Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Välismaal imestatakse: miks Baltikumis sellise inflatsiooni juures tänavatele ei tulda

29.12.2022
Nii näevad küünikud suurt osa eesti rahvast.
© Shutterstock

Delfi Ärileht vahendab väljaannet Financial Times, kes imestab: miks Baltikumi inimesed veel ei streigi.

Inflatsioon on kogu läänes kõrgustesse tõusnud, kuid vähestes kohtades on hinnatõus olnud sedavõrd suur kui Eestis, Lätis ja Leedus, kus inflatsioon kerkis sel suvel üle 20 protsendi ja on endiselt üle 21 protsendi. Kaja kallase valitsetav Eesti oli seejuures pikka aega euroala kõrgeima inflatsiooniga.

Euroopa riikide eksperdid on hämmastunud ükskõiksusest, millega avalikkus sellist äärmuslikku inflatsiooni tervitab ja küsitakse otse, et miks Baltikumis proteste pole.

Seda on ära seletatud kahte moodi: esiteks olevat kõigis kolmes riigis eelnenud kõva palkade tõus, mistõttu inimesi hinnatõusud ei rabanud, ja teiseks, baltlased ei taha Ukraina sõja toimudes protestima minna, hinnatõuse peetakse sellega seotuks, kuigi see on vaid osaliselt nii. Ilmselt keeldub suur osa inimestest nägemast ka hinnatõusude seotust nn rohepöördega.

Samas hoiatatakse, er juba on märke selle kohta, et need hinnasurved hakkavad Balti riikide majandustele oma mõju avaldama. Eesti ja Läti on tänavu olnud euroala 19 liikmesriigi seast kõige nõrgemad olnud.

Samas kirjutab BNS: “Ligi üheksa kümnest Leedu elanikust arvab, et elu Leedus läheb hullemaks, selgus uudisteportaali LRT tellitud Balti tyrimai uuringust, mis näitas ka, et elanikud usaldavad kõige rohkem sõjaväge ja politseid ning kõige vähem seimi ja valitsust.

Küsitlus näitas, et veidi enam kui kümnendik (12 protsenti) elanikest usub, et Leedus tervikuna on asjad viimasel ajal paremaks läinud ning ligi üheksa kümnest (87 protsenti) arvab, et riigis on olukord halvenenud, ühel protsendil vastajatest ei olnud selles küsimuses arvamust.”

Kaua inimesed sel moel jätkavad? Pole teada, kuidas lätlaste ja leedukate protestivaimuga on, aga “oravausku” eestlased ilmselt tänavatele minna ei kavatsegi ning lasevadki ennast edasi pügada.

Võib-olla ei taju jõukamaks saanud inimesed tõesti allakäiku, aga vähemalt see peaks küll näha olema, kui hoolimatult suhtub valitsus leevendusmeetmetesse.

Kommenteerib poliitikavaatleja Taivo Sepp: “Hakkavad juba ka välismaal imestama. Näib natuke napakas välja isegi sealt vaadates. Aga kui onu Klaus Schwabil on plaan luua uut inimest, siis Eestis juba midagi on. Hakkab looma. Võiks saata oma “teadlased” uurima nähtust nimega “Reformierakonna valija”. See on just see, mida aretada üritatakse.”

Uued Uudised