Välisluureamet: Tallinna-Helsingi tunneli rahastamine võib viia Hiina keskvalitsuseni

Eesti,
©AP/Scanpix
Kõik teed viivad Hiina. Ka majandusliku ekspansiooni niidid. Pilt on illustratiivne.

Välisluureamet tõdeb oma värskes aastaraamatus, et Tallinna-Helsingi tunneli rahastamise alluvusahel võib välja jõuda Hiina keskvalitsuseni Pekingis.

“Maailm ei ole aastakümneid näinud välispoliitiliselt nii aktiivset Hiinat kui praegu. Hiina laiem eesmärk on kehtestada oma maailma – vaade ja standardid ning kujundada seeläbi endale meelepärane rahvusvaheline keskkond,” märkis amet.

Ameti hinnangul kasutavad Hiina juhtpoliitikud üha vähem eelmise presidendi Hu Jintao kasutatud väljendit “rahumeelne areng” (heping fazhan) ning üha sagedamini kostab maailmas sõnum Hiinast kui jõust, kes on tulnud selleks, et jääda ning teised peavad selle “uue maailmaga” lihtsalt kohanema.

“Kohaneda soovivate riikide jaoks on Hiinas isegi termin – ühise saatusega riikide kogukond (mingyun gongtongti), mida Hiina Kommunistlik Partei (HKP) on hakanud järjest aktiivsemalt üles ehitama. President Xi Jinping nimetab seda terminit kõikides oma tähtsamates kõnedes. Eelmisel aastal ÜRO Peaassamblee 74. istungjärgule saadetud Hiina seisukohti tutvustavas dokumendis oli niinimetatud ühise saatusega riikide kogukonna loomise tähtsus esikohal.

Tegemist on praegusele maailmakorrale vastanduva paralleelmaailmaga, kus juhiroll on Hiinal. Üle maailma tehakse Pekingist orkestreeritud lobitööd, et sondeerida pinda ning teha kindlaks, millised riigid on Hiina agendale kõige vastuvõtlikumad. Hiina mõistab üha kindlamalt, et USA-s on n-ö uksed suletud, kuid Euroopas on pinnas Hiina retoorikale palju vastuvõtlikum,” märkis amet.

Amet tõdes, et Tallinna-Helsingi tunneliprojekti rahastajaks peetud Touchstone Capital Partners’i Suurbritannias registreeritud ettevõte Touchstone Capital Group Holdings Limited, mille väärtuseks on 1 Briti nael, ähvardati 2019. aasta suvel Suurbritannia äriregistrist kustutada, kuid tegemist on sama, Kenny (Fuzai) Songile kuuluva ettevõttega, mis lubas 2019. aastal Eesti–Soome tunnelisse investeerida 15 miljardit eurot.

“Viimasel ajal on avalikkuses aga hakatud rääkima võimalusest, et tunneli rahastajaks saab Kenny Songi 2019. aasta jaanuaris asutatud ettevõte China Investment & Construction Group Holding Limited (CICG), mis toob tunneli ehitamisse raha börsile minekuga. Börsilt raha kaasamine viitab Hiinas väga sageli riigiettevõtete osalusele.

Pealegi ei lähe ka osal Kenny Songi äripartneritest kõige paremini. Näiteks kuulutati 2019. aasta sügisel maksejõuetuks suur Hiina ettevõte Shandong Xiwang Group, mille ühe võtmeisikuga on Kenny Song koos registreerinud Suurbritannias ettevõtte nimega Touchstone-Xiwang Investment Group Holdings,” nentis amet. (BNS)

Kommentaarid

2 commentsOn Välisluureamet: Tallinna-Helsingi tunneli rahastamine võib viia Hiina keskvalitsuseni

  • Avatar
    Leo Viller

    1980.aastal arvutati välja, et Jaapani ja Korea vahelise tunneli ( pikkus 200 kilomeetrit ) maksumus oleks umbes $ 80 miljardit, tänapäeval odavnenud dollari tingimustes vähemalt $ 200 – 250 miljardit. Tallinna – Helsingi 80 kilomeetri pikkune tunnel, mis tuleks pealegi puurida üsna kõvasse graniidikihti, peaks kellegi arvates maksma minema ainult 15 miljardit eurot. Naljamehed. Kohe tuleb meelde ka selle kurikuulsa RB kellegi poolt väljaarvutatud ametlik maksumus

  • Avatar

    Nii suurte investeeringute korral mitte et “võib viia”, vaid viib kindlasti keskvalitsuseni, selles pole kahtlustki.
    Igal juhul, lp lapsevanemad, pange oma lapsukesed hiina keelt õppima, te ise ju niikuinii ei viitsi.

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused