VIDEO JA GALERII Henn Põlluaas Petserimaa Vabadussõja monumendi avamisel: meie rahval on kustumatu vabaduseiha

Eesti, Video,

Eile avati Riigikogu esimehe Henn Põlluaasa ja mitme teise EKRE poliitiku osavõtul Setomaale Värskasse püstitatud Petserimaa Vabadussõja monument. „Petserimaa Vabadussõja ausammas ei ole ühe väikese huvirühma eraasi. See on riikliku ja rahvaliku auvõla tasumine. Petserimaa lahingutes langes Vabadussõjas esilgse uurimise põhjal ligi 350 võitlejat,” ütles Seto Kongressi Vanemate Kogu peavanem Aare Hõrn.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas rääkis, et Eesti rahvas näitas Vabadussõjas, milleks ta on suuteline. “See on rahvas, kel on kustumatu vabaduseiha. Määrav pole alti ülekaal, vaid see tahe ja see  vabadusetahe on meil ka tänapäeval,” lausus Põlluaas.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Monumendi õnnistamisel loeti ette kõigi teadaolevate Petserimaa rindel Vabadussõjas ligi 350 langenute nimed, kaitseliitlased lasevad nende auks aupaugud ning monumendi avamise järel toimub pidulik läbimarss ausamba väljakult põhjalaagri endises asukohas oleva taastatud kindral Reegi suvilani Kaitseliidu Võru maleva ratsaüksuse osavõtul.

Setomaa vallavanem Rauld Kudre leiab, et monumendist on juba saanud uus Värska maamärk ja asula keskpunkt – esindusväljak, kust  tee hargneb nii Värska kuurortravikeskuse kui Setomaa talurahva muuseumi suunas.

„Siinne rahvas on soovinud saada Eesti riigi osaks ning selle eest ka võidelnud,“ ütles vallavanem. „Kui Setomaa valda poleks moodustatud, poleks ka seda monumenti arvatavasti siia tulnud. Monument on kõige paremas mõttes ühendaja. Setomaa ja Petserimaa on olnud läbi ajaloo keerulisel ja olulises rollis ning on seda ka edaspidi.“

Petserimaa Vabadussõja monument on Värskasse püstitatud skulptor Roman Haavamäe 1938. aastal valminud ajalooliste kavandite ja fotode järgi ning see on kõigist Eestis taastatud Vabadussõja monumentidest erilisema saatusega. Algselt pidi monument leidma koha 1940. aastal Petseri linna Vabaduse pargis, kuid nõukogude okupatsioonivõim nurjas selle püstitamise koguni kahel korral – nii 1940. kui ka 1944. aastal. Esimest korda saigi monument tervikliku kuju alles 80 aasta hiljem juba uues asukohas Setomaa uues vallakeskuses Värskas.

BNS/UU

 

5 commentsOn VIDEO JA GALERII Henn Põlluaas Petserimaa Vabadussõja monumendi avamisel: meie rahval on kustumatu vabaduseiha

 • Avatar

  Irboska on põline soome-ugri asuala, kus slaavlased on hilised sisserändajad! Novgorod oli soomeugrilaste keskus, kuhu saabus valitsema varjaag Rjurik, tema vend Sineus asus valitsema Beloozeros ja noorim vend Truvor asus valitsema Irboskas, nende kolme mehe päritolumaaks nimetas kindral J.Soots Tartu Rahu läbirääkimistel vene shovinistist kommunistlikule kindralile Gukovskile Eestit ja kuna selle väite ümberlükkamiseks puuduvad absoluutselt igasugused tõendid, seega on see võimalus Eesti päritolu kohta äärmiselt tõenäoline, keelati stalinlikul venemaal ajalooõpikutes mainida Venemaa valitsejate võõramaisest päritolust ja sellest, et Moskva suurvürstid olid ääretult uhked selle üle, et nad ise olid võõramaist päritolu! Pihkva ja Novgorodi ümbruse venestamiseks (võib nimetada ka “slaavistamiseks”) kasutas juba ivan III 1380-datel küüditamist, vedades soomeugri enamusega Novgorodi ja Pihkva elanikud Moskva lähistele ja sellest kandist uusi asukaid asemele.Küüditamist kordas Ivan Julm(IV) 1482 “opritshnina” sildi all, koerte pealuud sadulate küljes käis suurvürst koos tartarlastest sõdalastega Novgorodi ja Pihkva elanikke tapmas, elanikke kisti alasti, seoti perekondade kaupa kokku ja lükati jääaukudesse sealt pikkade teivastega kaugemale jää alla tõugates!Neist õudustest on täpselt kirjas ka Balthasar Russowi Liivimaa kroonikas, kus on ka Ivo Schenkenbergi kangelastegudest metsikute moskoviitidest mõrtsukate vastu võitlemisel ja ka tema mõrvamisest Ivan Julma poolt Pihkvas, pärast seda, kui oli venelastest röövliväge Rakvere all rünnates oma kaaslatega alla jäänud ja vangi langenud,õilis priiuse rüütel oli Ivo Schenkenberg, kelle vend Christofer selles õnnetus lahingus vangilangemise vältimiseks enesetapu sooritas ja maniakist mõrtsuka Ivan Julma sulaste käe läbi suri, tema oli see sangar, kelle kohta öeldi Liivimaa Hannibal, kes suutis oma eluajal moskoviitidest röövlid üsna kartlikeks muuta, et nad sagedastest kohalikest rüüsteretkedest loobuma pidid ja ainult suurte hulkadena julgesid ringi liikuda, kartes, et “Liivimaa Hannibali” ehk Ivo Schenkenbergi väljaõpetatud eestlastest talupojapäritoluga sõjamehed neid musketikuulidega varitsustest tappa võivad!

 • Avatar
  moskoviitide agendile

  “juudas” sa oled, teenid tõelise juuda kombel moskoviite!

 • Avatar
  Ants Jürman

  Kui ära ei kustutata, siis panen mania grandiosale kõrvutamiseks faktid. Hakkab juba meelde tuletama Breznevi ajastu lõppu, kus polkovnikule oli tänulik kogu “nõukogude rahvas”.
  1917.a. märtsis, enne Kerenski Tallinna külastust, liitis Ajutine Valitsus Eestimaa kubermanguga Liivimaa põhjapoolse osa ning kubermangu piir hakkas minema enam-vähem sealt, kust läheb tänagi piir EW.Läti ja Vene Föderatsiooni vahel. Linn nimega Walk (täna Valga ning valka) jäi Liivimaa kubermangu ning Petseri Pihkva omasse. Viimase tsaariaegse rahvaloenduse andmeil 1897 elas Petseris 4(Neli) eesti perekonda, seega siis TOSIN eestlast. 24.02. 1918 ilmus 4 mehe manifest Eestimaa rahvastele, seega 1919 a veebruaris asus Eesti Rahvavägi VALLUTUSretkele väljapoole Eestimaad, mille “õigustamiseks” võeti poolteist aastat tagasi (1917 suvi) 74 (!) Petseri kreisi elaniku avaldus ühineda Eestimaa kubermanguga, sellal elas tolles Pihkva kubermangu adminüksuses ca 8000 elanikku, seega oli allakirjutamuid vähem kui 1%. Lisaks Petserile olid venelased ülekaalus kõigis suuremates külades nagu Sobotka,Pankovitsi, Laura (siin elas ka käputäis lätlasi). Eelmisel suvel käisin Vana-Irboska (Starõi-Izborsk) koduloo muuseumis ning seal sai selgeks ,et Irboskas ei elanud 1920 ühtegi eestlast, ainult pisut setusid. Ning veel asi, millest tahetakse vaikida, 1919 veebr-mai võitlesid Eesti Rahvaväe vastas endised Tallinna, Tartu ning Viljandi Kütipolgu sõjamehed (tolleks hetkeks ümber nimetatud Eesti Kütidiviis). Seega siis “vabastati” ühtede eestlaste poolt venelasi teiste eestlaste käest. Irboskas on vähesel määral alles XIV saj. rajatud kindluse varemed, milles puudub igasugune seos nii Muinas-Eesti kui sellele järgnenud aastasadadega XX saj.alguseni (v.a. ehk sakalaste ning ugandlaste rüüsteretked Pihkvamaile). Kogu see tseremoonia meenutab mulle Viiburi lossi külastamist aastal 1974, kus oli uksel silt “Vyborg-DREVNIY russkij gorod” ning selle all info “liput-ikaiseille … kop, lapsille … kop”.

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Kas nüüd just suur vabaduse iha kuna meie rahvas on enne kui vabaks sai uuesti orjaks müüdud aga õiglust tahaks küll st.Euroopalikku õigusemõistmist,kahepalgelisuse,topeltmoraali ja valelikkuse lõppu !

 • Avatar

  Jätke juba see Pätsu moodi paraadide tsirkus! Marss Eestimaa põhjapiiri (lennujaam, sadamad) ja lõunapiiri kaitsma! Ja kohe!

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused