooli ees ebatäpsete sõnastuste eest ning soovib jõudu kõigile asjaosalistele.

Meenutame, et „Pealtnägijas“ listeeriabakteri kohta levitatud vale pärast pidi oma koha loovutama ka EKRE maaeluminister Mart Järvik. Ning see on vaid üks näide otsesest valest, kallutatusest ja pahatahtlikkusest või lihtsalt rumalusest, millega peavoolumeedia, sealhulgas rahvusringhääling on hakkama saanud ja mida nüüd on ka tunnistama sunnitud.

Pärast Järviku ametist lahkumist vaibus listeeriateema nii meedias kui ka opositsioonis.