Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valitsuse poliitika tõttu kerkinud elektrihinnad teevad rekordeid, ettevõtja Indrek Neivelt nimetab tulemit keskklassi hävitamiseks

-
06.12.2021
Elekter
© Uued Uudised

Kaja Kallase valitsuse kaasatormamine hukatuslike kliimameetmetega annab karmil talvel ennast eriti valusasti tunda elektrihinna rekordite ja hilisemate arvete kaudu.

Elektri börsihind tõuseb teisipäeval elektribörsil Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas 469 euroni, lüües esmaspäeval püstitatud rekordi, 290 eurot mWh kohta, vahendab BNS.

Teisipäeval tõuseb elektri hind korraks ka üle tuhande euro, hommikul kella 7 ja 8 vahel on mWh hinnaks 1000 eurot ja seitse senti. Ka kella 14 ja 15 vahel kerkib hind pea tuhande euroni, olles 976 eurot.

Eelmine rekord pärineb esmaspäevast, mil päeva keskmine elektri hind oli 290 eurot ja kuus senti. Päeva kõrgeim hind oli esmaspäeval 626 eurot. Novembri keskmiseks hinnaks kujunes 116,78 eurot, mida on 2,8 korda enam kui aasta varem, mil kuu keskmine börsihind oli 40,99 eurot.

Ettevõtja Indrek Neivelt pakub välja, et elektri hind tuleks fikseerida. “Kas me ei saaks käituda iseseisva riigina ning see CO2 ja muu spekulantide jama kuu peale saata? Põlevkivijaamad töötaksid ja hind oleks fikseeritud. Poleks mingeid elektri ega gaasi spekulante, kes mingite futuuride või muude instrumentidega mängiksid. See ei loo ju mingit lisaväärtust. Põlevkivi on meil olemas. Gaasi hinna fikseeriks Gazpromiga viieks või kümneks aastaks. Praegu toimub lihtsalt keskklassi hävitamine,” kirjutas Neivelt sotsiaalmeedias.

ERR kirjutab: Uue aasta alates tõuseb uue lepinguga ka fikseeritud hinnaga paketi puhul elektri hind neile, kel kehtiv leping aasta lõpuga läbi saab. Näiteks Eesti Energia paketi puhul võib uus hind olla pea sada protsenti kallim kui praegune.

Elektrihinna tõusu aluseks olnud kliimameetmed aga ei saa looduses toimuvalt tõestust. “Elektri hinnad on nii kõrged erinevate mõjurite koosmõjul. Meil on väga külm ilm. Kui on väga külm ilm, siis tuult ka ei ole. Kui Eestis on külm, siis on ka Põhjamaades külm. CO2 hind on väga kõrge, 78 eurot tonni kohta. Gaasi hind on väga kõrge. Külm ilm viib üles tarbimise. Eesti tarbimine praegu on 1500 megavatti. Eesti kõigi aegade tipu tarbimine on olnud natuke üle 1600 megavati,” ütles  ettevõtja ja endine Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive. (ERR)