Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valitsuse järjekordne fiasko julgeolekus: NATO strateegiline keskus võib jääda Eestist mehitamata

-
21.06.2021
Kersti Kaljulaid ja NATO tank
© Scanpix

Kärpekäärid kätte haaranud Eesti valitsus ei leidnud raha, mehitamaks asedirektori kohta NATO strateegilise kommunikatsiooni kompetentsikeskusele.

2014. aastal loodi Läti eestvedamisel ja Eesti kaasabil Riiga NATO strateegilise kommunikatsioonikeskus ehk NATO StratCom COE. Kui direktori koht kuulub Lätile, siis asedirektori koht on traditsiooniliselt määratud Eestile.

Eesti kaitseministeerium määras esimeseks asedirektoriks kolonel Aivar Jaeski. Kolm aastat hiljem, 2017. aasta augustis võttis Jaeskilt koha üle seni kaitseministeeriumi strateegilist kommunikatsiooni juhtinud kolonel Peeter Tali. Tema ametiaega on juba aasta võrra pikendatud ja tänavu 31. juulil peaks Tali Eestisse naasma. Kuid pole inimest, kes omakorda Talilt ametiposti üle võtaks, kirjutab Eesti Päevaleht. Kandidaate jaguks, kuid valitsus pole selle jaoks raha leidnud.

Siiani on NATO strateegilise kommunikatsiooni oivakeskuse asedirektorile makstud palka kaitseministeeriumi eelarvest, riigikantselei on maksnud aga oivakeskuse osalemistasu, samuti esindab riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni juht Hannes Krause Eestit keskuse juhtkomitees.

Kaitseministeeriumi avalike suhete juhi Susan Lillevälja sõnul on kaitseministeerium pakkunud, et kuna ametikoht jääb tühjaks aasta keskel, siis võivad nemad aasta lõpuni selle eest tasuda. Aga küsimus on, kelle eest tasuda ja kas 2022. aastal võtab asja üle riigikantselei.

Riigikantselei kommunikatsiooninõunik Diana Lorents ütles ajalehele, et riigikantselei jaoks on Riias asuv NATO strateegilise kommunikatsiooni oivakeskus oluline, ent praegu pole neile raha eraldatud, et Riias Eesti ametikoha mehitamine 2022. aastast üle võtta.