Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

VIDEO Martin Helme „Esimeses stuudios“: Kaljulaid ei saa täpselt aru, mis on presidendi roll

-
29.08.2021
Laadime sisu...

ERR-i “Esimeses stuudios” vaidlesid parlamendierakondade liidrid presidendi valimiste teemal, kui Kaja Kallas ja Jüri Ratas ennustasid, et ainus kandidaat Alar Karis saab esmaspäeval presidendivalimiste esimese voorus Riigikogus rohkem kui vajaminevad 68 häält, siis kolm opositsioonierakonna juhti nii optimistlikud ei olnud.

EKRE juht Martin Helme ennustas Karisele 65 häält, Isamaa aseesimees Urmas Reinsalu ja sotsiaaldemokraatide juht Jevgeni Ossinovski täpset arvu ei öelnud, kuid Karist esmaspäeval ka nende hinnangul presidendiks ei valita.

“Rüütlil oli väga suur toetus, kui ta lahkus. /…/ Otsime (presidendiks) inimest, kes oleks president ka nendele inimestele, kellele progressiivne suund jääb kaugeks,” ütles Kallas..

Martin Helme märkis, et kui Rüütel tõepoolest nii positiivse variandina tundub, peaks ka ülejäänud parlamendierakonnad asuma nende kandidaadi Henn Põlluaasa selja taha, kes meenutab Rüütlit kõige rohkem.

Martin Helme kritiseeris ühtlasi ametisolevat presidenti, märkides, et Kersti Kaljulaid ei saa täpselt aru, mis on presidendi roll, üritades muu hulgas sekkuda seadusandja töösse. Helme sõnul ei saa EKRE toetada ka koalitsiooni ühiskandidaati Karist, kes on pigem globalist ja liberaal.

Martin Helme sõnul ei tasu hirmutada ka sellega, et kui Riigikogu ei vali esimeses voorus uut presidenti, siis on parlament ebaõnnestunud. Helme viitas sellele, et ka koalitsiooni plaan võib olla hoopis valimise suunamine valijameeste kogusse, kus protsentuaalselt on äravalimise lävend madalam kui Riigikogus – vastavalt 50 ja 68.

Helme sõnul näitab kandidaadiga viimase hetkeni viivitamine seda, et järgmine president tahetakse erakondade tagatubades kokku leppida. “See ei ole hea viis presidenti leida. Ma tahaksin, et avalikes debattides president läbi katsutaks,” lausus ta.

EKRE juht kordas “Esimeses stuudios” üleskutset presidendi otsevalimistele üleminekuks.

Allikas: ERR