Vastuseks Juhan Kivirähkile – uuringu tulemusi ei saa analüüsida silmaklappidega

Eesti,
- Updated
©Teet Malsroos/Õhtuleht
Juhan Kivirähk Paide Arvamusfestivalil.

Turu-uuringute AS-i uuringujuhi Juhan Kivirähki arvamusavaldusi võiks võtta tõsisemalt, kui ta läheks keskpõrandale ja vaataks kõiki pooli ühekauguselt – aga ei, tema kallistab üht poolt ja kritiseerib teist.

Jutt käib viimase populaarsusuuringu tulemuste kommentaarist ERR-is: “Eesti poliitilise kultuuri uus madalseis.” Kivirähk ütleb seal: “Küllap šokeeris ühiskonda see, kui üksmeelselt asusid EKRE liidrid vägivalda õigustama. Oleks ju olnud väga lihtne ajada süü toimunus provokatsiooni korraldanud Tarandi kaela, kuid avaldada ometigi kahetsust, et olukord kontrolli alt väljus. Praegune retoorika aga näib pigem väljendavat kahetsust, et Tarandile tema teo eest piisavalt kolki ei antud. Rääkimata sellest, et EKRE esimees nägi Lossi platsile toodud võllapuus süütut “rahvakunsti”…”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kogu see arvamus kubiseb tendentslikkusest. Kivirähk soovitab EKRE-l kahetseda, “et olukord kontrolli alt väljus”. Otsesõnu siis – teie üritusele tuleb keegi laamendama, te viskate ta välja ja peate veel seda ka kahetsema! Sellega ju võetakse osa süüd enda kanda, kuid EKRE-l seda pole – ehk ainult see, et turvatöötajad provokaatorit juba enne poodiumi kinni ei pidanud ja lasid tal mikrofoni varastamise järel rahvahulka kaduda. Kogu rüselus toimuski mikrofoni tagasisaamise nimel ja mõni võmm seal ehk ka jagati.

Kivirähk, kes peaks ajakirjanduse tagamaid tundma, läheb ikkagi libedale teele ja kasutab kontekstist välja kistud infot, sarjates Mart Helmet võllapuu kujutamise eest “rahvakunstina”. Demagoog jätab ütlemata, et EKRE esimees tõmbas võrdusmärgi sellega, kui “kultuurilehes” ilmus tema poega Martinit jälgilt mõnitav pilt ja seda nimetati “kunstiks”. Aga võllapuu mikseriks nimetatava kodumasinaga ongi rahva fantaasia oma protesti väljendamiseks.

“See on Eesti poliitilise kultuuri uus madalseis, mille suhtes ei tohi ükskõikseks jääda. Sotsiaaldemokraatlik Erakond ongi taas EKRE-ga väärtuste pärast lahingusse sööstnud. Küllap õnnestub neil seeläbi kinnistada toetajaiks oma praegusi haritud ja avatud meelega valijaid,” kirjutab Kivirähk. Kes on need haritud ja avatud meelega valijad? Nagu Indrek Tarand, kes on saanud kõrghariduse, aga jäänud matslikuks provokaatoriks ja klouniks? Sakslane Hartleb, kes on väga “haritud ja avatud”, aga rammib lapsevankriga turvatöötajaid? Mikser, kelle väitluskunsti kuulub sõna karup…e”? Oleks ehk aeg aru saada, et ka kümme diplomit ei tee matsist haritlast ja marksistlikest ülikoolidest tulevadki ainult marksistid!

“Kuid samas ei tohiks koos EKRE hukkamõistmisega arrogantselt noomida ja halvustada neid inimesi, kes on hakanud EKRE populistlikus poliitikas nägema lahendust oma elumuredele. Selliseid valijaid oleks vaja üritada pigem mõista ning enda poole võita. Oleks ju loogilisem, kui sellised inimesed hääletaksid poliitikute ja poliitikate poolt, kes soovivad inimesi vaesusest välja aidata, mitte aga nende poolt, kes mängivad riigijuhte üles pooma ja kohtunikel päid maha võtma kutsuvate mõtetega,” kirjutab Kivirähk.

Uuringujuhi jutust kumab taas läbi ülbe arvamus, et valijad ongi rumalad, madal pööbel”, kes ei saa millestki aru ja satuvad “populistide” õnge, kust tuleb nad “enda poole võita”. Kas Kivirähkil ei tule kunagi pähe, et teatud hulk inimesi mõtlevadki nii, nagu väljenduvad? Temale endale tundub siiski eksisteerivat vaid “õige” ja “vale” arvamine…

Kelle kohta väidab ta kindlalt, et nad soovivad inimesi vaesusest välja aidata? Kes need on? Reformikad, sotsid ja isamaalased, kes on 17 aastat valitsenud, ja vaesus on ikka alles? Lätti raha loopivaid ja korruptsioonist üleküllastunud Keskerakond? Ülesupitatud Eesti 200, kes ei suuda sõnu “rahvus” ja “eestlus” suhugi võtta ja kus domineerivad elukauged ametnikud? Aga võib-olla ongi EKRE see, kes suudab vaesustaset näiteks 5% alandada?

Ja mõistagi keeldub Kivirähki järjekindlalt mõistmast seda, et riigijuhtide ülespoomine ja kohtunike peade mahavõtmine ei tähenda poliitilises debatis kunagi otsese tegevuse ettekujutamist, vaid pigem korrumpeerunud tegelaste võimult eemaldamise lubamist – need, kes tõesti giljotiine üles seavad, et räägi sellest kunagi avalikult, vaid lasevad teral liikuda. Miks mängida lolli, kes tegelikust mõttest aru ei saa?

On ehk tõesti põhjust selgitada, kus tuleb EKRE inimeste viha – see tulebki kivirähkidest, kes võtavad paar lauset ja ehitavad nende peale massirepressioonidega hirmupildi; kes õigustavad kahekeelselt üht vägivallatsejat ja nõuavad kahjukannatanult süü jagamist; kelle jaoks “omad” on targad ja haritud, oponendi toetajad aga harimatud ja ärapetetud; kes suhtuvad mõnitavalt kõigisse, kellest jõud ja positsioon üle käib! Siit ka vastus sellele, miks Eesti poliitiline kultuur madalseisus on – võimuplatvormilt õhkuv tohutu hulk ülbust, valelikkust, küünilisust ja kahekeelsust ajab lihtsalt vere keema!

Analüütik ei saa olla samaaegselt ka politruk. Mõni ime siis, kui uuringufirma avaldatud populaarsusuuringute tulemuses kaheldakse…

Allikas: ERR

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused