Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vaenlane liigutab ennast otse idapiiril, Kaja Kallase valitsus aga tahab jätkuvalt Ukrainas sõdida

-
23.05.2024
Teisel pool aktiviseeruvad Vene militaarjõud ja siinpool tõenäoliselt “viies kolonn” – ja valitsus on julgeolekuliselt valesti käitunud.
© UU

Sotsiaalmeedias kirjutab üks inimene tabavalt: “Eesti võimupoliitikud tunduvad arvavat, et see vaenlane, kes Ukrainas Harkivit ründab ja see, kes Narva jõelt poisid ära korjab, on erinevad. Toda seal Ukrainas võib nende arvates torkida, ilma et see meie endi idapiiril midagi hullemaks muudaks. Miski ei saa olla ekslikum kui selline arvamus!”

Tähelepanek on tabav. Alles väitis peaminister Kaja Kallas väljaandele Financial Times, et “Me ei peaks praegu midagi välistama!” – jutt käib muidugi NATO riikide, sealhulgas Eesti kaitseväelaste saatmisest Ukrainasse, mille algatas Prantsuse president Emmanuel Macron ja millega Kaja Kallas vaimustunult kaasa läks.

Nüüd kirjutab BNS: “Venemaa piirivalve eemaldas neljapäeva öösel Narva jõelt Eesti vetesse paigutatud 24 poid, mis on kasutusel laevatee tähistamiseks. /…/ Politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektori Egert Belitševi sõnul ei sekkunud Eesti piirivalvurid neljapäeva öösel olukorra eskaleerumise vältimiseks Venemaa piirivalvurite tegevusse, kui nad eemaldasid Narva jõele paigaldatud piiripoisid. /…/ Piirivalvurid jätkavad vaatamata möödunud öisele vahejuhtumile Narva jõele piiripoide paigaldamist.”

Teine uudis ütleb: “Lääne ametiisikud hoiatavad, et Venemaa luureagentuurid kavatsevad suurendada sabotaaži ja muid hübriidoperatsioone NATO riikide vastu, teatas USA sõjauuringute instituut (ISW) 22. mai ettekandes.”

Otsene konflikt on jõudnud Eesti idapiirile ja sellega koos on Venemaa teatanud oma merepiiri nihutamisest regioonis, mõistagi lääne suunas. Sõda on jõudnud Eesti ukselävele ja olukord eskaleerub, eriti kui arvestada, et mõne kuu eest korraldas Ukraina droonirünnaku meie läheduses asuvale Ust-Luuga sadamale. Venemaal on nüüd lihtne korraldada väike test NATO võimekuste uurimiseks väikese konflikti näol – nad teavad, et saavad iga hetk tagasi tõmbuda, kuna Lääs ei soovi suurt sõda.

Eestil on oma kaitsevõimekuste tõstmine alles pooleli või nagu ütleb reservsõjaväelasest Riigikogu saadik Leo Kunnas: me oleme ära teinud alles miinimumi. Kindlustused idapiiril on tulevikumuusika, sõjaväestatud piirivalvet pole, relvastust on palju Ukrainale ära antud – ja venelased näitavad Narva jõel hambaid, ilmselt oma “viienda kolonni” rõõmuoiete saatel.

Kaja Kallase valitsus on julgeolekuliselt tegutsenud nagu väike kutsikas, kes suure varjust klähvib, nägemata kõrge rohu varjust isegi mitte seda, mis ümberringi toimub. Kui idapiiril puhkeb sõda ja me pole selleks valmis, siis on see vasakliberaalse valitsuse süü. Kaja Kallas keeldus ju panemast pausile rohepööret, mis andnuks raha kaitsevõimekuste suurendamiseks.

Kaja Kallase valitsus on siiani käitunud ääretult vastutustundetult kõigis julgeolekulistes küsimustes, luues olukorra, kus konflikt on sisuliselt meie idapiirile jõudnud ja me pole selleks valmis.

Kas nüüd tuleb valitsusel pisut mõistust pähe, et näha, kuidas Venemaa on asunud olukorda Eesti, NATO ja EL-i idapiiril eskaleerima?

Uued Uudised