Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Uuring: “kindlates kätes” Eesti inimestel on Balti riikides kõige vähem sääste

09.10.2023
Vaesus on Eestis kasvamas.
© Uued Uudised

Kaja Kallase valitsemisaeg on rahva vaeseks teinud ning maksukoormuse suurendamine kiirendab seda protsessi. Nii ongi eestlased Baltikumis vaeseimaks rahvaks jäämas, leedukad ja lätlasedki lähevad eest ära.

Citadele panga tellitud uuringust selgus, et Eesti inimestel on kuupalkade hulga vaatepunktist kõige vähem sääste Baltikumis.

Kui Citadele jaepanganduse juht Marina Hakiainen soovitab ootamatusteks hoida pangakontol vähemalt 3–6 kuupalga suuruses sääste, siis Eestis on see olemas 30 protsendil uuringule vastanutest, Lätis 33 protsendil ja Leedus 43 protsendil. Keskmine kuupalk tänavu teises kvartalis oli Eestis 1873 eurot, Lätis 1525 eurot ja Leedus 2000 eurot.

Kui Eesti inimestest on pangakontol 14 protsendil vähemalt kuue kuu sissetulek, siis Lätis on poole aasta palk võtta 15 protsendil inimestest ja Leedus 23 protsendil. Eestis elab Balti naabritega võrreldes kõige rohkem inimesi, kel pole rasketeks päevadeks üldse sääste. Selliseid inimesi on Eestis 33 protsenti, Lätis 32 protsenti ja Leedus 23 protsenti.

Lisaks paistab veel uuringust silma, et väikse säästukonto osakaal ehk ühe kuupalga suurune summa on olemas võrdselt kõigis kolmes Balti riigis ehk ligi 25 protsendil iga riigi elanikest.

“Esimeseks prioriteediks peaks olema põhimõte, et kontol oleks ootamatusteks vähemalt kolme kuni kuue kuupalga suurune meelerahufond. Kui see samm on tehtud, siis tuleks mõelda investeerimisvõimalustele, sest mida suurem on summa pangakontol, seda rohkem raha pangakontolt inflatsiooni tõttu väärtust kaotab,” rõhutas Citadele jaepanganduse juht.

Citadele panga tellitud uuringu viis kolmes Balti riigis läbi uuringufirma Norstat, küsitledes ajavahemikul 11. september kuni 21. september kokku 1001 inimest. (BNS)