Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Veekeskuse juht: „See ei ole turumajandus, see on riiklik röövmajandus“

-
12.01.2022
Saun
© Scanpix

Rakveres asuva Aqva hotelli ja spaa juht Roman Kusma on üks neist paljudest, kes avaldas oma ettevütte elektriarve, mis ulatus detsembris üle 60 000 euro, lisask tuli umbes sama palju maksta gaasi eest. „Juba nädal aega on terves Eestis peamiseks arutluse teemaks, kellel on suurem ja kellel elektriarve kõige rohkem tõusnud on,“ kirjutab Kusma. „Ja ega gaasiarvedki alla ei jää.“

Ta jätkab: „Eestis on täna maailma kalleim elekter! Eraisikute kõrval on kannatajateks ka ettevōtted. Enamik neist on saanud viimaste päevade jooksul Eesti Energialt oma, ōhku ahmima panevad, uusaasta kingitused kätte. Võtab tōesti sõnatuks ja lööb käpuli küll, kui su energiaarved on äkki suurenenud 400% võrra.“

Selle aasta jaanuaris sai AQVA Hotels detsembris tarbitud elektri eest arve 63 604 eurole, eelmise aasta jaanuaris esitatud detsembri arve oli 15 015 eurot.

„Ei, see ei ole turumajandus, see on riiklik röövmajandus,“ nendib asutuse tegevjuht, kelle hinnangul peab Eesti elektribörsilt viivitamatult lahkuma.

„Eesti Energia kuulub riigile ja riik oleme ju meie teiega. Tuginedes sellele, leian, et meile peab tagastama meilt röövitud raha otse kreeditarvete näol,“ lisab ta.

Lisaks peab eelmise aasta detsembris tarbitud maagaasi eest AQVA Hotels tasuma 61 407 eurot + käibemaks. 2020. aasta detsembri arve oli 15 318 eurot + käibemaks.

„Meil, tarbijatel, pole midagi muud teha, kui oodata EKRE poolt lubatud elektriarvete amnestiat. Ja mitte ainult oodata, vaid me oleme sunnitud tegutsema selles suunas, et EKRE oma lubadust täita saaks,“ märgib Kusma.

„Mismoodi peab ettevõte, kellelt on vaktsiinipassi kehtestamise ja negatiivse testiga spaasse ja restoranidesse pääsemise ära keelamisega röövitud üle 30 % kliente, veel selliste hiigelarvetega hakkama saama?“ küsib ta.

Postimees kirjutab, et veekeskusi, hotelle ja restorane tabas energia järsk kallinemine ajal, mil sektor pole piirangute tõttu veel kaugeltki pandeemiast taastunud. Kliente ootab järjekordne teenuste kallinemine, sest ettevõtted on sunnitud ellujäämiseks hindu tõstma.

„Hindu tuleks muidugi sellise energia kallinemise juures tõsta, kuid kust võtavad kliendid raha, et kõigi muude kasvanud kulutuste kõrval veel meie teenuse eest kõrgemat hinda maksta,“ ütles Rakvere Aqva Hotelsi tegevjuht Roman Kusma väljaandele.

Samuti Lääne-Virumaal asuv puiduettevõte Estonian Celli tootmiskuludes suurenes energiakulu detsembris 53 protsendini. Planeeritud 1,6 miljoni euro asemel oli ettevõtte energia kogukulu üle 3,7 miljoni euro ehk 2,1 miljonit eurot kavandatust rohkem.