Ettevõtja: Eesti inimesed on valmis põllul tööd tegema, kuid mitte pakutud tingimustel

Eesti, Uudised,
©UU
Maasikad.

Paljudele on ammu selge, miks maasikakasvatajad ukrainlasi appi soovivad ning isegi ei otsi kohapealt hooajaks töölisis – keegi ei tule pakutava tasu eest sellist roppu tööd tegema. Seda kinnitas Ärilehele ka GoWorkaBiti juht Kristjan Vanaselja, kes ütles, et eestlased pole valmis kolm kuud kuskil põlluveerel kuuekesi elama ja iga päev 12-tunniseid vahetusi tegema.

Ta lisas, et Eestis on küll inimesi, kes tahaksid põllumajandussektoris töötada, kuid nad sooviksid paindlikke võimalusi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Nõnda on selge, et räägitud tuhande eurone palk teenitakse suurte ületundide ja ropu tööga, mida tehakse ebainimlikes tingimustes, näiteks kambakesi ühes majas elades, nagu ukrainlaste puhul see on.

„Põllumajandusettevõtted on praegu valitsuse peale veidi kurjad, kuid nendel endil tuleks ka olla natukene paindlikum ja selgem oma ootustes inimestele. Mulle tundub, et need inimesed, kes oleksid valmis põllumajandussektoris lihtsamaid töid tegema, on olemas, aga nad ei pruugi olla valmis end siduma kogu suveks, teadmata, mis neid ees ootab,” rääkis ta. „Natuke paindlikkust põllumajandusettevõtete poolt aitaks leida ka kohalikku tööjõudu.”

Vanaselja sõnul mõistab ta aga ka põllumajandusettevõtjaid ja lisas, et Eesti inimesed ei soovi kambakesi ühes majas elada ja 12-tunniseid vahetusi teha.

25 commentsOn Ettevõtja: Eesti inimesed on valmis põllul tööd tegema, kuid mitte pakutud tingimustel

 • Avatar

  Kas ei peaks arutama, miks on see probleem pea kõigis E-Liidu maades? Kõige suuremad probleemid on vanades “heaoluühiskondades”. Seal on ka enim “musta tööjõudu” (mitte segi ajada mustanahalistega, nendest valdav osa on rahul riigi tissi küljes rippumisega)Tööjõud imporditakse vaesematelt naabritelt.
  Kuna meil pilt pea sama on, kas oleme siis ka heaoluühiskonnaks saanud?
  Antud süsteemi võiks nimetada kapitalismist tingituks, turumajanduse diktaadiks, kuid vaid juhul, kui tegu oleks tõeliselt ajutise tööjõuga.
  Elu aga näitab ja EL seadused võimaldavad sel “ajutisel tööjõul” üsna peatselt “alaliseks elanikuks” saada, kes sujuvalt toetussüsteemile maandub. Kui mitte ise, siis järelesaabunud perekond. Ukrainlased on veel töötama harjunud (?), nagu eestlasedki Soomes, aga väikese Eesti see süsteemne sisseränne töö kaudu muudab. Aitab hävitada rahvusriigi. Kõigel on põhjus. Igal mündil kaks külge.
  Miks meil talud kaovad? Miks tungib peale suurtootmine? Miks impordivad maasikakasvatajad välistööjõudu? Kas meie maalapike peab olema suurfirmade tootmisüksus või eestlaste kodud ja sellega seonduv tootmine elustiilina?
  Kas meil enam üldse vaeseid, õpilasi ega töötuid pole, kes hea meelega lisaraha teeniksid?
  Miks?
  Miks mulle tundub, et viga pole eesti inimestes ega ettevõtjates, vaid kusagil mujal?

 • Avatar

  need ,kes siin miinimumpalgast räägivad,mõelge uuesti.miinimumpalga eest võib kusagil leti tagant pirukaid müüa või kusagil hoones külastajatele infot jagada.aga elada nagu loom kusagil põllu ääres ,teha 12 tundi päevas rasket tööd ja saada alla 4 euro tunnis no kas see ei ole orjapidamine?seda enam,et töö ei ole stabiilne,aasta läbi,peaks see olema kõrgemini maksustatud.tunnihind peaks olema eesti keskmine vähemalt,just tunnihind ärge ajage segi nüüd keskmise kuupalgaga.
  ma ei tea,minul on eesti maasikate isu igatahes läinud,kembelge ja makske kasvõi eskimotele minul savi…….

  • Avatar

   Kusjuures harvad pole juhud, kus palk makstakse ümbrikus, mingeid makse sellelt ei laeku ja tagatipuks, kui “eesti põllumehel” parasjagu raha napib, siis ukrainlased lihtsalt “lastakse üle”. Kolme kuu eest antakse 200 euri ja pilet koju ning ongi korras.
   Tundub, et probleem ei ole eesti tööjõus, probleem on eesti “põllumehes”, kes orjade vaenamise ja petmise abil endale megakasumeid tahab kokku ajada. Kui nüüd mõelda, et eesti maasikas maksab samapalju kui soomlaste oma, aga tööjõukulu on samasugune nagu Poolas, siis loksub asi paika. Meil ei ole vaja niiväga võõrtöölisi, meil on probleem kasuahnusest lolliks läinud “põllumeestega”. Need tib*astunud kodumaa ja rahvuseta asjapulgad tuleks võib-olla välja vahetada, saaks tööhõive korda ja igatsorti võõraid oleks ka vähem.

   • Avatar

    Tule mõistusele palun! Saad aru, et sellist asja põllumajanduses ei saa juhtuda!
    Linnas aga lihtsalt! Riiulist uus firma ja edasi järgmisi petma.
    Maal on asukoht konstantne, põllud konstantsed, töö sama iseloomuga läbi aastate!
    Kui põllupidaja töölisi petaks, neid ebainimlikes oludes hoiaks, midagi ebainimlikku tegema sunniks jne, siis järgmisel aastal tal enam midagi teha poleks! Ta ei saaks petuskeemiks uut firmatki teha, sest ta ei ole anonüümne, ta ei liigu oma asukohalt!
    Kuidas te aru ei saa, et teid petetakse ja sel ajal, kui vaatate, kuidas põllumeest puuakse, tehakse teie taskud tühjaks! Just nii, kuis siis, kui taskuvarast poodi, kõik seda jõllitasid ennast unistades seda protsessi ja samal ajal oli taskuvarastel kõige suurem saak.
    Kogu see teile esitatav teater pole eluliselt usutav.
    Toimub midagi väga inetut selle jama varjus, sest niisama sellist propaetendust ei korraldataks. Kõige vähem on sel jandil seost mingi müstilise võõrtööjõuga, on vaja demoniseerida põllumehi, määrata nad süüdlaseks milleski mida nad pole teinud ja ka ei tee.
    Selle tagant paistavad kellegi hirmunud silmad ja need pole põllumeeste omad.
    Kas keegi on põllumeeste rahad kõrvaldanud ja selleks, et põllumeeste protest väga usutav ei tunduks, tuleb nad demoniseerida?
    Või on vaja maad kätte saada, kuid agrotööstus on veel ainus meie järelejäänud tõsiseltvõetav tootmine?
    Kardetakse traktoreid Toompeal?

 • Avatar
  Reino Lõhmus

  Juri, jäta see poliitika nüüd olla see ei puutu asjasse. Sa küsid kas olen kuulnud midagi turumajandusest, sinu kommentaari edasi lugedes tekib tahtmatult küsimus, kas sina ise oled sellest midagi kuulnud ja mida see tähendab. Annan sulle mõned pidepunktid, googelda ja leiad vastused – pakkumine-nõudlus ja 80:20.
  Sa kirjutad kõlavate sõnade kui tähtis on lihttöö, tõesti ongi tähtis, kuid miks halvustad (projektijuhte) neid kes neile seda võimalust pakuvad. Ei ole ju vaja ühtegi (liht)töötajat, kui poleks tööd. Mis sa arvad kus kohast seda tööd tekib. Keegi peab selle jaoks tegema diilid. Kõik teevad midagi, mis on nende ülesandeks pandud ja loovad sellega väärtust, kas sinu nägemuses on väärtuse looja ainult labidaga kraavikaevaja ja see kes leidis selle töö, sõlmis lepingu ei ole väärtuse looja. Ja lõpuks soovime seda või mitte, järjest rohkem võtavad tehnoloogilised lahendused üle varasemalt inimese ülesandeks olnud kohustusi. Ja miks, selle pärast, et ta on töökindlam, kuulekam, lojaalsem ning tootlikum st ta ei ole haige, teeb mis kästakse ja püsib ilust tööandja platsil 24/7 ja liigutab ennast kiiremini.

 • Avatar
  Reino Lõhmus

  Olev, tee endale kõigepealt selgeks mis oli/on orjapidamine ja kas orjad ikka said/saavad palka ja kas neil üldse olid mingid õigused. Meil on küll vaba maa ja arvamused on lubatud, kuid ära sildista inimesi tundmata neid.
  Kui sa vähegi lugesid eelnevaid kommentaare ja vaatasid arvutus käiku siis said ilmselt aru, et lähteandmed on piiratud ja arvutustes kasutataud max andmeid, mis annavad selgelt info et isegi juhul kui inimene töötab 14h päevas ja 30 päeva ilma puhkepäevadeta siis saab ta tunnis 3,57. Kui sa natukenegi loogikat ja tervet mõistust kasutad siis suudad ka järeldada, et selle 30 päeva sisse jäävad kindlasti ka mõned puhkepäevad ja see juba kergitab tunni hinnet. Ja nagu sa kindlasti ise ka aru saad, et kõik need arvutused on lõppkokkuvõttes hüpoteetilised ja tõeseid numbreid saavad jagada ainult tööandja ja töötaja. Ja fakt jääb faktiks, et miinimum tunnitasu on Eestis hetkel 3,48, seega ei saa väita et inimesed teevad orjatööd.

 • Avatar

  Mõtleme nüüd loogiliselt, kui nn odav tööjõud enam põllul (maasikas, kartul jne) ei tööta ja eestlased lähevad põllule tööle, koos kõigi hüvedega, siis kes jõuab kodumaist toodet enam osta?

  Juba praegu on see meeletult kallis ja loomulikult tõusevad hinnad veelgi …

  • Avatar

   Kuule, tootmises ei ole palk ainukene kulu. Ei ole sellist asja, et kui töötaja saab 2x rohkem, siis asi maksab ka 2x rohkem. Saab tootmist efektiivistada, tehnoloogiat kasutusele võtta ja kõige tähtsam asi on kapitalistlik konkurents, mis hoiab hinnad mõistuse piirides. Meil bensukates ja poodides on odavtööjõud ja toit ja kütus on kallim kui Saksamaal. Jõukas tarbijaskond on majanduse mootor. Näljarottide armee ei suuda tarbida ühtegi kaupa või teenust ja kui keegi tarbida ei suuda, ei saa keegi ka seda pakkuda. Orjus on ajaloo kõige ebaõnnestunum majandusviis. Orjade karjad teevad käsitsi kõike ja niiviisi pole kellelgi mingit motivatsiooni asju efekiivistada. Meie majanduse kõige suurem häda on ka näljarottide armee, kes laseb orjapidajal Tais puhata selle asemel et viia oma tootmine kasvõi sinnamaale kus olid Brežnevi aegsed kolhoosid ja sovhoosid.

 • Avatar
  Reino Lõhmus

  UU, kuhu kadus minu kommentaar

 • Avatar

  miks Laar ei toetanud põllumajandust?

 • Avatar

  andke palka 2500€ kuus ju nad tuleks. soome vist maksab ju

 • Avatar

  Võib olla tuleks luua hoopis eraldi ametiühing hooajalistele töölistele (olgu siis omad või võõrad), kes jälgiks esmajärjekorras töö -ja puhkeaja seadust, aga ka tasustamist? Mulle hakkab tõesti üha enam tunduma, et tegemist on nii mõnelgi juhul orjapidamisega. Muideks, surfasin siin ringi ja mõtlesin, et see vaene hädaline Marjamaa talu, hea meelega läheks appi, tõsi, vabadel päevadel. Kaubanduses töötajana on nagu lühike ja pikk nädal, rattad on all ja tahtmine olemas, miks mitte aidata seda, kel kõige suurem häda, aga võta näpust, ei osanud ma ühtki pakkumist ja appikutset siduda otsitavaga. Olen nõutu.

 • Avatar

  Need maasikate hiigelmaaaikapõllud on just orienteeeitud ukrainlaste orjatööle ja omaniku maksimaalsele kasule. See maadam, kes siin kõvasti lärmi lõi, on vägagi hästi nende õnnetute ukrainlaste ekpluateerimisest kosunud, seda näitavad kasvõi tema kallid riided. Tahetakse terve aaata nendesamade maasikate varal elada ja hästi elada. Hõigatakse välja, et palk on 1000-1500, kuid jäetakse targu mainimata, et seda palka saab 12-14 tunniste tööpäevadega. Normaaltunnitasu 8 tunnise töö eest jääb niisiis kõvasti alla vabariigi keskmisele, mis on arvestatud 8 tunnise tööpäeva järgi. Samas ongi maasikakorjamine raske füüsiline töö, kas kõhuli masinal või käpuli vagude vahel. Seega peaks olema tööle vastav ka tasu. Maasika kilohind läheb siis kallimaks, põhjendatakse. Kes tahab kodumaist maasikat, see ka maksab. Turul müüdi alles eesti maasikaid 12 euri kg. ja ostjaid jätkus. Huvitav oleks teada soome maasikate korje eest saadav tasu ja müügi hind. Meie maasikas ei suudagi võistelda Kreeka ja Poola marjdega, ilmastik teine ja ega meil ju viinamarju ja oliivipuidki kasva, ikka seal kus kliima vastav.

  • Avatar

   Hea kvaliteetse kodumaise marja eest on varem rohkem makstud ja makstakse ka edasi, midagi pole parata, aga maitseomadustelt ei saa Eesti maasika vastu ükski.

  • Avatar

   Triin, loe veelkord ajaleheartikkel läbi ja vaata kui suur kogus müüdi esimesi maasikaid 12 eurot kg. maha! Üldistamiseks see ei sobi. Kas Sul on isiklikke kogemusi, kus korjaja korjab maasikaid 12-14 tundi päevas?

  • Avatar
   Reino Lõhmus

   Triin, aga milline palk on Teie meelest õigustatud lihttöö eest, olgu see siis maasika-, marjade-, aiasaaduste korjamine, lihttöö karjalaudas, mille jaoks ei ole vaja töökogemust, oskusi, eriharidust (või üldse haridus).
   Olete välja toonud mõned numbrid, mille järgi tegin väikese rehkenduse. 14 tundi päevas 30 päeva kuus tuleb kokku 420 töötundi ja kui arvestada et selle eest saab palka 1500 euri, siis teeb see tunni hinnaks 3,57 eurot/tunnis, lisaks on töötajal eluase ja minu teada ka kolm toidukorda (see võib tööandjate lõikes erineda), mis on tööandja poolt. Eesti miinimumpalk on 3,48. Kaubanduses, lastehoius ja neid valdkondi on veel kus palgatase on Eesti miinimumpalga lähedane ja sellele lisanduvad eluaseme kulud (toit, üür jne.). Minu arvates on 3,57 tunnis suhteliselt reaalne tasu sellise töö eest ja ei nimetaks seda orjatööks.

   • Avatar

    Sa räägid et 420 tundi kuus 3,57 tunnihind +elamine +toit JA SEE POLE ORJATÖÖ, ILMSELT OLED SA ISE SAMASUGUNE ORJAPIDAJA.

   • Avatar

    Kas Sa turumajandusest oled midagi kuulnud ? Lihttöö hinda ei määra mitte vasakäärmuslik keskkomitee vaid nõudlus. Loomulikult peab olema ränkraske lihttöö kõrgemalt tasutud kui mingi lõualõksutamine ja umbluu pähe tuupimine mida tänapäeval hariduseks nimetatakse. Turumajanduses määrab hinna kättesaadavus ja normaalses ühiskonnas oleks maasikakorhjamine ammu kõrgemalt tasustatud kui mingisugune projektijuhtimimine. Kõik need mugavusmanagerid elavad ju lihttöölise tööst. Kui keegi lihttööd ei teeks, millest siis jaburdusosakonna düsfunktsioonimanageri raha peaks tulema ? Palka peavad saama need, kes väärtust loovad, mitte need kes seda ümber jagavad. See on muideks igas valdkonnas nii. Meil ju innovatsioonigga tegelevad põhiharidusega lihttöölised. Projektijuhid ja managerid ütlevad neile, et mõelge probleemidele lahendused välja või toome ukrainlased.

 • Avatar

  Peamiseks problemisk on siiski see, et paljud “ärid/mehed” elavad oma olemuselt veel siiani 90-ndates.
  Oleks aeg mentalidteedist üle saada – oleks kasulik kõigele.

 • Avatar

  Meie maasikakasvatajad ei mõista kapitalistliku turumajanduse põhireegleid. Pea aegu kõik hinnad on turu poolt kujundatud. Ka tööturg on turg. Konkreetne palgatase on TURUHIND. Ma ei saa minna kütuse tanklasse ja nõuda kütust hinnaga 50 eurosenti liiter, sest see hind ei ole turuhind. Nii ei saa ka maasikaid kasvatav ettevõtja nõuda, et tehke minu maasikapõllul rasket tööd hinnalipikuga 600 eurot. Sest see hinnalipik ei vasta tööturul kehtivale hinnale. Selles olukorras on ainult kaks valikut. Sa kas leiad selle rahasumma, millega saab tööturult osta vastavalt välja kujunenud hinnatasemele teenust. Või sa loobud sellisest ettevõtlusest, kuna seda tüüpi põllumajandus toodet ei ole võimalik piisava kasumiga turustada, et saada tööturu nõudmistele vastavat raha. Eesti Vabariiki ei saa lõputult tuua orjatööjõudu lihtsalt selle pärast, et üks osa põllumajanduse ettevõtjaid ei taha või ei suuda maksta tööturu keskmisele tasemele vastavat tasu. Nii et võtke või jätke! Kas leiate tööturu tasemele vastavad rahasummad või leiate uued väljakutsed! Kolmandat teed EI OLE!

 • Avatar

  Moblast lugesin järjekordset Padari arvamusavaldust.
  Kasvõi pane võrdusmärk: üks sots võrdub üks maasikas.
  Kui kõik oleks nii lihtne. No ei saa ju olla võimalik,
  et kriisi ajal ja kestes, tulevik tume, paar kildkonda
  lihtsalt lahmivad ja plõksivad, aga kuidas varem
  oli võimalik… Saan aru töökäte vajadusest aga see
  habemega lugu; kui keegi aru ei saa, miks neid just
  Ukrainast vaja on või minupärast Albaaniast või Rumeeniast…
  Olen talus üles kasvanud, seal kuigi on raske
  teed ikka ainult endale. Padar vist seda enam ei mäleta.

 • Avatar
  satanisgod.org

  Ega pole midagi hullu, tuleb lihtsalt natuke palka tõsta ja vähem kasumit teenida.

  • Avatar

   Loogiline on see, et seda tehes saab tõsta käivet ja lõpuks konkurentsivõimelisust. Lihtsalt see mertseedes esimene ei tule nii kiirelt kätte, aga pikas plaanis, ning mõeldes natuke ka meie riigile, ehk rahvuskommuunile, see annab palju juurde.

   • Avatar

    M.Laaril oli öigus, vajaq on taaswtada talumajandus sest eestlane teeb maatööd oma pöllul aga ei lähe sulaseks punaparuni juurde

   • Avatar

    Tegelikult Sokule. Millal Laar midagi sellist ütles? Mina mäletan kui ta võimul olles käskis kaardile vaadata ja küsis, mis põllumajandus sellistes looduslikes tingimustes. Sellega solvas ta kõik väikesed ja suured põllumehed hingepõhjani ära, sel ajal aga polnud solvumine mooduvärk, lihtsalt mittepädev vennike raputati ühel hetkel pukist maha. Kahjuks maksavad sellised ülbitsemised Isamaale siiamaani kätte. Ei ole sel valijal nii haugimälu midagi

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused