Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

VIDEO “Ringvaade” käis Anti Poolametsa kodu pööningul ja leidis salapärase peidukoha

-
11.08.2021
Laadime sisu...

ETV saate “Ringvaade” reporter Jüri Muttika külastas Kulina mõisa, mis on Riigikogu EKRE fraktsiooni liikme, ajaloolase Anti Poolametsa kodu. Kulina mõisa restaureerimistööde käigus avastas Poolamets pööningult Vabadussõja-aegse peidiku, mis köitis ka populaarse “Ringvaate” huvi.

Kuue aasta eest Kulinale kunagisse mõisa, endisesse algkooli kodu rajama hakanud Anti Poolamets on rääkinud: „Pööningul, ühes salapeidukohas – peidikus, mis paiknes endise mantelkorstna peal, tuli välja põnev avastus.

See oli väga nutikalt valitud koht, seda oli peaaegu võimatu leida.

Suvel käisime seal võlvide pealses peidukohas ja korjasime esemed kokku. Olime seal mitu tundi ja tegime tööd nagu tõsised arheoloogid kunagi.

Korjasime kõik ajalehetükikesed kokku, proovisime aru saada, mis ajast leht on. Me avastasime ühe ümbriku kirjaga, kus oli nimi peal. Kusjuures, selle me avastasime alles hiljem, kui me asju lahti pakkisime, sest alguses arvasime, et tegu on lihtsalt sigaretipakiga. Seal oli üks suur padrunikarp Peterburi padrunitehasest, samuti rebitud riidetükid, millest jäi mulje, et nad võisid  verised olla. Lisaks oli leius muid isiklikke esemeid.

Võib arvata, et keegi väga heas ülikonnas härra oli seal peidus septembris 1918, sest sellesse aega dateeritud kiri.

Ja arvatavasti oli vigastatud, kuna seal oli neid veriseid sidemeid.

Ja kuna üks nimi oli ümbrikul, siis on võimalik tekitada ka personaalne seos sellega, kellele see kiri Väike-Maarjasse oli adresseeritud. Kes see inimene seal oli septembris 1918. aastal ja kelle eest ta end peitis.

Ilmselt mõisaga seotud inimene, sest keegi teine ei saanud seda salapeidikud teada. Mõisahärra ise võis seal haavatuna suitsu teha – sest ka sigaretikonid olid alles – ja siis oma haavu siduda.

Täiesti põnev on see seiklusajas rändamine. Nii, et mõisamaja pakub mulle väga palju ajas rändamise võimalust.“

Kulina lõik algab saate 13. minutil.