Vandeadvokaadid: kui vaktsineerimissundi pole, siis miks peab vallandamise vältimiseks esitama vaktsineerimistõendi?

Eesti,
©UU
Kaitsevägi

Peaminister Kaja Kallas (Reformierakond) kinnitas kaitseväe ja PPA kohta, et töötajaid ei sunnita vaktsineerima ega vaktsineerimatuse tõttu lahkuma. Tegelikult on aga töö kaotamas või kaotanud ligi sada kaitseväe ja kaitseliidu töötajat. Neile lisanduvad need töötajad, kes vallandamishirmus on esitanud ise avalduse töölt lahkumiseks.

Vandeadvokaadid Kadri Härginen ja Pirkko-Liis Harkmaa küsivad Eesti Päevalehes ilmunud arvamusloos, et kui vaktsineerimissundi pole, siis miks peab vallandamise vältimiseks esitama vaktsineerimistõendi.

„Töösuhte lõpetamiseks kasutatakse õiguslikku tagaust põhjendusega, et isik ei vasta enam „tegevteenistusse võtmise nõuetele”. Teenistusnõuded pole vahepeal küll muutunud, kuid uueks vormitud riskianalüüsid näitavad üksnes tulemust, et vaktsineerimata pole võimalik mitte ühelgi töökohal töötada,“ kirjutavad advokaadid.

Põhiseadus garanteerib igale Eesti kodanikule õiguse valida endale tegevusala, elukutse ja töökoht, seda õigust võib piirata üksnes seadusandja. Kõnekeelses tõlkes tähendab see seda, et Riigikogu on see organ, kellele on põhiseadus pannud õiguse ja kohustuse parlamentaarse debati kaudu reguleerida kindlal töö- ja tegevusalal kohalduvaid nõudeid.

„Vaktsineerimistõendi esitamise nõuet tuleks vaadata sellena, millena see päriselt paistab – vaktsineerimiskohustusena,“ kirjutavad Kadri Härginen ja Pirkko-Liis Harkmaa.

„Seni on jäänud mõistatuseks, miks vaadeldakse koroonahaigust kui x-faktorit, millega tegelemiseks olemasolevad õiguslikud hoovad ja raamid ei kehti. Nakkushaigustega võitlemiseks ning neist lähtuvate ohtude maandamiseks kehtib Eestis nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadus. Sama seadus näeb ette nõuded, kuidas tuleb tööandjatel nakkushaiguste levimise ennetamiseks käituda. Seadus määratleb konkreetsed töö- ja tegevusalade grupid, mille puhul on kohustus saata töötajaid tervisekontrolli ja vajaduse korral tagada immuniseerimine,“ lisavad nad.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused