Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ukraina pagulased võivad EL-is Ukraina juhilubadega sõita. Kas pagulastaatust tõendav dokument tuleb ka esitada?

-
07.07.2022
Automaksuga makstakse tegelikult kinni ainult Reformierakonna äpardunud poliitika.
© Uued Uudised

Euroopa Liit andis Ukraina pagulastele õiguse sõita liidus Ukraina juhilubadega. Samas on Euroopas ja ka Eestis arvukalt ukrainlasi, kes olid siin varemgi ega ole seega sõjapõgenikud (Tallinna ehitajad) – kas ka nemad saavad edaspidi lihtsalt Ukraina dokumendiga hakkama? Või tuleb koos juhiloaga esitada ka mõni põgenikustaatust tõendav paber?

Kardetavasti pole seda läbi mõeldud ja Ukraina juhiluba võrdsustub EL-i omaga, olgu selle omanik pagulane või juba ammune liidus olija – näitab dokumendi ette ja sõidab. Uudis ise on alljärgnev.

Ukraina sõjapagulased ei pea oma juhilube enam tingimata Euroopa Liidu liikmesriikide omade vastu vahetama, vaid võivad jätkata sõitmist ka Ukraina dokumentidega.

Euroopa Parlament kiitis heaks Euroopa Komisjoni kaks nädalat tagasi esitatud ettepaneku, mis vabastab Ukraina sõjapõgenikud juhilubade vahetamise kohustusest ja lihtsustab sellega oluliselt sõjapõgenike elu. Ettepaneku poolt hääletas 561 ja vastu 6 parlamendiliiget, erapooletuid oli 5.

Venemaa sissetungi tõttu Euroopa Liitu põgenenud ja ajutise kaitse saanud ukrainlased vabastatakse juhilubade vahetamise kohustusest ja uue sõidueksami nõudest kogu ajutise kaitse kehtivuse ajaks. Kui juhiluba kaduma läheb või varastatakse, väljastavad liikmesriigid selle asemel uue Euroopa Liidu juhiloa tingimusel, et Ukraina ametiasutused kinnitavad, et taotlejal on varem olnud kehtiv Ukraina juhiluba. Lisaks peab uut juhiluba sooviv inimene esitama tervisetõendi.

Veoki- või bussijuhina töötanud Ukraina sõjapõgenikud saavad Euroopa Liidus samas ametis jätkata, kui läbivad lühikese koolituse ja testi. See võimaldab neil Euroopa Liidus sõjapaos viibimise ajal töötada ja aidata ühtlasi Ukrainast kaupa eksportida.

Euroopa Liidu Nõukogu peab õigusakti ettepaneku nüüd heaks kiitma. Määrus jõustub viie päeva pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Euroopa Liidus puudub hetkel ühtne raamistik, mis määratleks kolmandates riikides, nt Ukrainas, välja antud juhilubade või kutsetunnistuste vahetamise korra. Juhilubade vahetamise küsimust reguleerivad kas riiklikud seadused või Ukraina ja liikmesriigi vahelised kahepoolsed lepingud. Mõned liikmesriigid nõuavad näiteks, et Ukraina juhiloa omanikud esitaksid oma dokumendist ametliku tõlke ja rahvusvahelise juhiloa, mis tuleb pärast pooleaastast riigis viibimist vahetada liikmesriigi juhiloa vastu. (BNS)