Tühjade südamete kontserdil puudus igasugune sallivus ja kõlasid õõnsad sõnad väidetavalt kaduvast vabadusest

On paljutähenduslik, et kõigieestlaste kontsert Eesti laialijagamise nimel toimus just kohas, kuhu varem on kogunetud Eesti allesjäämise nimel.

Pühapäevane tühjade südamete kontsert Lauluväljakul on üks üritus, mille ümber on juba igasuguseid arutelusid, eriti külastajate arvu osas, kuid märksõnadena võib öelda järgmist: palju vihkamist, sotse ja võõrkeelseid.

Postimees nimetab osalejate arvuks kümme tuhat, mis on kindlasti üle pingutatud. Facebookis kirjutab vastava algoritmiga osalejaid arvutanud Jaak Kivi: “Lugesin karja üle, sain 1365 loomakest. #kõigieesti On kellelgi ülevaatlikumat pilti karjast? Umbes 1/3 jäi pildilt välja, ehk maksimum karja suurus on umbes 2000 pead. Oleks 100 000€ eest veidi suuremat karja eeldanud.” Muidugi oleneb selline loendamine hetkest, mil vastav hinnang tehti.

EKRE tõrvikurongkäigu osaliste arvu on alati vähendatud, sageli poole võrra, kuigi sealsed arvud põhinevad suuresti väljaantud tõrvikute arvul pluss täiendavad arvestused. Aga pole mõtet arutleda, kui palju neid seal pühapäeval Lauluväljakul koos oli – on selge, et seal oli ennast tühjaks valamas vasakliberaalne Eesti, ja neid pole just vähe. Ühe kohalkäinu sõnul oli kontserdil just sotside valijaskond. Ürituse poliitiline iseloom oli kõigile teada, kuid kindlasti tekitas uudishimulikku rahvast juurde samal ajal toimunud käsitöömess.

Tühjade südame üritus oli esmakordne, kus võimulolijad hakkasid sellest leerist eemalduma. President Kaljulaid teatas, et loobub osalemast, sest “Ma ei kavatse sellele sündmusele minna, just nimelt selle pärast, et mitte sattuda väga sügavale selle arutelu erinevatesse kaevikutesse piltlikus mõttes.”

Riigipea üritas ennast asjalikuna näidata ja jääda “…oma rolli mõlema osapoole kõnetajana”. Paraku teab kogu ühiskond, et just Lauluväljakule kogunenud olid tema “meie inimesed”. Siin tegi Kaljulaid vist enda teadmata olulise äramärkimise – ta tunnistas, et üritusel on inimesed, kes õhutavad pingeid ja tema peab riigipeana neistki eemale hoiduma. See on juba väga oluline markeerimine.

Minemata jättis ka peaminister Jüri Ratas, kes teatas, et on sel ajal maal. Kahtlemata distantseerus ta üritusest osaliselt seetõttu, et kontsert oli suunatud tema koalitsioonipartneri EKRE ja seega kogu võimuliidu vastu.

Seda tunnistas Rocca al Mare kooli direktor Hannes Tamjärv, kes loetles hoolimata apoliitilisuse rõhutamisest korraldajate poolt oma kõnes üles terve rea äraleierdatud EKRE patte. Otsene viha rahvuskonservatiivide vastu tuli paljudest suudest ja seda ei varjatudki.

EKRE Riigikogu saadik Peeter Ernits võtab kogu loo kokku sotsiaalmeedias. “Kui palju vihkamist tühjade südamete laulupeol! Lühikese aja jooksul on juba viis inimest nimetanud mind natsiks. Viimane kes seda ütles, oli fotokunsti professor Peeter Laurits, kes tuli koos kaaslannaga minu juurde, et seda välja öelda. Palju sotse, pidev vene keel. Just praegu meie pühal lauluväljakul.”

Peeter Ernits sõnas, et tal pole midagi vene keele vastu, kuid sellel üritusel oli see tõesti domineeriv nii publiku kui kõlaritest kõlava osas – ilmselt tingituna ka Lasnamäe lähedusest. Kohal oli sotside ja Reformierakonna koorekiht, mis näitab, et tegu oligi puhtalt nende poliitilise üritusega.

EKRE poliitiku jutu järgi kõlas tribüünidelt kogu aeg jutt tolerantsusest, kuid talle tulid paljud inimesed näkku heitma sõnu “fašist” ja “nats”, ning mitmed tuntud vasakliberaalid vaatasid teda ilmselgelt vihkavate nägudega. Kõnedest aga kõlasid kogu aeg läbi fraasid vabadusest luua, julgelt tänaval kõndida, ID-kaardiga Euroopas ringi sõita – justkui võtaks uus koalitsioon midagi neist vabadustest ära! Kõik see näitab, kui ära hirmutatud on inimesed vasakliberaalide poolse propagandatöö tõttu.

Mart ja Martin Helme ütlesid pühapäevases saates “Räägime asjast” – kui Eesti on kõigi oma, siis pole ta kellegi oma, kõige vähem veel eestlaste Eesti. See tähendab, et siin võivad ennast hästi tunda putinimeelsed venelased, paduusklikud ja seetõttu radikaliseerumisaltid moslemid, lõunamaade rahvas, kellele see paik Läänemere kaldal midagi muud peale hea elu ei tähenda – ainult eestlastel on siin kõigi-Eestis väga-väga halb. Seetõttu on ka rahvuskonservatiivid teisel pool kuristikku kõigieestlaste vastas.

Kommentaarid