Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valitsus avastas raha, millest ta midagi ei teadnudki

-
09.06.2024
Kui tohmanid pääsevad riigivõimu juurde…
© Erki Evestus

Kaja Kallase erinevad valitsused on võimul olnud kolm aastat, kuid alles nüüd, olles jätnud lastega pered rahata ja ajanud maksukoormuse taevasse, avastasid nad nn ülekantavad rahad. Tekib küsimus, kas selles võimukambas üldse kompetentseid inimesi leidub?

ERR vahendab: “Eelmise aasta riigieelarvesse kanti üle umbes 900 miljonit eurot, mis 2022. aastal eelarvest kulutamata jäi, ning kärpekohti otsides tuleb uurida, kuidas selline ülejääk on võimalik ja kas selle arvelt õnnestub kokkuhoidu leida, ütles rahandusminister Mart Võrklaev.

Võrklaev ütles ERR-ile, et pilti sellest, kui palju raha jäi kasutamata 2023. aastal, mis 2024. aastasse üle kantakse, alles pannakse kokku ja lõplikku ülevaadet tal sellest veel pole, sest senini kulus kogu energia lisaeelarvega tegelemisele.

“Alles paneme seda pilti kokku, aga need numbrid on kümnetes, isegi sadades miljonites eurodes,” lausus ta. “Eelmisel aastal jäi see 900 miljoni juurde, aga selle aasta numbrid pole mul veel kokku löödud.”

Nüüd tegeldaksegi rahandusministri sõnul küsimusega, kas see on raha, mida saaks kärpida.

“Küsime ministeeriumidelt, et kuidas on võimalik, et olukorras, kus meil raha teatavasti ei ole, kuuleme iga päev, kuidas kõigis valdkondades on puudu, jääb iga aasta teatud ridade peale üle,” ütles Võrklaev.

(Pigem tekib küsimus, kuidas üks soss-sepp sellest alles nüüd kuulis – toim.)

Kolmapäeval ütles välisminister Margus Tsahkna, et pärast Covidi algust on ülekantavad kulud riigieelarves väga suureks läinud ning nimetas suurusjärguks, mida riik ühest aastast teise üle kannab, sest seda pole suudetud ära kulutada, umbes miljard eurot.

15. mail selgitas peaminister Kaja Kallas riigikogu infotunnis, miks tekivad ülekantavad vahendid.

“Need ülekandmise põhjused on väga erinevad. Näiteks investeeringute hangete edasilükkumine, hangete luhtumine, edasilükkunud soetuste jäägid, mida kasutatakse samadeks tegevusteks järgmisel aastal, mingite tegevuste ärajäämine või planeeritud mahust vähem kasutamine, antavate toetuste puhul sihtgrupp või nõudlus oli väiksem, taotlejaid oli vähem, hangete või teenuste hinnad kujunesid planeeritust soodsamaks, mis on ju positiivne, ei olnud võimekust [teatud] tegevusi või teenuseid planeeritud mahus ellu viia,” loetles ta.”

Seega on valitsuses kõigil suu lahti: meil on olemas raha, millest me midagi ei teadnud. Ja meil on valitsus, kes ei jaga majandusest ja valitsemisest mitte kui midagi.

Ilmselt hulgub palju raha veel ka neil ridadel, mille abil toidab valitsus oma toiduahelat ja ideoloogilisi MTÜ-sid…

Uued Uudised