Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valimiste eel: kas Eestis saaks “Macroni” teha?

-
23.05.2018
Presidendid Donald Trump ja Emmanuel Macron – klaaside kokkulöömise aeg on läbi
© Scanpix

Eestisse on tungimas mõiste “Macroni tegema” ja üks tegelane on sellest juba kinni haaranud — mõistagi on selleks ennast Macronina kujutlev Indrek Tarand.

Tarand on ennast juba sokutanud Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni käivitatud algatusse ehk Euroopa-ülesesse poliitilise liikumisse En Marche! ning kavatseb väidetavalt selle Eesti-haru loomist. Ilmselt kujutleb ta ennast ka mingi poliitilise jõu eesotsas peaministri ametisse saamas. Aga peale tema näevad ennast makroniliku tähena taevasse sööstmas ka mõned poliitilised isetegevuskollektiivid.

EKRE esimees Mart Helme selgitab, et Eestis on kolm tugevat parteid — Keskerakond, Reformierakond ja EKRE, kellel on ka tugevad liidrid ja kes on laias laastus umbes kahe kolmandiku valijate hääled juba endale kindlustanud. Ülejäänud kolmandik, millele pretendeerivad ka IRL, sotsid ja Vabaerakond, ei anna mingit võimalust Macroni eduloo kordamiseks Eestis protestimeeleolude kaudu.

Helme sõnul pole Eestis sellist olukorda, nagu see oli Prantsusmaa presidendivalimiste eel, kus tema peamised rivaalid nagu Hollande ja Sarkozy olid valijate seas populaarsuse kaotanud, siiski kolmandiku häältest võitnud Marine Le Peni vastu aga oli kogu läänemaailm, ning Macron sai suhteliselt tundmatuna tähesäras tõusta.

“Ka Eesti 200 ja ärimeeste algatusel pole ei piisavat ei pinnast valijate poolelt ega ka instrumente, millega lubadusi ellu viia,” on Mart Helme kindel. Tema hinnangul pole just ärimeestel Eesti ühiskonnas sellist mainet, populaarsust või mõjuvõimu, mis lubaks neil endil poliitikas olulist rolli mängima hakata, eriti veel neil, kes on juba võimuhoobade juures olnud.

Eesti 200 globalistlik-multikultuurne mõttelaad on samuti juba olemasolevate poliitiliste jõudude spektris sotside kaudu esindatud. Ka Tarandil pole valijatele reaalset präänikut näidata ega suurt tulevikku pakkuda.

Macron on alustanud tegevust, et oma liberaalse ja Euroopa-meelse partei baasil luua Euroopa-ülene poliitiline organisatsioon The Grand Marche for Europe, mille liikmed kandideeriksid järgmise aasta hiliskevadel toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel ning kukutaksid senise jõudude tasakaalu europarlamendis. Sinna soovib Tarand küll jõuda, aga tema senine tegevus Euroopas näitab, et Eesti huve see mees küll ei esinda.

Seega võib eeldada, et need, kes loodavad Eestis ühiskonna ilmselgest ummikusse jõudmisest populistlikult kasu lõigata, peavad pettuma. Lisaks on Eestis olemas reaalne poliitiline jõud reaalse programmiga ja selleks on EKRE, kes on valmis riigi kodanikele tagasi andma.