Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valimisteenistuse ametnikega kohtunud EKRE saadikud tõdesid, et e-valimiste turvalisusega ei taha keegi tegeleda

-
03.05.2022
Endiselt on kõige turvalisem hääletamine valimisjaoskonnas.
© Uued Uudised

Teisipäeval kohtus EKRE Riigikogu fraktsioon riigi valimisteenistuse ametnikega ja saadikud pidid lõpuks tõdema, et külalised rääkisid ainult sellest, miks ühte või teist teha ei saa, või et e-valimised on viimase vindini turvalised.

Saadik Merry Aart, kes tõi välja mitmed Kagu- ja Lõuna-Eestis aset leidnud rikkumised, millele valimiskomisjon ei reageerinud või tegi seda leigelt, nentis lõpuks, et kogu maailmas räägitakse küberohtudest, seda eriti Ukraina sõjaga seoses, kuid Eesti e-valimised, mis on Venemaa kõrval maailmas ainsad, on ametnike hinnangute järgi kogu küberruumis erandina täiesti turvalised, ja see ei ole usutav.

Saadik Helle-Moonika Helme rääkis sellest, kuidas parlamendidelegatsiooniga Šveitsis käies tutvustas delegatsiooni IT-esindaja meie e-valimisi, mille peale šveitslased kohe maha vaatasid ja tunnistasid, et nemad nii ebaturvalist asja küll endale ei soovi.

Fraktsiooni liikmed tõid esile selle, et e-valimiste turvalisuse osas toimub palliveeretamine – fraktsioonis käinud IT-minister Andres Sutt soovitas küsimustega pöörduda valimisteenistuse poole, nüüd aga neilt sisulisi vastuseid ei saanud ja ametnikud soovitasid hoopis seadusi muuta. Endine siseminister Mart Helme lisas, et pärast võimupööret, mis tõi võimule Reformierakonna ja Kaja Kallase, lõpetati sisuliselt kogu e-valimiste turvalisuse diagnoosimine.

EKRE saadikud leidsid, et kõige vähem kaitstud on valimisprotsess ise, kus pole võimalik tuvastada, kas e-valimise sooritas inimene ise või keegi teine tema eest, mis on väidetavalt suureks probleemiks just hooldekodudes. Valimisteenistuse ametnikud väitsid, et näotuvastust ei saa teha, sest selleks polevat võimekust – samas tõi saadik Kert Kingo välja, et sotsiaalamet tuvastab välismaal elavad pensionärid just videosilla teel ja Rene Kokk leidis, et olukorras, kus piiri ja avalikku ruumi kontrollitakse kaamerate abiga, on absurdne rääkida võimekuse puudumisest.

Ühe absurdina nimetasid EKRE saadikud ära selle, et e-valimistel võib lugematul arvul üle hääletada. Valimisteenistuse juht, kes alles oli väitnud, et võltsimised on ainult üksikjuhtumid, põhjendas seda sellega, et inimest võidi esimesel korral mõjutada ja kui ta arvab hiljem, et too valik polnud õige, siis saab ta uuesti õige valiku teha. Kert Kingo küsis selle peale, et kuidas teha kindlaks, et just viimane valik polnud mõjutatud.

Helle-Moonika Helme ütles, et seegi kohtumine ei andnud sisuliselt mingeid tulemusi, valimisteenistus tegeles nüüdki ainult õigustamisega ning probleemid, millest pidevalt räägitakse, valimistest valimistesse aina süvenevad. Erakonna sekretär Rudolf Jeeser nentis samuti, et viimastel valimistel toimunud võltsimiskahtluste puhul (mida ta ka üles loetles), olid nii politsei kui valimiste korraldajad nende suhtes täiesti huvitud ning nagu ikka, olid kahtlustused ja tõestatud juhtumid seotud oeamiselt ainult Reformi- ja Keskerakonnaga.

EKRE saadikud leidsid ühtlasi, et valimisteenistus ei üritagi valimistega seotud kahtlustusi hajutada, vaid räägib ainult nende väidetavast turvalisusest, lisaks viidatakse oma võimetusele midagi põhjapanevat ette võtta ja olukord, kus e-valimiste osas küsimused vastuseid ei leia, püsib edasi. Lisaks on võetud suund sellele, et e-hääletada saab tulevikus ka nutiseadmega, mis lisab uusi ohtusid.

UU