Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valitsuse “õilsate” žestide taga on seisma jäänud AstraZeneca

-
28.07.2021
“Omal läheb külmikus hapuks, saadame sõpradele ja oleme õiged pealegi!”
© Scanpix

Kui PortoRollo valitsus midagi ette võtab, tasub ka tausta uurida, sest sageli on seal “kala” peidus.

BNS kirjutab: “Ämari lennubaasist läks kolmapäeval Ukrainasse teele 52 800 doosi AstraZeneca vaktsiini, mis süstitakse esmajärgus Ukraina reservväelastele. Valitsuse otsusel annetab Eesti Ukrainale kokku 200 000 doosi AstraZeneca vaktsiini Vaxzevria, teatas välisministeeriumi pressiesindaja.”

Ukraina sõduritele vaktsiini saatmine on igati tervitatav, aga uudis saab kohe teise tähenduse, kui süveneda loetud tundide tagustesse sündmustesse.

Päev varem kirjutas riigikontrolör Janar Holm oma kirjas peaminister Kaja Kallasele, et kasutamata vaktsiini hulk oli 22. juuli seisuga üle 170 000 doosi ning sellele lisanduvad kasutamata AstraZeneca vaktsiinidoosid.

“Juuni igal nädalal ületas kasutamata vaktsiini hulk vähemalt 80 000 doosi (millele lisanduvad kasutamata AstraZeneca vaktsiinidoosid) ning juba maikuus ületas igal nädalal kasutamata vaktsiini hulk vähemalt 66 000 doosi, millele lisanduvad kasutamata AstraZeneca vaktsiinidoosid. Kui kevadel oli üheks eesmärgiks varu hoidmisel maandada tarneriske ja hoida teise vaktsiinidoosi varu vähemalt ühe nädala ette, siis kasutamata dooside hulk ületas juba toona märkimisväärselt järgneva nädala teise doosi vajadust,” seisab kirjas.

Siit selgub, et valitsusel pole suur probleem “head samariitlast” mängida – valitsus otsustas ka 15. juulil, et Eesti annetab koroonaviiruse pandeemiaga võitlemiseks 400 000 doosi AstraZeneca vaktsiini Sahara-tagusele Aafrikale. Ikka AstraZeneca ja ikka ülejäägid, millel lasub roiskumise oht, kui Terviseamet külmikutest üle ei peaks olema.

Jutt aga on näruse mängu juures ilus. “Viimasel aastal on niigi keerulises olukorras Ukrainal tulnud hakkama saada ka tervisekriisiga, mistõttu on mul väga hea meel, et saame pandeemia seljatamiseks oma pikaajalisele partnerile abikäe ulatada. Meie samm aitab kaasa pandeemia leviku tõkestamisele meie regioonis ning nii saab ka Ukraina rohkem keskenduda poliitiliste ja majanduslike väljakutsete lahendamisele,“ ütles välisminister Eva-Maria Liimets.

„Me keegi ei ole selle raske haiguse eest kaitstud enne, kui kogu maailmas on saavutatud piisav vaktsineerituse tase. See on ka põhjus, miks Eesti panustab koos teiste Euroopa Liidu riikidega globaalse vaktsineerimise edenemisse,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik. „Kõik sellised annetused on ühelt poolt heategevuslikud, aga kaitsevad selgelt ka Eesti ja Euroopa inimeste tervist. Mida rohkem on maailmas vaktsineeritud inimesi, seda väiksem on uute tüvede tekkimise ja nende pikaajalise leviku võimalus. Ja seda rohkem suudame päästa elusid nii globaalselt kui ka kohapeal Eestis.“

Head kaupmehed pidid olema need, kes suudavad müüa jääkuubikuid eskimole ja kassiliiva beduiinile – nüüd lisandub nende hulka (pisut teistel alustel) Kaja Kallase valitsus, kes teeb heategevust kraamiga, millel läheneb tähtaeg “kõlbulik kuni”.