Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valemantrad ja propaganda

-
29.01.2023
Ajalehed

Korduma kippuvad valemantrad ehk kui poliitikute, riigi ja avalikkuse poolt loodav narratiiv ei toetu tegelikkusele. Pigem vastupidi – valenarratiiv aitab luua väärastunud tõde tegelikkusest.

1) „Me oleme sõjas“ väited 2022-2023 (Alar Karis, Kaja Kallas jmt kõrgetes ametites riigiesindajad).

De jure ega sisuliselt Eesti ei ole sõjas.

2) „Me oleme sõjas (Covid-19-ga)“ 2020-2022. Poleks olnud vaja sõdida ja hirmutada vaid tegutseda, teavitada, ennetada, lasta põdeda ja ravida, ning keda vaja – vaktsineerida.

3) „Nüüd kus me ei saa reisida.”/-/ “Nüüd, mil piirid on kinni.“ (korduv mantra nii meedia- kui kõrgete riigiametnike poolt 2020-2021)

Selgitus: Tõde oli see, ka kõige karmimate piirangute ajal väljus Tallinna lennujaamast päevas 11-12 lendu ning halvimal juhul oli lendamiseks vaja vaktsineerimise tõendit või negatiivse testi kinnitust. Väga lihtne ja konkreetne. Piirid ei olnud kinni ja reisida sai, kes tahtis, see sai.

4) “Vaktsiinipass on tulnud selleks et jääda”.

Ka see läks mööda. Tarbetu hirmutamine, taas.

5) „Inflatsioonis on süüdi sõda“. (Tegelikult, ekspertide hinnangul: eelkõige „elektribörsi hinnamudel“). Ukrainas on energia hind Euroopas kõige madalam.

6) „Me pole ealeski elanud nii hästi kui praegu“ (pidev mantra aastast-aastasse).

No ei pea paika. Eesti palgatase ning sotsiaalsed garantiid pole ligilähedalgi Põhjala riikidele, rääkimata rikkamatest Kesk-Euroopa riikidest. Majanduseksperdid: „Lähiaastail on Eesti kodanikke ootamas ees suur elatustaseme langus.

7) „Vähene riigivõlg on väärtus omaette“

Nüüd on see käes…, odaval ajal riik laenu ei võtnud…

8) „Meil on neid inimesi vaja“ (kontekstis Ukraina jt odavtööliste kohta).

Ei, meil ei ole. Odavtööjõud solgib tööturgu ja kisub keskmist palka alla. Rootsi tervitas ka aastakümneid (ebaõnnestunud migratsioonipoliitika tõttu) migrante nii Lähis- kui Kaug-Idast, endisest Jugoslaaviast kui mujalt ning neid vilju nokivad nad valusalt täna ja homme. Rootsi on täna vähem turvaline, kui paljud Lähis-Ida riigid. Soomet ootab sama saatus.

9) „Venelastel jätkub rakette veel paariks nädalaks“

(näiteks Teet Kalmus, Postimees, 20.03.2022 – täielik jama). Tänaseks juba 10 kuud tagasi väitsid analüütikud-korüfeed, et venelane on kohe-kohe otsa lõppemas, väed on moraalselt mandunud, jõud saab otsa ja rakette-laskemoona enam ei ole. Ometi – 10 kuud hiljem pommitatakse Ukraina linnu ikka rakettidega ning samad kommentaatorid avaldavad oma arvamust häbematult ning endise graatsiaga edasi.

Kommentaar: 2022 a suvel ilmus õiguskantsler Ülle Madise sulest tähelepanuväärne artikkel “Vaikimise nõiaring”. See arvamuslugu räägib täpselt samast asjast, soovitav on muidugi lugeda täit artiklit.

“Demokraatlikud õigusriigid on paari aastaga ära õppinud, kuidas propaganda toel peale suruda mõnd ideoloogilist hoiakut eesmärgiga panna rahva enamus sellele kuuletuma. Halvemal juhul kehutab hirm inimesi ütlema ja tegema asju, mida nad meelerahu seisundis ei teeks. Näiteks ründama kõiki, kes näitavad tõepüüdu.”

Madise lisas: “Vaikimise nõiaring toetab autoritaarse valitsemisstiili sugenemist poliitikakultuuri. Propaganda ja hirmutamine on olnud vabaduseta ühiskonna lõa otsas hoidmise tööriistad.”

Ja veel: “Saksamaal söandas üks professor selgitada, et ka koroona ajal peavad piirangud olema põhiseaduspärased ja teaduspõhised. Selle vaate eest, mida täielikult jagan, lasti mu Saksamaa kolleeg ülikoolist lahti ja sotsiaalmeedia hävitas ta maine. Sellele vaatamata, et teadlasena oli tal õigus.”

 

Meedia Uurimise Keskus MTÜ