Valitsus astus aktsiisipoliitikaga ämbrisse, kuid ei soovigi pange jala küljest eemaldada

Eesti,
Alkohol
©Postimees/Scanpix
Alkohol on tervistkahjustav toode, kuid temaga läbimõtlematult võitlemine hoopis lisab probleeme.

Ilmselt pole see enam kellelegi saladus, et riigi aktsiisipoliitika on umbe jooksnud, küsimus on nüüd pigem sellest järelduste tegemises.

Rahandusministeerium tunnistas sel nädalal kevadise majandusprognoosi esitamise käigus, et lootused selle ja järgneva aasta aktsiisituludele olid liiga optimistlikud ja neid tuleks 100 miljoni võrra allapoole lasta. Piirikaubandus jätkab endiselt riigieelarve kummitamist, sest Läti-reiside tõttu laekub aina vähem tubaka-, kütuse- ja alkoholimakse. Sellele lisandub tulemata käibemaks, soomlaste alkoreiside vähenemine ja veel teisigi kaastegureid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Aga seda kõike me ju teame ja see ei vaja ülekordamist — võimulolijad astusid aktsiisipoliitikaga ämbrisse, kuid ei soovigi sellele arvestatavat tagasikäiku anda.

Huvitav on hoopis see optimistlik toon, mis väljendus IRL-ist pärit rahandusminister Toomas Tõniste ja tema ametnike jutus. Majandus pidavat elavnema, eksport kasvama, inimesed paremini elama hakkama — ainult et üks paha asi on, aktsiisilaekumiste prognoosi tuleb pidevalt alandada. Ja raha ikka ei jätku, ei sünnitusosakondade säilitamiseks ega paljudeks muudeks tähtsateks kulutusteks.

Eriti imelikuna tundub Postimehe vahendatud rahandusministeeriumi ametniku Sven Kirsipuu arvamus: “Kunagi peab piirikaubandus stabiliseeruma, kuna kõik eestlased ei hakka Lätis käima.”  Nii et lasemegi olukorral piirikaubanduses stabiliseeruda, anname lätlastele osa oma tuludest lõplikult ära ja elame siis uue reaalsuse järgi, üritamata eestlaste raha oma riigieelarvesse tagasi tuua? Ehk siis kapitulantlik elu pärast viinaralli lae saavutamist?

Kui jälgida kogu rahandusministeeriumi optimistlikku prognoosi, siis tundub, et aluseks on võetud ikkagi Rõivase ajast meelde jäänud Exceli tabelid, mida peetakse mistahes reaalselt kraavi minevast vankrist kindlamaks prognoosiks — no see vanker ei tohi ega saa külili minna, sest suur ja tähtis tabel ütleb, et ta peab ratastele jääma!

Optimism on õige ja optimistlikud inimesed toredad, aga ka sellega ei maksa liiale minna, sest katastroofi saabudes kõlanud võidurõõmus: “Kõik on hästi!” enam reaalsusele ei viita!

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused