Ukrainlaste läbimõtlemata aitamine tekitab aina uusi probleeme

Eesti,
©Scanpix
Ukrainlaste abistamise õilis üritus kipub alatasa bürokraatia taha takerduma. Pilt on illustratiivne.

Alles vahendas meedia seda, kuidas ukraina sõjapõgenikke rabasid kõrged üürihinnad riigi leitud korterites; siis tuli teade, et need korterid polegi elamispinnaks mõeldud, ja nüüd valmistab Eesti e-riik ebameeldiva üllatuse ka annetajatele, kes peavad hakkama oma telefoni teel tehtud annetusi tõestama.

Kui Eesti inimesed teevad annetusi Ukraina abistamisega tegelevatele organisatsioonidele, siis seitsmele tulumaksusoodustusega ühendusele pangaülekande kaudu annetades saab summalt kindlaks määratud piirides tulumaksu tagasi, telefoniga annetades aga ei ole see praegu võimalik, kirjutab ERR.

“Ukraina heaks telefoni teel tehtud annetused saavad järgmise aasta füüsilise isiku tuludeklaratsiooni perioodil olema kindlasti probleem, kuna MTÜ-del ei ole telefoni teel annetanud inimeste nimesid ja isikukoode, mis on neile vajalikud vormi INF 4 esitamiseks,” ütles maksu- ja tolliameti (MTA) maksuauditi üksusejuht meediaspetsialisti ülesannetes Airi Lepassar ERR-ile.

Telefoni teel annetanud peavad tulumaksu tagasisaamiseks aga märksa rohkem vaeva nägema. “Kui annetuse teinud inimese andmeid ei ole vormil INF 4 deklareeritud, siis  on inimesel endal võimalik annetuse summa tuludeklaratsioonis näidata, kuid inimene peab olema valmis tõendama, et ta on annetuse teinud tulumaksusoodustusega nimekirja kantud MTÜ-le,” märkis Lepassar. “Seda saab tõendada MTÜ, kas lisades inimese andmed vormile INF 4 või andes inimesele tõendi tehtud annetuse kohta. Oma annetuse tegemist saab kinnitada telefonioperaatori arvega, kus on välja toodud, kellele annetus on tehtud,” ütles MTA üksusejuht.

Tänavu aprillis jõustunud tulumaksuseaduse muudatuse kohaselt saab tulumaksuga maksustavast summast maha arvata 2022. aasta 24. veebruarist kuni 31. detsembrini tehtud annetused seitsmele Ukrainat abistavale organisatsioonile. Nendeks on MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo, Ukraina Kultuurikeskus, Riigikaitse Edendamise Sihtasutus, Eesti Punane Rist, Päästeliit ja Rotary Klubile Tallinn Vanalinn. Füüsilised isikud saavad oma tulust maha arvata nimekirja kantud mittetulundusühingule ja sihtasutusele tehtud annetusi koos eluasemelaenu intresside ja koolituskuludega kokku kuni 1200 euro ulatuses.

Kuidas ka ei vaataks, mistahes heategu lõpeb tänases Eestis jamadega.

Uued Uudised

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused